Dalies:

Latvija Amerikā: Brīvās Latvijas atbalstītājs Verners Cinis nu dus Dieva mierā

Latvija Amerikā: Brīvās Latvijas atbalstītājs Verners Cinis nu dus Dieva mierā
  • 16. Jan. 2019

Īsi pēc gadu mijas, 2019. gada 7. janvārī Hamiltonā acis uz mūžu vēris nerimstošais cīnītājs par Latvijas brīvību un brīvās Latvijas atbalstītājs Verners Cinis.

Dzimis 1927. gada 4. oktobrī Rudbāržos, Verners Cinis vienmēr lepojās ar savu dzimto vietu un atjaunotās Latvijas laikā sniedzis palīdzību Rudbāržu skolai, kas atradās Rudbāržu pilī, kur Verners bija dzimis. Ar lielām skumjām viņš saņēma ziņu par neseno skolas slēgšanu.

Agri zaudējis savus vecākus un pateicoties pamātes baltvācu izcelsmei, kopā ar māsu Lidiju izbēdzis uz Vāciju, tā izvairoties no izsūtīšanas uz Sibirijas taigām. 1944. gada oktobrī brīvprātīgi pieteicies pie vācu armijas divīzijas, ko bija paredzēts pārvest uz Kurzemes fronti, tomēr divīzija tika tikai līdz Dancigai. Verners Graudencas pilsētā tika ievainots un krita sarkanās armijas gūstā, četrus smagus gadus pavadot Karēlijā spaidu darbos.

Lasītākās ziņas valstī

1949. gadā beidzot kaŗagūstekņi tika atbrīvoti un lopu vagonos sūtīti uz Vāciju. Verners Cinis nekad nespēja aizmirst Brest Ļitovsakas stacijā redzēto skatu, kad netālu no viņiem citos lopu vagonos redzēja tos mūsu tautas tēvus, mātes, brāļus un māsas, kas bija apcietināti un ceļā uz Sibiriju.

 Verners Cinis vienu gadu pavadīja Vācijā Oldenburgas bēgļu nometnē, ārstējoties arī plaušu sanatorijā. No 1950. gada līdz 1955. gadam dienēja latviešu darba rotā, kas bija pakļauta amerikāņu sapieŗu bataljonam.

1955. gadā Verneru ceļš atveda uz Kanadu, kur viņš iestājās Daugavas Vanagu organizācijā un 30 gadus darbojās DV Toronto nodaļas valdē, ieņemot dažādus amatus, 15 gadus ārējās informācijas laukā. Visus šos gadus viņš izmantoja katru izdevību, lai atgādinātu vietējai sabiedrībai par Padomju savienības varmācīgo brīvības atņemšanu Latvijai. Viņš piedalījās neskaitāmās demonstrācijās, rakstīja vēstules valdības pārstāvjiem, vietējiem laikrakstiem. Viņš cītīgi savāca arī visu informāciju no tā laika avīzēm, un šie vērtīgie materiāli tagad nodoti Latvijas Valsts arhīvam.

Pēc neatkarīgās Latvijas atjaunošanas Verners Cinis daudz līdzekļu veltījis gan Rudbāržu skolas, gan Skrundas vidusskolas atbalstam, kā arī devis nozīmīgu ieguldījumu Zemessardzes izaugsmē, par ko viņam piešķirts Latvijas Republikas Zemessardzes augstākais apbalvojums  nopelnu zīme “Par tēvu zemi un brīvību”.

Nozīmīgs bija arī Vernera Ciņa atbalsts laikrakstam “Latvija Amerikā”, gan palīdzot ar ziedojumiem, gan mudinot citus ziedot. Līdz pēdējam brīdim Verners rakstīja spēcīgas vēstules, atspēkojot leģionāru nomelnotājus Kanadas presē. Viņa moto vienmēr bijis: “Vēl cīņa nav galā.”

Nu ir rimusi Vernera Ciņa trauksmainā sirds, ir pienācis brīdis atpūtai.

Vieglas smiltis, nerimtīgais cīnītāj!

Autore: Vita Gaiķe
Foto: Publicitātes attēls
Pulicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti