Dalies:

Latvija Amerikā: 104 gadu vecumā mirusi Austra Kaža, bij. Bostonas (ASV) latviešu skolas skolotāja

Latvija Amerikā: 104 gadu vecumā mirusi Austra Kaža, bij. Bostonas (ASV) latviešu skolas skolotāja
  • 27. Nov. 2017

Austra Kaža dzimusi Kijevā, Ukrainā 1913.gada 13.oktobrī. Viņa mira 25.oktobrī Veilandē, (Wayland) Masačūsetsas štatā. Austra bija žurnālista Jura Kažas (dzīvo Rīgā) un būvuzņēmēja Andra Kažas (dzīvo Veilandē) māte.

Austra bija kādreizējā Rīgas dārzu direktora Andreja Zeidaka un viņa sievas Marijas Gulbes meita. 1874.gadā dzimušais Andrejs miris 1964.gadā, bet Marija – 1977.gadā, abi trimdā Ņūtonā pie Bostonas. Austra pavisam agrā bērnība piedzīvoja Pirmo pasaules karu un Brīvības cīņas, kuras vēl lielā vecumā spilgti atcerējās.
Austra mācījusies Natālijas Draudziņas ģimnāzijā Rīgā, pēc tam Latvijas universitātes vēstures fakultātē. Bija studenšu korporācijas “Dzintra” loceklē.

1944.gadā Austra kopā ar vecākiem devās no Latvijas uz Vāciju, kur no neliela attāluma piedzīvoja Drēzdenes bombardēšanu 1945.gada februārī. Pēc bēgļu gaitām kara pēdējos mēnešos (no dažām debesu pusēm tuvojoties Sarkanarmija un Rietumu sabiedrotiem) viņa nonāca Augustdorfā, kur strādāja par skolotāju latviešu ģimnāzijā un arī par tulku, izmantojot angļu un vācu valodas zināšanas Augustdorfas ģimnāzija vēlāk pārtapa Minsteres Latviešu ģimnāzijā. Starp viņas audzēkņiem bija vairāki vēlāki trimdas latviešu sabiedriskie darbinieki.
1947.gadā Austra apprecējās ar Jāni Kažu (miris 2008.gadā ASV), 1949.gada dzima dēls Juris. Ģimene ASV Displaced Persons (DP) programmas ietvaros 1951.gadā pārcēlās uz Bostonu, ASV. Tur Austra strādāja dažādos darbos, tostarp elektronikas nozarē, līdz pensionējās 70.gadu beigās. 1954.gadā dzima dēls Andris. 
Austra ilgus gadus brīvprātīgi strādāja Bostonas latviešu skolā kā vēstures skolotāja un piedalījās Dzintru dzīvē. Palīdzēja audzināt mazdēlus Aldi un Kārli, kuri kā mazi bērni bieži uzturējās vecvecāku ģimenes mājās Ņūtonā, spēlējoties dārzā.
Austras garo un ražīgo mūžu mīļā piemiņā tur abi dēli ar sievām Unu (Rīgā) un Guntu, mazdēli Aldis ar sievu Aleksu ( dzīvo Sanfrancisko, ASV), Kārlis (students Bostonā), Dāvis ar dzīvesbiedri Jūliju (dzīvo Umeo, Zviedrijā) un Nīls ar dzīves biedri Lindu un mazmazbērni Eliots un Dante (kuri dzīvo Stokholmā), kā arī mazdēls Matīss (students Ņujorkā), un citi radi un tuvinieki Latvijā.

Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Foto: Publicitātes attēls

Lasītākās ziņas

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti