Dalies:

Latvija Amerikā: Latvijas Simtgades svinības Oslo

Latvija Amerikā: Latvijas Simtgades svinības Oslo
  • 27. Dec. 2018

Kultūras biedrība Norge-Latvija, sadarbībā ar Latvijas vēstniecību un Latviešu biedrību Norvēģijā aicināja uz Simtgades sarīkojumu sestdien, 10.novembra pēcpusdienā, Oslo. Sarīkojumā piedalījās pāri par 300 pieaugušie un ap 60 bērni.

To ievadīja tautas deju kopa “Ziemeļmeita” ar divām dejām. Kultūras biedrības priekšnieks, Ķels Mire-Jensens (Kjell Myhre-Jensen) sveica sarīkojuma dalībniekus

Norvēģu un latviešu valodā. Tad dejoja “Ziemeļmeita” dziedāja koris “Laipa” gan pats, gan kopā ar “Kastaņa skolas” bērniem. Soprāns Ilze Kozlovska dziedāja divas Jāzepa Vītola un vienu Jāņa Mediņa dziesmu, viņu pavadīja pianists Markus Kvīts. Četrpadsmit gadus vecā Sabīna Budrevica, kurai dzimšanas drena ir 18.novembrī, lasija savu “vēstuli Latvijai”.

Lasītākās ziņas valstī

Vēstniece Judīte Dobele saturīgā runā atskatijās pagātnē, vērtēja tagadni un raudzijās nākotnē. Pēc vēstnieces runas visi dziedājām Latvijas un Norvēģijas himnas.

Programa turpinājās ar grupas “Autobus debesīs” koncertu. To man grūti vērtēt. Saprotu ka mainās ir mūzika ir ari valodas vārdu nozīme. Ja piesaka nākošo dziesmu, manā uztverē dziesma ir ar vairākiem pantiem, katrs ar citādu tekstu, tagad “dziesma” ir nedaudz teikumi, kurus,vai nu tais pašos toņos, jeb variējot izdzied atkal un atal. Bet es “akmens laikmeta” cilvēks jau nebiju koncerta mērķauditorija. Sanāksmes dalībnieki, visumā jaunatvieši koncertu sveica vareniem aplausiem.

Pēc koncerta vēstniece pasniedza Ministru prezidenta Pateicības raksts krim “Laipa” tautas deja kopām “Ziemeļmeita”, “Ozoliņš” un “Pērkoņkalns”. Tāpat arī Latviešu  valodas aģentūras Atzinības rakstus “Kastaņa skolas” vadītājai Sandrai Smiltniecei un skolotājām Ievai Melbārdei un Alisei Hjelmtvedt. Ar to noslēdzās svētku programas pirmā daļa un Ķels Mīre-Jensen aicināja vēstnieci Judīti Dobeli un laikam vecāko sarīkojuma dalībnieku Hariju Valdmani, kuram ir apritējuši 95 dzīves gadi, iegriezt Simtgades kūku. Vareno, 170x85cm lielo kūku bija cepušas 10 cepējas, to kop   “sašuva” un izgreznoja Karina Cirse-Kļaviņa. Kūka ar vēstniecības gādāto “Rīgas šampanieti” garšoja lieliski. Kad dalībnieki bija mielojusies ar kūku un pašu sanestiem “groziņiem”, vakars turpinājās ar “Atobusa debesīs”mūziku un dejot gribētāji varēja izlocīt kājas

 

Latvijas Ģenerālkonsuls Arvids Grundeķens (Arvid Grundekjøn) ar  kundzi, pirmdien 19.novembra vakarā ielūdza vēstnieci Juditi Dobeli ar vīru Normundu un vēstniecības darbiniekus, Latvijas Goda konsuls Norvēģijā un vel darbīgos, vietējos veclatviešus uz Simtgades vakariņām. Ap 30 vies vadīja patīkamu vakaru ģenerālkonsula nam. Protams tika dziedāta Latvijas himna un vakara gaitā ar “Pūt vējiņi”.

 

Otrdien, 20.novembrī Oslo Rātsnama zālē no 18.00 līdz 21.00 bija vēstnieces pieņemšana diplomātiskam korpusam, Latvijas sadarbības partneriem, Latviešu organizāciju vadītājiem un aktīvajiem vietējiem latviešiem. No Oslo un Norvēģijas sveica Oslo pilsētas vecākā (Ordfører) Marianne Borgen. Bija plaša programa, uzstājās gan Islandieši, poļi, lietuvieši un pašmāju “Laipa” un “Ziemeļmeita”. Žel ka zālē nebija paaugstinājums, tagal tikai tuvāk, puslokā stāvošie varēja redzēt notiekošo, pārējiem bija jāpietiek ar dzirdēto. Pēc programas bija vins un uzkodas un iespēja tikties un parunāties. Lietuva bija izcepusi varen skaistu, baltiešu rakstiem dekorētu torti, sveicien Latvijai Simtgadē. Visi pieņemšanas dalibnieki dabūja nogaršot skaisto torti.

Ar so pieņemšanu noslēdzās Latvijas Simtgades svinības Oslo un ar divām dienām jau bijām Otrajā Simtgadē.

Autors: V-is
Foto: CC0 licence
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti