Dalies:

Latvija Amerikā: Arhitekts un gleznotājs Jānis Brežinskis 1920-2017

Latvija Amerikā: Arhitekts un gleznotājs Jānis Brežinskis 1920-2017
  • 04. Apr. 2018

Aizsaulē aizgājis Jānis Brežinskis, cienīts architekts un ievērojams gleznotājs, kuŗš izpelnīja Kanadā atzinību gan architektūras nozarē, gan akvareļa un pasteļa glezniecībā.

Dzimis 1920. gada 10. maijā Laucesas pagastā Latvijā, Jānis Brežinskis jaunībā izšķīrās būt pa architektu un iestājās Latvijas Universitātē, Architektūras fakultātē. 1944. gadā viņš jau bija tuvu pie beigšanas, kad tika iesaukts Latviešu leģionā. Kaŗā viņš tika smagi ievainots un evakuēts uz Vāciju, kur pavadīja vairāk nekā gadu atveseļojoties slimnīcā, bet ievainojuma sekas palika uz mūžu. Pa to laiku viņam bija iespēja pabeigt Latvijā iesākto diplomdarbu un iegūt architekta gradu Braunschweigas universitātē, Vācijā. Pēc vairāk nekā gada neredzēšanās, viņš beidzot satikās ar dzīvesbiedri Zelmu un meitiņu Zani bēgļu nometnē Mirvikā, Vācijā.

Jānis Brežinskis ar ģimeni ieradās Toronto, Kanadā 1950. gadā. Mīlēdams dabu, viņš izvēlējās Toronto dzīvot skaistā klinšu apvidū Scarborough Bluffs, Ontario ezera malā. Viņa vasarnīca arī atradās krāšņā dabas apkārtnē pie Black Lake, Haliburton rajonā, kur viņš ar Zelmu turpināja latviešu iemīļotās tradicijas – ogot, sēņot un makšķerēt.

Toronto viņš strādāja architektu firmā Sunnibilt (vēlāk saucās Colonial Homes), kas piedāvāja šablonus standartmājām un vasarnīcām. Tur Jānis Brežinskis izcēlās ar daudz jauniem radījumiem un izgudrojumiem, ieskaitot viņa ievērojamo “Vistarama” projektu, kas bija tik populārs, ka to iesāka kopēt citas firmas. Viceroy firmas katalogā vēl šodien atrodams viņa dizains. Viņa konceptā galveno logu savienojums atgādina kuģa priekšgalu, atveŗot plašu skatu uz ārējo dabu.

Aizejot pensijā ap 1980. gadu, Jānis Brežinskis arvien vairāk pievērsās gleznošanai, īpaši pasteļa un akvareļa technikā. Akvareļa gleznošanas pamatus viņš apguva jau Latvijā, privātstundās pie ievērojamā akvarelista Jāņa Kalniņa, kuŗš arī bija viņa zīmēšanas skolotājs Daugavpils 1. Valsts ģimnazijā. Kanadā viņš papildinājās N. Marnera un R. Stussi meistardarbnīcās.

Viņš bija biedrs vairākās mākslinieku apvienībās, ieskaitot Toronto Watercolour Society, Scarborough Arts Council, Scarborough Art Guild, Pastel Society of Canada, Pastel Artists of Ontario, LATVIS, un citās. Kopš 1987. gada viņš regulāri piedalījās to rīkotās izstādēs, kā arī sarīkoja septiņas personālizstādes no 1987. līdz 2001. gadam. Šai laikā viņš par saviem darbiem saņēma 25 apbalvojumus, vairumu pirmās godalgas.

Pastel Society of Canada augsti novērtēja viņa pasteļa gleznas, ievietojot trīs darbus 1999. gadā izdotā grāmatā “The Best of Canadian Pastels.” Grāmata domāta plašai publikai, lai iepazīstinātu ar vislabākiem Kanadas pasteļa gleznotājiem un veicinātu pasteļa glezniecības izpratni un atzinību.

Jānis Brežinskis bija radošs mākslinieks ar neparastu iztēli, kuŗš vienmēr meklēja jaunus paņēmienus gan techniskā plāksnē, gan tematikas iztulkojumu veidos. Darba klāsts ietveŗ dabas ainavas, klusās dabas, ziedus un portretus. Viņa techniskā prasme viņam deva iespēju reālizēt komplicētas idejas, piedot gleznām dzīvīgumu, izteiksmes savdabību un oriģinālitāti.

Vēl jāpiemin viena no Jāņa Brežinska galvenām interesēm šacha spēle. Viņš bija pazīstams šacha meistars Kanadā un saņēma vairākas trofejas. Spēles atklātnei viņš bieži izmantoja tā saucamo “latviešu gambītu”. Pat mūža beigās viņš bija nemitīgs šacha spēlētājs.

Jāņa Brežinska sasniegumi ir teicami, gan architektūras lokā, gan glezniecībā, gan šachā un vēl citur. Arī kā personība viņš imponēja ar savu intelektu, paškontroli, laipnību un sirsnību.

Pēc visa tā, ko viņš izcieta kaŗā, viņš tomēr nodzīvoja trimdā gaŗu un vērtīgu mūžu, varbūt tāpēc, ka viņam bija pārliecība, ka “mēs, latvieši, esam izturīgi; un mēs nekad neuzdodam!” Jānis Brežinskis beidza savas gaitas šai pasaulē 97 gadu vecumā, 2017. gada 20. decembrī Markham, Ontario.

Dace DzirneŠēfere

Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Foto: Laikraksts "Latvija Amerikā", Jānis Brežinskis, Ainava, pastelis

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti