Dalies:

Latvija Amerikā: Dzirksts 35. gadu jubileja Latvijas valsts 100-gades svinību ietvaros.

Latvija Amerikā: Dzirksts 35. gadu jubileja Latvijas valsts 100-gades svinību ietvaros.
  • 16. Apr. 2018
Dziesmai šodien liela diena! Par to vēstīs fanfaras un plīvos karogi šovasar Latvijas dziesmu svētkos Rīgā. Dziesmu un deju svētki ir neaizmirstams amatiermākslas fenomens ar pusotra gadsimta ilgajām tradīcijām!

2018. gads ir īpašs gan Latvijas iedzīvotājiem, gan latviešiem visā pasaulē – aprit simts gadu kopš Latvijas Republikas proklamēšanas. Sarežģītajos vēstures līkločos dziesma, deja un mūzika ir bijušas tās, kas latviešu tautu vienojušas un saliedējušas latviešus visā pasulē. Simtgades norises plānotas tā, lai dotu iespēju ikvienam būt aktīvam svētku veidotājam un dalībniekam un arī mēs ārzemju latvieši esam aktīvi iesaistīti simtgades svinībās.

Toronto Latviešu centā 25. februārī jau ir noticis pirmais lielais koncerts ar Ziemeļamerikas apvienoto kori, Latvijas Dziesmu svētku virsdiriģenta Mārtiņa Klišāna vadībā. Šo koncertu organizēja Juris Ķeniņš ar kori ‘Ziemelis’ un par to varēja lasīt vienā no iepriekšējiem avīzes izdvumiem.

Šoreiz kamerkoris ‘Dzirksts’, 21. aprīlī turpinās svētku norisi ar sava kora 35. gada jubilejas koncertu Latvijas valsts 100-gades ietvaros. Kā tradīcija, visus šos gadus, pavasara pusē Dzirksts ir uzvedusi ‘Jautros Kabarē’ vakarus, taču šogad esam pārņemti ar gatavošanos Dziesmu Svētkiem Latvijā un tādēļ mūsu ikgadējo jautro vakaru nolēmām daļēji veltīt ‘lielajai dziesmai’, iesaistot visus dziedātājus kas ir mūsu ikdienas darbā. Acinām arī visus iepriekšējos Dzirksts dziedātājus kā arī dziedātājus no Hamiltonas, Ottavas, Montrelas, visus kas vien var atbraukt šinī aprīļa nogalē uz sadziedāšanos un pievienoties Dzirksts koncertā Vizmas Maksiņas vadībā.

Dzirksts koncertā vēl piedalīsies apmēram 30 dziedātāji no Amerikas, kas ir daļa no Apvienotā Ziemeļamerikas kora. Šiem tālbraucējiem nav iespējams atbraukt uz Toronto, katru nedēļu otrdienas vakaros, taču ir apbrīnojami ka viena gada laikā vairums no tiem jau 5 reizes ir braukuši un pat lidojuši lai tiktu uz mūsu kora mēģinājumiem. Taču ir vēl daudzi kas nevar atbraukt un par tiem ir parūpējies mūsu dziedātājs un administrators Andrējs Dzintars. Izmantojot moderno technoloģiju, viņš katra mēģinājuma laikā uzstāda interneta programmu ‘Skype’, kur tiešraidē var dzirdēt un sekot līdzi mēģinājumu gaitai, kā arī vēlāk to redzēt You Toube ierakstā.

Programmas pirmajā daļā atskaņosim dziesmas no Latvijas dziesmu svētku programmas, skanīgakās un jau labi iemācītās, bet koncertā otrajā daļā vairāk Dzirksts mīļākās dziesmas no mūsu 35 gadu kora plašā repertuāra. Patlaban kopkoris gatavo arī programmu koncertam Rīgā, - ‘Diasporas dienas’, kas notiks 2. jūlijā, Vērmaņdārzā un Latviešu Biedrības Namā, kur pulcēsies ārzemju kori un tautas deju kopas no visas pasaules. Dažas no šīm dziesmām atskaņosim mūsu koncertā.

Koncerta galvenā diriģente ir Vizma Maksiņa, viņas palīgdiriģents Jānis Grīnvals no Hamiltonas un administratīvie palīgi Andrejs Dzintars un Inese Grava-Gubiņš kas izkarto visus ikdienas kora darbus. Koncetu pavadīs mūsu ikgadējie un uzticamie mūzikanti, Aivars Zītars - basģitāre, Andris Šmits - akordeons, Andris Rubenis - akustiskā ģitāre, Raimonds Sējāns mutes armoņikas, elektriskā ģitāre un pie klavierēm Helēna Gintere.

Pēc Latvijas parauga, - kur tiks šovasar izdota speciāla dziesmu gramata ar 100 latviešu populārākām dziesmām, paredzēta tieši publikai kas paliek pēc koncerta Mežaparka estrādē uz sadziedāšanos, - arī ‘Dzirksts’ gatavo speciālu brošūru ar savām mīļākām kopdziesmām, kas tagad top un cerams ka būs gatava uz koncerta laiku lai varētu visi kopā sadziedāties.

Nākošā dienā pēc koncerta, Dzirksts dziedātāji un koristi no apvienotā kora, sniegs koncertu Kristus Dārzā, bet 8. un 9. jūnijā visi dosies uz Garezeru, kur satiksies ar ASV dziedātājiem lai noturētu divu dienu kopmēģinājumus un finālā sniegtu plašu koncertu.

Pēc tik saspringta un rūpīgi sagatavota darba, Ziemeļamerikas kopkoris varēs droši doties uz Vispārējiem latviešu Dziesmu svētkiem, kas Latvijas vēsturē notiks jau 26 reizi, un lepni stavēt uz lielās Mežaparka estrādes nesot tautai mūsu dziesmu.

Raksta autore: H.Gintere
Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti