Dalies:

Latvija Amerikā: Latvijas simtgades piemiņas koks un plāksne arī Vinipegā

Latvija Amerikā: Latvijas simtgades piemiņas koks un plāksne arī Vinipegā
  • 19. Sep. 2018

Lai gan Vinipegas latviešu sabiedrība beidza pastāvēt pirms vairāk nekā desmit gadiem, kad darbību slēdza Latviešu biedrība, Daugavas Vanagu nodaļa un Sv. Krusta draudze, tomēr arī Vinipegā nesen tika iestādīta piemiņas liepa un pielikta plāksne, veltīta Latvijas simtgadei un latviešu imigrantiem, kuŗi Vinipegā un Manitobā atrada patvērumu un mājvietu.

Koks un plāksne ir novietoti ideālā publiski pieejamā vietā, Vinipegas centrā pie Sv. Pēteŗa baznīcas, kas pieder Kanadas vāciešu luterāņu draudzei. Vieta ir nozīmīga latviešiem jo Vinipegas latvieši ilgus gadus rīkoja savus dievkalpojumus un sarīkojumus šajā baznīcā. Latviešu un vācu draudzes sadarbība izveidojās pirmos pēckaŗa gados, pateicoties jau agrāk iebraukušiem veclatviešiem. Manitobas Libau veclatviešu kolonijas celmlauža Leopolda Šalmes meita Hermīna apprecēja vācu mācītāju Georgu Sphor un, iebraucot pēckaŗa dīpīšiem, latvieši tika iepazīstināti un virzīti pie iepriekš iebraukušiem vāciešiem un viņu draudzes.

Simtgades akciju Vinipegā kārtoja Ken Valainis. Viņa māte ir veclatvieša Viļa Berķa meita. Vilis ieceļoja Manitobā 1912. g., bet sieva Zeta gadu vēlāk, kad arī ieceļoja Viļa brālis Alberts. Abi brāļi bija Latvijas ģenerāļa Krišjāņa Berķa brālēni. Vilis apmetās Siftonas apkārtnē, kas ir vairāk nekā četru stundu braucienā uz ziemeļrietumiem no Vinipegas, bet Alberts saimniekoja Bird River uz ziemeļaustrumiem. Toties Kena tēvs bija leģionārs, kuŗš ieradās pēc Otra pasaules kaŗa kā līgumstrādnieks Manitobā, kur viņš satika un apprecēja Viļa meitu Lidiju. Lai gan Kens nerunā latviski, viņš cenšas atklāt savu ģimenes ciltskoku un ir sadarbojies ar šī raksta autoru Manitobas latviešu vēstures pētīšanā. Kens ir lepns, ka viņš ar LV100 koku un plāksni ir varējis godināt savus senčus.

Lasītākās ziņas valstī

Savā laikā Manitobā bija vairākas lauku kolonijas, gan tās, kur dominēja neticīgie, sociālisti, kuŗi bēga no Latvijas pēc 1905. gada revolūcijas, gan ticīgi un nacionāli noskaņoti lauksaimnieki, kuŗi meklēja savu stūrīti, kur viņi varēja būt saimnieki. Kad dibinājās pēckaŗa Vinipegas latviešu Sv. Krusta draudze, trimdinieki kā satelītu draudzi pieņēma Siftonas apkārtnes latviešus, kuŗus jau agrāk ik pa dažiem gadiem apmeklēja t.s. latviešu un igauņu misiju mācītāji. Tie tika sūtīti pie ticīgiem Kanadas un Savienoto Valstu imigrantiem jau no deviņpadsmitā gadsimteņa beigām.

Šogad Sv. Pēteŗa vācu draudze Vinipegā izradīja īpašu pretimnākšanu LV100 notikumiem,  ne tikai atļaujot koku un plāksni uzstādīt viņu īpašumā, bet arī sedzot pusi no izdevumiem. Plāksnes izdevumus bija jākārto latviešiem. To panāca raksta autors, atkārtoti izsūtot lūgumus apmēram 70 Manitobas latviešiem un viņu pēctečiem, daži no kuŗiem šodien dzīvo tālu prom no šīs provinces. Rezultātā tika ziedoti $1,600CAD, kas ne tikai sedza pārējos izdevumus, bet paliek pāri nauda atbalstīt vācu draudzes dievkalpojumu un atceres sarīkojumu Latvijas simtgadei tieši šī gada 18. novembrī. Sarīkojumam arī tiks ierakstīts Latvijas vēstnieka Kanadā Kārļa Eihenbauma video vēstījums. Liekas, ka no latviešu puses būs ap trīsdesmit dalībnieku. Starp viņiem būs pārstāvēti veclatviešu pēcteči, trešās un ceturtās paaudzes locekļi, kā arī trimdinieku bērni un mazbērni un daži pirmo gadu veterāni. Lai gan tāpat kā Kens, lielais vairums nerunā latviski, tie ar lepnumu godinās savu senču piemiņu un viņu tēvu tēvzemi šajā nozīmīgā gadā Latvijas vēsturē.

Vinipegas LV100 koka un plāksnes ziedotāji: Ken Valainis un māsa Joyce Burneau, Tolku māsas Laima Nyysola, Ruta Caldewood un Laima Tolks, Martin Orville Aller (pirmā Manitobas latvieša 1895. g. ieceļotāja Jāņa Ālera mazdēls), Jerry Zihrul (oriģināli Cīrulis), Mārtiņš Zuzēns, Peggy Smolinskis, Kēleru ģimene – Inga Sheane, Zaiga Kēleris, Aldis Pastars un Daina Soviak, Donna Drysdale un viņas māte Aina (Gulbis) Turton (tēvs iebrauca Manitobā no Brazīlijas 1910. g.), brāļi Andy un John Alksnis, Wayne Zeemel, Rita Harris, Brenda Reishus, Ausma un Dinah Ceplis, Elmārs Dīriķis un Viesturs Zariņš.

Raksta autors: Viesturs Zariņš
Foto: Publicitātes attēls
Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti