Dalies:

Latvija Amerikā: Kanādas latvietis ar filmu par grupu “Pērkons” liek noticēt indivīda spēkam

Latvija Amerikā: Kanādas latvietis  ar filmu par grupu “Pērkons” liek noticēt indivīda spēkam
  • 06. Sep. 2018

1. septembrī Latvijā pirmizrādi piedzīvo dokumentāla filma “”Pērkons”: A VR Rockumentary”. Tās autors ir ASV dzīvojošais Kanadas latvietis Korijs Makleods (Cory McLeod), torontiešiem labi pazīstamās daiļamatnieces Elsas Avotas mazdēls.

Filma nav parasta filma, kā mēs to esam pieraduši skatīt, tā tapusi virtuālās reālitātes jeb VR formātā, un to vienlaicīgi var skatīties tikai viens cilvēks ar īpašu ierīci.

Filma stāsta par leģendāro grupu „Pērkons” un tās lomu PSRS sabrukumā. Grupa „Pērkons” ir dibināta padomju Latvijā, pagājušā gadsimta 80. gadu sākumā, un, kā atgādina filmas veidotāji – „Fallon Minneapolis” no ASV pilsētas Mineapoles , pretošanās padomju režīmam nebija tās sākotnējā iecere, tomēr grupas mūzika kļuva par pirmās atklātās PSRS revolūcijas mūzikālo pavadījumu. Tādēļ varas pārstāvji divas reizes aizliedza „Pērkona” uzstāšanos, draudēja dalībniekiem un mēģināja padzīt grupas līderi no Padomju savienības. Arī „Pērkona” fani tika vajāti, bet, jo stiprāk režīms pūlējās apklusināt „Pērkonu”, jo spēcīgāk tas grandēja.

Lasītākās ziņas valstī

Intervijā “Latvijas Avīzes” žurnālistei Lindai KusiņaiŠulcei Korijs stāsta: “Esmu filmu rādījis jau simtiem cilvēku Francijā un Amerikā, un interesantākā reakcija ir Latvijā, jo cilvēki pārzina vēsturi labāk, zina “Pērkona” stāstu, latviešu tautas stāstu, ar kuŗu tas savijies. Bet, zini, viņi ir pieklājīgi, viņi to nesaka, bet es jūtu, ka sevī viņi domā: “Vai jūs tiešām domājat, ka “Pērkons” gāza PSRS?” Un mana atbilde ir – viennozīmīgi jā!” Korijs norāda, ka gribējis filmā parādīt, ka viens individs var pārmainīt pasauli: “Es domāju, PSRS gāšana sākās ar individuālām balsīm – Aleksandru Solžeņicinu, Iļju Kabakovu, Daini Īvānu.” Viņš uzskata, ka to apzināties ir svarīgi tieši šodien, kad cilvēki ir iekrituši tādā kā cinismā par valdību un jautā  ko mēs varam izdarīt? “Gribu parādīt: var ļoti daudz darīt.”

Intervijā Korijs stāsta arī par savām latviešu saknēm: “Mana vecmamma piedzima Latvijā, bet mamma piedzima Argentīnā, un tēvs ir kanadietis. Mamma bija ļoti slima jau tad, kad piedzimu, tāpēc es uzaugu ar vecmāmiņu, un tāpēc es arī runāju latviski. Amerikas latviešu sabiedrībā mani daudzi sauc par Avotu – tas ir vecmammas uzvārds, un tieši viņa mani veda uz latviešu sarīkojumiem. Savu tēvu es nepazīstu, un kādu laiku biju arī domājis mainīt savu uzvārdu uz Avots, bet tas bija pārāk sarežģīti.”

Pirmoreiz ar grupas „Pērkons” daiļradi viņš saskāries teju pirms trīsdesmit gadiem, kad viņa rokās nonāca grupas Hamburgā izdotā plate „Vēl ir laiks: Latvijas roks”. “Es nekad neko tādu nebiju dzirdējis, kļuva skaidrs, ka viņi ir ļoti labi mūzikāli izglītoti, un tur bija tik dziļi zemteksti,” stāsta Korijs.

Korija dzīvesbiedre Māra Pelēcis arī veido dokumentālas filmas, un viņi vienmēr gribējuši uztaisīt kaut ko par “Pērkonu”, bet tā kā viņu mūzikā nozīmīgākie bija 20. gadsimta 80. gadi un no tā laika praktiski nav videokadru, tad tas ir bijis ļoti sarežģīti.

Tik ievērojamu projektu veikt ir bijis iespējams, pateicoties firmas “Fallon” nostājai. ““Fallon” dibināja Pets Falons ar diezgan radikālu domu, ka radošais darbs ar radošu ideju var mainīt pasauli,” saka Korijs. Tomēr projekts izrādījies sarežģītāks nekā sākumā plānots, un tas paņēmis Korija visu brīvo laiku divu gadu gaŗumā.

“Un te ir arī interesants blakus apstāklis – kad sāku veidot filmu, tas bija vēstures projekts, bet tad divu gadu laikā ievēlēja to cilvēku, vārdā Tramps,” norāda Korijs un atzīst, ka Tramps “pēdējo gadu laikā sācis pārvērst ASV par PSRS variantu”. “Viņš izveidojis pilnīgi absurdu šizofrēniju, un ir milzīga masa, kuŗa tic pilnīgi visam, ko Tramps saka. Viņš ir tā pārvērtis ASV sabiedrību, ka tā vairs nav pazīstama.”

“Viņš tā pārvērtis Ameriku, ka man bija jāpārveido “Pērkona” stāsta beigas, jo tas vairs nebija stāsts par pagātni, tas bija mūsu tagadnes stāsts, un mēs jau sākam domāt – kā to var gāzt, kā mēs to varam mainīt? Ar šo filmu sakām – re, ko “Pērkons” paveica, un kas viņiem bija? Divi kilovati enerģijas un labas dziesmas. Viņi to paveica, un mums nevajag baidīties,” par radošā gara spēku ir pārliecināts Korijs Makleods.

Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Foto: Publicitātes attēls

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti