Dalies:

Latvija Amerikā: Arī Vinipegā svinēta Latvijas simtgade

Latvija Amerikā: Arī Vinipegā svinēta Latvijas simtgade
  • 07. Dec. 2018

Tāpat kā daudzās vietās, arī Vinipegā, Kanādas Manitobas provincē, tika svinēta Latvijas simtgade. Toties iepretim citur, Vinipegā nepastāv latviešu sabiedrība, nav ne draudze, ne biedrība, ne arī Daugavas Vanagu nodaļu. Tās tika likvidētas 2007.g. Vinipegā ir tikai daži gados nobrieduši trimdas veterāni, nedaudz viņu bērni, kā arī vēl agrāk iebraukušo veclatviešu pēcteči. Starp viņiem, lielais vairums vairs nerunā latviski. Neskatoties uz to, mana un Latvijas vēstnieka Kārļa Eihenbauma ierosmē, Latvijas simtgade Vinipegā netika palaista garām.

18. novembrī Vinipegas pilsētas nama priekšā plīvoja Latvijas sarkanbaltsarkanais karogs. Mazliet pēc desmitiem no rīta, vairāk kā trīsdesmit Vinipegieši, kā arī daži no tālākām vietām Manitobā, pulcējās Sv. Pētera vācu draudzes baznīcā pilsētas centrā. Tur tika iesvētīta nesen iestādītā Latvijas simtgades liepa ar plāksni baznīcas dārzā. Iesvētīšana iesākās baznīcā, Sv. Pētera draudzes vācu Mācītāja Bjorn Erik Meinhardt un latviešu Mācītājas Indras Skujas-Grīsles vadībā. Indras vīrs ir pensionējies Profesors un Mācītājs Dr. Egīls Grīslis. Ceremonija turpinājās ārpusē drēgnā Vinipegas rītā ar plānu sniega kārtu uz zemes. Sekoja dievkalpojums angļu valodā un pēc tam visiem tikšanās pie mielasta, kur Laimas Tolkas un Ken Valaiņu ģimenes bija sacepušas prāvu pīrāgu skaitu. Uz galdiem bija Latvijas karodziņi, kurus atsūtīja Latvijas vēstniecība. Bija arī tortes ar Latvijas un Vācijas krāsām, jo bijušā Vinipegas latviešu Svētā krusta draudze
gadiem tur atrada mājvietu.

Pasākuma rīkotājs bija Ken Valainis. Viņam sekmīgi izkārtot atceri bija liels gandarījums. Viņš man pēc tam teica “Es ceru, ka mani senči par manīm būtu lepni”. Ken tēvs bija leģionārs, kurš ieceļoja Manitobā pēc Otro pasaules karu. Toties viņa māte bija veclatvieša Viļa Berķa meita. Vilis un viņa brālis Alberts ieceļoja Manitobā 1912. un 1913.g. un bija Latvijas Ģenerāla Krišjāņa Berķa brālēni. Bija arī citi palīgi. Andy Alksnis, kuram arī ir gan trimdinieku, gan veclatviešu senči, rūpējās par Latvijas karoga piegādi pilsētas valdes namam, bet Ken radiniece Valerie to pirms tam satīrīja.

Savā sprediķī Mācītājs Meinhardt pieskarās pie latviešu tautas sūro likteni, par okupācijas gadiem un neatkarības atjaunošanu. Viņš minēja latviešu saites ar luterticīgo baznīcu gadu simteņu tecējumā un citēja Latvijas arhibīskapa Vanaga vārdus par patriotisma un ticības nozīmi. Ken klātesošos apsveica ar īsu runu. Vēstnieku apsveikumu nolasīja Ken brālēns Jeff Burke. Es bija ierakstījis video apsveikumus, kur
iezīmēju Manitobas latviešu vēsturi un vinipegiešu saites ar Sv. Petera vācu draudzi. Es uzsvēra, ka šodien mēs godinām netikai Latvijas simtgadi, bet arī tos trimdiniekus un veclatviešus, kuri atrada patvērumu Manitobā, vairums no kuriem bija spiesti atstāt dzimteni grūtos laikos, daudziem to nekad vairs neredzot. Es minēju viņu pūles Manitobā sev un saviem bērniem izveidot jaunu un drošu dzīvi.

Klātesošie Manitobas latviešu pēcteči bija gandarīti par simtgades atceri un par to, ka viņi varēja to Vinipegā atzīmēt. To apliecināja pateicības vārdi ieskaitot vēstule no Helen Parker, kuras tēvs Jānis Birkāns ieceļoja Manitobā 1920.g. bet māte Hermīne 1934.g., un viņas radinieces Birkāņu pāra mazmazmeita Lisa Schau. Viņas abas izteica liels paldies rīkotājiem!

Lasītākās ziņas valstī

Autors: Viesturs Zariņš  
Foto: Ken Valainis
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti