Dalies:

Latvija Amerikā: Burvīga dāvana Kanādas mūzikas cienītāju saimei

Latvija Amerikā: Burvīga dāvana Kanādas mūzikas cienītāju saimei
  • 12. Feb. 2019

2019. g. 11. janvārī 80 Kanadas koristiem bija vienreizēji fantastiska iespēja, gatavojoties XV Latviešu Dziesmu un Deju svētku Kanadā kopkoŗa koncertam, piedzīvot unikālu mēģinājumu. Liels skaits koristu Kanadā jau gatavojas koncertam kopš septembŗa, katrs savā korī, bet šajā vakarā kopējā mēģinājumā viesu diriģents bija Latvijas dziesmu svētku virsdiriģents, profesionālā Valsts Akadēmiskā koŗa mākslinieciskais vadītājs, leģendārā koŗa “Kamēr” dibinātājs, Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas docents un Latvijas Nacionālās operas diriģents Māris Sirmais. Uz šo mēģinājumu bija ieradušies kupls skaits no Montreālas, kā arī dziedātāji no ASV.

Kopkoŗa koncerts, pēc ilgākas prombūtnes, atgriežas vēsturiskā Maple Leaf Gardens arēnā (šodien pazīstams kā Mattamy Athletic Centre, daļa no Ryerson universitātes). Milzīgā arēna ir samazināta, eleganti atjaunota (un dzesināta!) un būs perfekta mājvieta koncertam ar līdz šim pieteikušamies 800+ dziedātājiem. Tie brauks no visām pasaules malām: bez liela skaita no Kanadas un ASV, gaidām dziedātājus no Eiropas, Latvijas, pat Austrālijas.

Atgriežoties MLG, skatāmies uz agrākiem svētkiem un uz labi paveikto, bet kopkoris repertuāra ziņā skatās gan pagātnē, gan uz priekšu. Repertuārā godinām mūsu kopējos senčus: Dārziņu, Kalniņu, Melngaili un Vītolu, bet arī Kanadas daiļrades varoņus: Jāni Norvili, Jāni Kalniņu, Tālivaldi Ķeniņu, Arvīdu Purvu un Imantu Ramiņu.  Skatoties uz nākotni, mūzikas komiteja pasūtināja 5 jaundarbus, un daži šie autori skanēs pirmo reizi lielā dziesmu svētku estrādē: Jēkabs Jančevskis (Latvija), Andris Mattson (ASV), Ella Mačēna (Austrālija) un Rita Strautiņa (Kanada). Pirmo reizi dzirdēsim Tērvetes Trubadūru dalībnieka profesionāla komponista Michael Pinsonneault daiļradi (Trubadūru pavadījumā), ar dziesmu, kuŗa ir svētku saukļa pamats “Dziedam visi vienu dziesmu”. No Kanadas autoriem būs vēl Toronto labi pazīstamie Jānis Beloglāzovs un Juris Ķeniņš. Koncertā arī skanēs 9 dziesmas no nesen izskanējušā Dziesmu svētku Noslēguma koncerta Mežaparkā, to starpā foršās dziesmas no kinofilmas “Sprīdītis” un no rokoperas “Lāčplēsis”.

Lasītākās ziņas valstī

Pavadījumus sniegs gan agrāk minētie Trubadūri, bet galvenokārt 30 izpildītāju latviešu profesionālu instrumentālistu kamerorķestris.

Toronto koristi bija īpaši atsaucīgi 11. janvārī, labi saprazdami, ko viņi piedzīvoja. Sievišķi dziesmās, kuŗas maestro Sirmais pats diriģēja Mežaparkā, “Lec saulīte!” (Raimonds Tiguls/Rasa BugavičutePēce) un “Lauztās priedes” (Emīls Dārziņš/Rainis), dziedātāji bija apzinīgi, centīgi un paklausīgi. Māris Sirmais vada meistarkursus visā pasaulē, gan profesionāliem, gan amatieŗu koŗiem, bet mums šis pārdzīvojums bija tikai šo vienvienīgo reizi.  (Protams, ārpus dziesmu svētkiem jūlijā, kur maestro Sirmais ir lūgts pildīt virsdiriģenta pienākumus, bet diemžēl ļoti ierobežotos laika apstākļos.)

Kaut koristi novērtēja šo burvīgo vakaru, viņi arī saprata, ka šis mēģinājums nebija galvenais iemesls, kāpēc maestro Sirmais mēroja gaŗo ceļu no Rīgas (oficiāli 6,776 km). Toronto Latviešu koncertapvienība (savā 60. jubilejas gadā), sadarbībā ar Kanadas Mūzikas centru (Canadian Music Centre) izdos CD ar trīs nozīmīgākiem Kanadas latviešu komponistiem: Jāni Kalniņu, Tālivaldi Ķeniņu un Order of Canada laureātu Imantu Ramiņu. Diska ieraksts notika Glenn Gould Studio 14. janvārī, ar Kanadas Nacionālās operas (Canadian Opera Company) izcilo orķestri. (CD būs Jāņa Kalniņa vijoles koncerts – vijolniece Laura Zariņa, Tālivalda Ķeniņa koncerts klavierēm, stīgu orķestrim un sitamiem instrumentiem – pianists Artūrs Ozoliņš, un abi solisti Imanta Ramiņa “Arija” vijolei un klavierēm.)

Ar nepacietību gaidām disku, kuŗš tiks izdots 5. jūlijā dziesmu svētkos, Orķestŗa un kamermūzikas koncertā skanīgā un skaistā Koerner Hall, kuŗā atskaņos lielu daļu no diska un daiļradi no Jāņa Mediņa un Lolitas Ritmanes. (Tajā dienā maestro Sirmajam ir īpaši liela slodze: no rīta kopkoŗa koncerta mēģinājums, tad mēģinājums ar orķestri Koerner Hall, mēģinājums ar Valsts Akadēmisko kori, kuŗš arī uzstāsies 5. jūlijā turpat, un pēcpusdienā/ vakarā: abi koncerti!)

Sajūsminātie koristi vēl ilgi kavējās pēc mēģinājuma, uzrunājot goda viesu, lūdzot viņam parakstīt viņu dziesmu grāmatas, un pārdomājot to ko bija piedzīvojuši.  Pateicamies Mārim Sirmajam par burvīgo dāvanu Toronto koŗa saimei.

Autrs: Juris Ķeniņš
Foto: Publicitātes attēls
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti