Dalies:

Latvietes Nitas Jirgensones pieredze ekspedīcijā pāri okeānam: pēkšņi peld plastmasas krēsls

Latvietes Nitas Jirgensones pieredze ekspedīcijā pāri okeānam: pēkšņi peld plastmasas krēsls
  • 01. Dec. 2019

Zinātniskā ekspedīcija sākās oktobrī, kad no Plimutas ostas Lielbritānijā ceļu sāka pirmā sieviešu grupa. Katrā posmā uz jahtas kāpj 10 sievietes no dažādām pasaules valstīm un kopā ar kuģa apkalpi – trīs pieredzējušām dāmām – pavada laiku pētot un meklējot.

“Fantastiska komanda, kas palīdz nonākt mērķī. Un tad mēs visādi domājošās, ar visādām pārliecībām, stiķiem un niķiem 10 sievietes, kas mēģina izdzīvot šajā fantastiskajā pasākumā,” stāsta socioloģe Nita Jirgensone.

Nita piedalījās gandrīz trīs nedēļu garā posmā pāri Atlantijas okeānam: “Tajā brīdī, kad tu skaties uz skaisto zilo okeāna ūdeni, tev liekas – viss taču ir kārtībā. Tikai tad, kad tu reāli ņem šos ūdens paraugus, filtrē un ieraugi, ka tur tajā vienā kubikmetrā, kas ir izskrējis cauri filtram, ir reāli plastmasas gabali. Sešu dienu braucienā no pēdējās salas peld plastmasas karotītes, ir šie reāli atpazīstamie, cilvēku lietojamie produkti. Tad kļūst tā diezgan briesmīgi, jo ar aci – okeāns ir zils.”

Lasītākās ziņas valstī

Katra diena sadalīta pa stundām – gulēšanai, ēst taisīšanai, jahtas apkopei un atpūtai, kā arī pētnieciskajam procesam.

“Pirmais ir tāds filtrs, kas peldēja pa ūdeni, skrēja pa ūdens virsu. Un tad mēs skatījāmies, kas tajos filtros ir, un diemžēl bieži bija situācijas, kad plastmasas gabaliņu bija vairāk nekā dažādu dzīvo organismu. Un tas ir skumīgi, jo dzīvojošās zivis redz – kaut kas peld – un ēd to. Un, ja tās plastmasas ir tikpat daudz kā šis zooplanktons, tad, protams, viņas apēd arī to plastmasu,” skaidro Nita Jirgensone.

Paraugi ņemti arī no ūdens dziļajiem slāņiem, kā arī augsnes piekrastē. Tie tiek sūtīti uz laboratorijām ASV, Japānā un Lielbritānijā, kur zinātnieki jau daudz specifiskāk pētīs savākto plastmasu – kāda tai izcelsme, kā tā mainījusies okeānā un kādas vielas izdala ūdenī.

Vairāk lsm.lv

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti