Dalies:

Latvija Amerikā: Floridas latviešiem dubultas svinības

Latvija Amerikā: Floridas latviešiem dubultas svinības
  • 11. Dec. 2018

Ar mīlestību Latvijai pludmalē

„Svinēsim mūsu valsts simtgadi ar patiesu prieku par mūsu panākumiem un drošu pārliecību par nākotni!” Latvijā pie Brīvības pieminekļa 18. novembrī aicināja Latvijas Republikas Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

Floridas Latviešu biedrība bija šim aicinājumam dienu priekšā – svinības sākās jau 17. novembrī pie jūras Fort De Soto parkā ar kuplu viesu pulku. Zem glītās nojumes galdi bija klāti ar galdautiem Latvijas karoga krāsās un gaumīgi dekorēti ar svecēm un galda kompozicijām. Garšīgu ēdienu netrūka – gan biedrības sagādāto, gan viesu līdzpaņemto. Floridas siltajā vējā šūpojās uzraksts „Latvia 100”, radot perfektu fonu visiem, kas vēlējās nofotografēties pie palmām un ar jūru fonā dzimtenes jubilejai par godu. Latviešu dziesmu vārdi lielai daļai viesu nebija aizmirsušies, pateicoties Pēteŗa Ozola nerimstošajai mūzikālajai iniciātīvai, taču noderēja arī viesiem izdalītās glītās brošūriņas ar dziesmu vārdiem.

Lasītākās ziņas valstī

Šogad dziesmas skanēja divreiz skaļāk, jo Floridā viesojās Čikāgas latviešu tautas deju kopa „Mantinieki”. Pēc pamatīgas sadziedāšanās „Mantinieki” svinētājus iepriecināja ar deju priekšnesumiem.

Neizpalika arī svētbrīdis, kad klātesošos uzrunāja mācītāja Dace Zušmane no Atlantas.

Pēc svētbrīža pasākuma organizātore Dace Nebare visus aicināja padomāt par to, ko katrs no svētku dalībniekiem varētu dāvināt Latvijai. Entuziasma nevienam netrūka ne Latvijas jauniešu izglītības financēšanā, ne latviešu uzņemšanā savās mājās Floridā. Daži klātesošie izteica vēlmi atgriezties Latvijā un izmantot ASV iegūto pieredzi savā dzimtenē.

Svinības Fort De Soto parkā noslēdzās ar saulrieta pavadīšanu, dziedot un dejojot apkārt no svecēm izliktai Latvijas kontūrai jūras malā. Pa apli no cita citam nodota svece un karodziņš ar dalībnieku labajiem vēlējumiem tika aizvesti uz Latviju un nolikti pie Brīvības pieminekļa.

 

Ar Latviju sirdī biedrības namā

Latvijas simtgades svinību oficiālo daļu 18. novembrī Sv. Pētersburgas Latviešu biedrības namā atklāja Floridas Latviešu biedrības prezidents Juris Epmanis, aicinot noklausīties ASV un Latvijas Republikas himnu un nolasot Latvijas Republikas prezidenta Raimonda Vējoņa uzrunu latviešiem Latvijā un visā pasaulē.

Pēc tam sekoja mācītāja Aivara Pelda viedie vārdi par kristīgo vērtību nozīmi jaunās paaudzes audzināšanā un valsts veiksmīgā attīstībā.

Tika plaši pieminēts 2018. gada PBLA balvas laureāts – Dr. Visvaldis Georgs Nagobads. Tika lasīta dzeja (Brigita Gahr), dziedātas kantātes (Aleksandra Rituma), spēlētas klavieres (Vladimirs Hohlovs) un kokle (Ilmārs Vilmanis).

Neizpalika arī publikas sajūsma par grupas „Kanaki” brašajām vīru balsīm un Daces Zušmanes lasījums no Jāņa Jaunsudrabiņa darba „Latvija”.

Uguņošanas Sv. Pētersburgā par godu Latvijas simtgadei nebija, taču to pilnībā atsvēra Čikāgas latviešu tautas deju kopa „Mantinieki” ar eksplozīvo un dzīvespriecīgo dancošanu, kuŗai nebija vajadzīga tulkošana. Vērojot dejotājus, katrs varēja justies lepns par to, ka ir latvietis, un katrs cittautu ciemiņš varēja būt priecīgs par to, ka pazīst kādu latvieti, kuŗš viņu uz skaisto un lieliski apmeklēto pasākumu ir uzaicinājis.

Kad viesu acis jau staroja no prieka un sajūsmas, Mārītes Rubīnas palīgi nesa vīnu un garšīgas uzkodas un kārtoja uz eleganti noformētajiem galdiem. Sākās jautras sarunas, jaunas iepazīšanās un kopīga sadancošanās un sadziedāšanās Floridas latviešu iemīļotā maestro Ilmāra Dzeņa mūzikas pavadībā.

Varbūt tāpēc, ka simtgade ir tikai reizi gadsimtā, bet varbūt tāpēc, ka pasākums bija izdevies kā nekad, viesi uzkavējās ilgāk nekā parasti un nebeidza izteikt prieka pilnus paldies pasākuma rīkotājiem. Paldies Sv. Pētersburgas Latviešu biedrībai par jaukajiem un neaizmirstamajiem svētkiem!

 

Autors: Karla Puello
Foto: CC0
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti