Dalies:

Latviešu vijolniece piedalās unikālā starptautiskā kultūras diplomātijas programmā Sīrijā

Latviešu vijolniece  piedalās unikālā starptautiskā kultūras diplomātijas programmā Sīrijā
  • 12. Dec. 2018

Latviešu vijolniece un soliste Ilze KIRSANOVA piedalās unikālā starptautiskā kultūras diplomātijas programmā, lai aizsargātu Sīrijas kultūras mantojumu.

Kā daļa no starpkultūru diplomātijas programmas, kas apvieno klasisko mūziku un bruņotos konfliktos bojātā mantojuma saglabāšanu (materiālais un nemateriālais kultūras mantojums), Latviešu vijolniece Ilze KIRSANOVA apmeklēja Sīriju no 21. novembra līdz 1. decembrim.

Ekspedīcijas iniciators ir franču arhitekts Bruno DESLANDES (ARCHItrāvs), kurš ir labi pazīstams ar savu pieredzi dokumentējot un diagnozticējot kultūras mantojuma objektus karadarbības zonās Irākā un Sīrijā. Šī programma norisināsies līdzās nozīmīgiem diplomātiskiem pasākumiem, kas notiks 2019. gada pavasarī, domājot par nākotni un rekonstrukciju šajā kara skartajā reģionā.

Lasītākās ziņas valstī

Vairoties no politiskiem un diplomātiskiem apsvērumiem, programmas mērķis ir informēt Eiropas lēmējpersonas par Sīrijas mantojuma stāvokli, lai tās varētu apsvērt mērķtiecīgu budžetu piešķiršanu tā saglabāšanai.

Latviešu soliste Ilze KIRSANOVA izveidoja klasisku solo repertuāru (Bibera Passacaglia, Adagio un Andante no divām Baha sonātēm, u.c.) ko viņa atskaņoja vairākos nozīmīgos Sīrijas mantojuma objektos, kas ir iekļauti prestižajā UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, un kurus ir skārusi karadarbība: Beit Nizam Damaskā, Mar Musa al-Habashi baznīcas klosteris, Svetā Dievmātes Jostas baznīca Homsā, Krakdeševaljē kapela, Palmīras Teātris un Bela tempļa vārti, Ajubīdu pils (Alepo citadele) kā arī Beit Ghazaleh Alepā.

Šīs uzstāšanās filmēja Latviešu režisors, fotogrāfs un kultūras mantojuma speciālists Jānis PIPARS. Filmu studija Ģilde, kas specializējas dokumentālajās filmās par kultūras mantojumu, radīs māksliniecisku instalāciju, kas kalpos kā fons (vienlaicīga projekcija uz 4,5 x 8m ekrāna) vairākiem vijolnieces solo koncertiem Eiropā, tādējādi izpaužoties kā Sīrijas bagātā mantojuma vitrīna.

Vairākas labi pazīstamas koncertzāles un iestādes jau izteikušas interesi par projektu un rīkos koncertus Marseļā, Parīzē, Londonā, Briselē, Berlīnē un protams Latvijā.

Ilze KIRSANOVA kopā ar Anas ODAH (arābu ūdas mākslinieks no Damaskas) un Fadi M. Alkhoury (sitaminstrumenti) kopā izstrādāja oriģinālu skaņdarbu "Hal Asmar El Lon" trio vijolei, ūdai, un sitaminstrumentiem. Tas tika ierakstīts iespaidīgajā Beit Nizam, un tika atskaņots divos koncertos konflikta skartajiem Alepo bērniem Alepo Citadeles troņa zālē un Alepo Armēņu jaunatnes kultūras centrā.

Autors: Dr. Bruno Deslandes/ LETA
Foto: CC0

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti