Dalies:

Latvija Amerikā: Līgo skan pāri kontinentiem

Latvija Amerikā: Līgo skan pāri kontinentiem
  • 15. Jun. 2018

Latvijas Radio raidījumā “Gadsimta gaŗākā Līgodziesma” piedalās arī ansamblis “Skanda” no Toronto

Latvijas Radio 2 jau kopš maija beigām notiek “Ielīgošana”, gatavojoties vasaras saulgriežu svinībām, kuŗu kulminācija būs 21. jūnijā, visu dienu radio skandinot līgo dziesmas raidījumā “Gadsimta gaŗākā Līgodziesma”. Šis raidījums nu jau skanēs trešo gadu un šoreiz plašākā mērogā  pārkāpjot ne vien novadu un valsts robežas, bet arī kontinentus.

Šajā dienā tiešraidē dziedās vairāk nekā 30 koŗi un kopas Latvijā, šogad aicinot pievienoties arī dziedātājiem no Eiropas un Kanadas. Raidījumā skanēs ne tikai dziesmas, bet arī tiks stāstīts par tradicijām un rituāliem maģiskajā vasaras saulgriežu laikā.

21. jūnijā līdz ar saullēktu pl. 4.29 (pēc Latvijas laika, t.i., 20. jūnijā pl. 21.29 pēc Toronto laika) Latvijas Radio 2 ēterā sāksies Līgodziesmu maratons, ik pusstundu tiešsaistē pieslēdzoties Latvijas pilsētām un novadiem: Līgatnei, Salacgrīvai, Burtniekiem, Strenčiem, Cēsīm, Madonai, Ciblai, Rēzeknei, Preiļiem, Daugavpilij, Jēkabpilij, Aizkrauklei, Ogrei, Iecavai, Bauskai, Ozolniekiem, Tērvetei, Saldum, Durbei, Vaiņodei, Pāvilostai, Alsungai, Ventspilij, Rojai, Tukumam, Jūrmalai, Olainei un Jaunmārupei, kā arī dziedātājiem no Eiropas valstīm un Kanadas. Saulrietā pl. 22.22 (pēc Toronto laika pl. 15.22) Gadsimta gaŗākā Līgodziesma atgriezīsies Rīgā, Doma laukumā.

Lasītākās ziņas valstī

Virtuālajam Līgodziesmas ceļam būs iespējams sekot līdzi arī internetā  sabiedrisko mediju portālā www.lsm.lv un sociālajos tīklos @LatvijasRadio2.

Savukārt raidījumā “Ielīgošana” jau šobrīd katru dienu žurnālisti sazinās ar koŗiem un folkloras kopām, kas piedalīsies gaŗākās līgodziesmas dziedāšanā.

Jāņa Beloglāzova vadītais Toronto latviešu mūzikas ansamblis “Skanda” gadsimta gaŗākās līgodziesmas skandēšanā pārstāvēs Kanadu, tāpēc lūdzu ansambļa dalībniecei Ivetai Bertovskai tuvāk pastāstīt par šo notikumu.

Kā radās doma ansamblim “Skanda” iesaistīties šajā lieliskajā līgodziesmu projektā?

Iveta Bertovska: Šajā datoru un interneta laikmetā ir viegli sazināties un gatavot it kā neiespējamus projektus. Sākās ar to, ka LV Radio 2 redaktore un “Gadsimta gaŗākās Līgodziesmas” idejas autore Baiba Palkavniece sazinājās ar Latvijas vēstnieku Amerikā Andri Teikmani. Viņš savukārt ziņu padeva tālāk Latvijas vēstniekam Kanadā Kārlim Eihenbaumam. Stafeti pārņēma vēstnieka dzīvesbiedre Ināra Eihenbauma. Tā nu ķēdes galā nonācām mēs – ansamblis “Skanda”. Ar lielu prieku un atbildības sajūtu piekritām piedalīties šādā vienreizējā pasākumā.

Kādu dziesmu un cikos “Skanda” dziedās? Vai jūs sūtīsit ierakstu, vai dziedāšana notiks tiešsaistē?

Speciāli šim gadījumam mūsu vadītājs Jānis Beloglāzovs uzrakstīja apdari tautas dziesmai “Aust gaismiņa”, jo mēs dziedāsim agri no rīta pēc Latvijas laika (pl. 5.15). Kanadā tas būs 20. jūnija vakarā pl. 22.15. Dziedāšana notiks tiešraidē. Pirms mums dziedās “Stiprās sievas”, kuŗās piedalās arī Latvijas kultūras ministre Dace Melbārde.

Kādas ir sajūtas, piedaloties šādā dziedājumā?

Protams, esam ļoti pagodināti. Taču tas uzliek arī lielu atbildību, jo mēs esam vienīgā grupa no Ziemeļamerikas. Mēs cītīgi gatavojamies un esam ieplānojuši pat pīt vainagus, jo nākotnē Latvijas Radio 2 ieliks video savā mājas lapā www.lr2.lv. Tātad 20. jūnijā varēsit tikai dzirdēt mūsu sniegumu, bet vēlāk arī noskatīties video.

Jūs sniedzāt arī interviju raidījumam. Par ko tajā tika runāts?

Intervijā Baiba Palkavniece iepazīstināja klausītājus ar mūsu ansambli. Cik ilgi mēs pastāvam, kā radāmies? Kur esam uzstājušies? Visu jūnija mēnesi pl. 10.30 no rīta notiek iepazīstināšana ar ansambļiem, koŗiem – dalībniekiem, kas piedalās raidījumā “Gadsimta gaŗākā Līgodziesma” visas dienas gaŗumā.

Kad un kā šo interviju varēs dzirdēt mūsu lasītāji?

Ar mūsu ansambli “Skanda” iepazīšanās notiks 13. jūnijā pl. 10.30 no rīta pēc Latvijas laika. Pārokeāna klausītāji varēs interviju noklausīties internetāwww.lr2.lv sadaļā  “Gadsimta gaŗākā Līgodziesma”.

Skandas vārdā gribam pateikties Latvijas vēstniekam ASV Andrim Teikmanim, Latvijas vēstniekam Kanadā Kārlim Eihenbaumam, viņa dzīvesbiedrei Inārai un Latvijas Radio 2 darbiniekiem par iespēju piedalīties skaistajā projektā. Kā minēju mūsu intervijā Baibai Palkavniecei, dziesma mūs vieno un dara stiprus, vienalga kuŗā pasaules malā mēs dzīvojam.

Vita Gaiķe

Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Foto: Publicitātes attēls

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti