Dalies:

Latvija Amerikā: Daiļamatnieces gatavojas dziesmu un deju svētkiem

Latvija Amerikā: Daiļamatnieces gatavojas dziesmu un deju svētkiem
  • 13. Feb. 2019

Ne mēs dziedam, ne dejojam, vismaz ne sestdienas rītos! Mēs gatavojamies XV Dziesmu un deju svētkiem Kanadā, mācoties adatas pinuma techniku. Kas tā tāda un kāpēc?

XV Dziesmu un deju svētkos Kanadā Daiļamatnieku savienība plāno sniegt plašu Latviešu rakstaino cimdu izstādi. Būs redzami ne tikai cimdi no visiem novadiem, bet arī cimdu rakstu un techniku pielietošana mūsdienās.

Meklējot sākumu cimdu adīšanas tradicijai Latvijā, vēstures grāmatās lasām, ka senākais cimds, kas atrasts Latvijā, nāk no 13. g.s. Tas darināts adatas pinuma technikā, jo adīšana, kādu mēs to pazīstam šodien, Latvijas territorijā vēl nebija sastopama. Ar 15. g.s. sāk parādīties ar divām un vairāk adatām adītie cimdi, bet kopš tā laika ar vienu adatu pinuma technikā darinātie vairs nav atrasti. Latvijā šo techniku uzskata par izzudušu. To vēl pielieto Skandināvijā un prot Igaunijā.

Lasītākās ziņas valstī

Ja gribam rādīt latviešu cimdus no pašiem pirmsākumiem, tad noteikti jārāda adatas pinuma technikā darinātie. Laimējās atrast šīs technikas pratējas – igaunieti IloKaryn Maimets un Deboru Lustgarten, kuŗai ir saistības ar viduslaiku attēlotāju grupām.

Ar viņu palīdzību darbs ir sākts: iegādata adata (kaula vai koka ar vienu aci), parupja vilnas dzija, kuŗu noplēš rokas gaŗumā. Šķēres netiek lietotas, jo tajos laikos tās vēl nebija! Tad sākam mācīties...

Rezultāti, cerams, būs redzami izstādē Hiltona viesnīcas Simcoe zālē laikā no 4.  7. jūlijam. Nāciet skatīties!

Autore: Sarmīte Vilks
Foto: Publicitātes attēls
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti