Dalies:

Latviešu skoliņa „Jumītis” Vaterfordā svin pirmo dzimšanas dienu

Latviešu skoliņa „Jumītis” Vaterfordā svin pirmo dzimšanas dienu
  • 15. Jan. 2018

Ar svētku kūku, rotaļām kopā ar klauniem un jaukām atmiņām 8. janvārī savu pirmo jubileju nosvinēja latviešu skoliņa „Jumītis” Vaterfordā Īrijā.

„Jumīša” audzēkņi bija sagatavojuši video ar vēlējumiem skoliņai dzimšanas dienā. Jubilejas viesi varēja vērot fotogrāfijas no daudzajiem pasākumiem, ko jau pirmajā darbības gadā „Jumīša” vadībai un skolotājām izdevies noorganizēt. Piemēram, “Stāstu Segas” gabaliņu darināšanas un nogādāšanas Latvijā, dalības Latviešu Kultūras dienās Dublinā un labdarības koncertā, Florbola nometni, kas rīkota sadarbībā ar Ārlietu Ministriju un Latvijas vēstniecību Īrijā, lielāko bērnu dalību nometnē “Es esmu Latvietis”, braucienus uz Latviju, lai piedalītos Latviešu Valodas Aģentūras organizētā nometnē, kā arī sadraudzētos Valkas Jāņa Cimzes ģimnāziju Latvijā, ar kuras skolēniem un skolotājiem kopā izdzīvota patriotu nedēļa un valsts svētki. „Jumīša” bērni arī gatavojuši apsveikuma kartiņas senioriem Latvijas Proklamēšanas svētkos un paši tās kopā ar Latvijas Institūtu un Prezidenta kundzi Ivetu Vējoni pasnieguši Rūjienas Senioriem. Visa gada garumā skoliņā notika daudz tematisko nodarbību – Mātes diena, Lieldienas, Ekskursija, Valsts svētki, Ziemassvētki, Ķekatas u.c..

„Jumīša” vadītāja Ilze Stīpniece vaicāta, kurš pasākums bijis sevišķi nozīmīgs, atbild: „Katram īpaši gatavojāmiem un katrs pasākums bērna acīs bijis ar savu īpašo noskaņu. Protams, lielākais izaicinājums bija brauciens uz Latviju, fantastiska pieredzes apmaiņa ar dzīvošanu viesģimenēs, latviešu skola, latviešu valoda, Latvija, patriotu nedēļa un daudzās aktivitātes, ko mums noorganizēja mūsu draugi Valkas Jāņa Cimzes ģimnāzija.”

Runājot par bērnu skaitu skolā, viņa teic: „Godīgi sakot, vairs neskaitu, cik bērnu ir skoliņā – aptuveni 20, bet šis skaitlis mainās reizi no reizes. Taču visi bērni, kas kaut reizi piedalījušies mūsu pasākumos, tiek uztverti kā savējie.”

„Jumītis” vienlaikus ir arī Vaterfordas un tās reģiona latviešu kopiena: tas ir kodols un centrs un iemesls, kas satur kopā apkārtnes latviešus, dod iespēju tikties. Uzrunāta tiek katra ģimene, kur zināma latviešu valoda.

Skoliņa Vaterfordā dibināta pēc vecāku ierosmes. Vairākus gadus pilsētas un tās apkaimes vecāki bērnus veda gan uz latviešu skoliņu Tullovā, gan vēlāk uz Dzintara mākslas skolu Karlovā, katrā virzienā mērojot 100 kilometrus garu ceļu. Braukāt nebija viegli un tā kā arī latviešu bērnu skaits Vaterfordā pieauga, tika dibināts „Jumītis”. Sākumā bija pat pārsteidzoši liela interese par iespēju piedalīties skoliņas pasākumus. Taču interese ir viļņveidīga – dziest un atkal plaukst, jo skoliņa nav taču obligāta. Nevienmērīgā interese gan apgrūtina skolotāju darbu, jo gadās, ka gatavo materiālus 10 bērniem, bet atnāk tikai četri. Daļa vecāku paši sev nevar atbildēt, kāpēc bērnam vēlas dot latvisko piederību un tādējādi skolotājiem ļoti grūti saprast, ko no viņiem sagaida. Katra vecuma bērniem vajadzētu piedāvāt cita veida nodarbes, taču, lai to īstenotu, vajadzētu vairāk skolotāju.

Savā darbībā „Jumītis” saskaras arī ar finansiālām problēmām: vecāku iemaksas sedz tikai telpu īri un arī to ne vienmēr pilnībā. Tāpēc dažkārt skoliņas pedagogi, kuri strādā brīvprātīgi, bez samaksas, iegulda savus līdzekļus mācību materiālu veidošanā un dažkārt arī telpu īrē. Tomēr skolotāji priecājas par katru bērnu, kam var ko dot.

Tāpat trūkst piemērotu telpu, jo skolas nevēlas telpas izīrēt nedēļas nogalēs.

Raksts tapis projekta "Latvijas Diasporas LV100 notikumu atspoguļošana plašsaziņas līdzekļos" ietvaros ar Valsts Kultūrkapitāla fonda atbalstu.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti