Dalies:

Latvija Amerikā: Latvijas vēstnieka Kanādā Kārļa Eihenbauma uzruna Latvijas simtgadē

Latvija Amerikā: Latvijas vēstnieka Kanādā Kārļa Eihenbauma uzruna Latvijas simtgadē
  • 04. Dec. 2018

Kārlis Eihenbaums, Latvijas vēstnieks Kanādā

Dārgie tautieši!

Mums šis ir ļoti īpašs un gaišs laika sprīdis, kad visi kopā svinam Latvijas valstiskuma dzimšanas dienu.

Lasītākās ziņas valstī

Simtgades svinības ir arī izvērtējuma laiks. Mēs atskatāmies uz saviem darbiem un uz savu valsti. Mēs atkal un atkal redzam, ka mūs nekas nevar novirzīt no kursa, nevar iznīdēt, nevar nomīt. Mēs bijām, mēs esam un mēs būsim.

 

Latvijas vēstnieka Kanādā Kārļa Eihenbauma sveiciens Latvijas valsts simtgadē from EMBASSY OF LATVIA on Vimeo.

Mums ir tikai viena brīvība. Tā ir izcīnīta. Mūsu visu atbildība ir to sargāt ik dienu un ik mirkli, kā pašu dārgāko. Ar taisnu muguru, ar izturību un ar sīkstu, latvisku raksturu, ar sirsnību un godaprātu, ar krietnumu un labestību. Tas jādara ikdienā, savās attiecībās un savos darbos. Nenodot. Pastāvēt. Uzturēt. Brīvība sargā mūs, mēs sargājam brīvību. Neatkarība nav sprints, tas ir kā maratons.

Latvija ir nostiprinājusies demokrātija, kas neraugoties uz vardarbīgiem pārtraukumiem – necilvēcisko padomju, tad noziedzīgo vācu nacistu okupāciju, tad atkārtoti brutālo padomju okupāciju, mūsu valsts ir simtgadniece.

Mūsu gars nebija salauzts, mēs izturējām! Paldies visiem, kas to atbalstīja un uzturēja arī šeit svešās zemēs.

Kāds no jums dzīvoja latviskā pasaulē vairāk, kāds mazāk. Kāds savu garu uzturēja ar bērnu sūtīšanu latviešu skolā, kāds ar ziedojumu. Kāds dziedāja vai dejoja, kāds darbojās komitejās un komisijās. Taču gandrīz katram no jums ir bijis savs veids un sava izpratne, kā būt latvietim, kā atbalstīt mūsu Latviju. Mēs to neaizmirstam un ar to lepojamies. Tas nedz bija, nedz ir viegli. To zinām un to novērtējam.

Draugi!

Šis gads ir bijis unikāls. Pirmo reizi mūsu attiecību vēsturē Latvijā viesojās Kanādas augstākās amatpersonas -Kanādas valsts galva – ģenerālgubernātore un Bruņoto spēku virspavēlniece Džūlija Pajete un jūlijā vērienīga Kanādas valdības delegācija, ko vadīja premjerministrs Džastins Trudo. Latvijā ieradās arī ārlietu ministre Kristija Frīlande un aizsardzības ministrs Hardžits Sadžāns. Viņi godināja Latviju un tās varoņus pie Brīvības pieminekļa, uzteica mūsu veikumu, kā arī apciemoja NATO sabiedrotos Ādažu bāzē. Kanāda var lepoties ar veiksmīgo izvēršanos Eiropā. Kanāda, stiprinot mūsu drošību, stiprina arī sevi.

Mūsu darbs ir bijis ražīgs, esmu gandarīts par mūsu ciešo sadarbību valstiskā un personiskā līmenī, arī ar jums. Es redzu jūs kā savu balstu un ceļabiedrus, Latviju stiprinot.

Kopā mēs esam virzījuši lielus kultūras projektus. Kopā mēs esam iepazīstinājuši ar augstvērtīgo Latvijas garīgo pienesumu pasaulei.

Mēs cīnāmies ar apmelotājiem un dezinformāciju. Mēs daudz publicējamies Kanādas presē. Mēs esam visur, kur varam aizlikt vārdu vai zilbi vai pat tikai burtu par sevi. Pagātnes mācības mums ir devušas atziņas, ka jābūt aktīviem, jābūt redzamiem.

Man ir gandarījums, mūsu rosinātais, organizētais un kopā ar Igaunijas un Lietuvas vēstniecībām Otavā, Nacionālās Mākslas galerijas koncertzālē notikušais Baltijas koru mūzikas vakars, deva iespēju uzzināt par mums citā aspektā, tur kur mēs esam īpaši vareni.

Diplomātiskās svinības Otavā mūsu valsts simtgadē notika demokrātijas citadelē – Kanādas Parlamentā. Pie mums bija arī Zemessardzes orķestris, kas iepriecināja un spēlēja kanādiešu karavīriem, militārajiem veterāniem, godinot tos, kas iestājas par mūsu kopējām vērtībām.

Sarkanbaltsarkanu izgaismojam pasaulslaveno Niagāras ūdenskritumu, lepni paceļam Latvijas karogus pie pilsētu rātsnamiem – Otavā, Toronto, Hamiltonā un Vinipegā. Sarkanbaltsarkans ir tornis Toronto, tilts Edmontonā, pilsētas zīme Hamiltonā, stadions Vankūverā. Simtgadei par godu stādām īpašus kokus visā plašajā Kanādā no austrumiem līdz pat rietumiem.

Kopā mēs darām daudz un esmu priecīgs par katru no jums un par visiem mums kopā - mūsu darbs Latvijai ir svētīgs un daudzpusīgs.

Būsim labu domu piepildīti, vienoti un stipri!

Gaišus mūsu svētkus vēlot visiem, kam Latvija sirdī!

Dievs, svētī Latviju!

Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti