Dalies:

Latviešu skolas Maskavā vadītāja: skolā nāk bērni no ģimenēm, kam latviešu saknes ir otrajā vai pat trešajā paaudzē

Latviešu skolas Maskavā vadītāja: skolā nāk bērni no ģimenēm, kam latviešu saknes ir otrajā vai pat trešajā paaudzē
  • 07. May. 2015
Latviesi.com īsinterviju sērijā iepazīstinām ar aktīviem latviešiem pasaulē, kas grib un var!

Šonedēļ intervija ar Latviešu skolas Maskavā vadītāju Ritu Sniedzi.

Lūdzu, īsi iepazīstiniet ar jūsu skoliņu!

Mūsu skola atrodas Krievijā, pašā Maskavas centrā, Latvijas vēstniecības teritorijā. Tās nosaukums ir Latviešu skola Maskavā. Skolu no šī gada rudens vadu es - Rita Sniedze, ar savu lielisko skolotāju komandu, ko veido divas latviešu valodas skolotājas Rita Štekerhofa un Irita Saukāne, kā arī piecas brīvprātīgās mākslas skolotājas - Sandra Vētra, Linda Ērmane, Līga Janava, Ilva Senuta, Liene Kļičova un, protams, mūzikas skolotāja - Agnese Sipjagova.

Kad un kāpēc nolēmāt veidot skoliņu?

1994.gada 12.februārī tika atklāta Latvijas vēstniecības Maskavā Svētdienas skola. Skolas ideja radās pirmajam vēstniekam Krievijā, dzejniekam Jānim Peteram. Atklāšanā piedalījās komponists Raimonds Pauls un bērnu ansamblis "Dzeguzīte". Vēstnieka kundze Baiba Petere vadīja skolu pirmos trīs gadus, vēlāk skolas vadību pārņēma muzikoloģe Guna Goluba, kura mācīja bērniem latviešu dziesmas un tradīcijas. Pēc skolas 20 gadu jubilejas tās vadība pārnāca manās rokās. Man ir svarīgi pastāstīt par Latviju caur mākslu, jo pati esmu no mākslas pasaules - esmu interjera dizainere un tautastērpu darinātāja. Ar ģeogrāfiju un vēstures izskaidrošanu atsevišķās stundās man palīdz mans vīrs, vēstniecības padomnieks Klāvs Sniedze.

Kas ir lielākie izaicinājumi, ar ko saskaras Latviešu skoliņas ārpus Latvijas?

Latviešu skola Maskavā pati par sevi jau ir izaicinājums. Mūsu skolai nav mācību maksas, skolu atbalsta Valsts valodas centrs, kas apmaksā valodas skolotājus, kā arī uzņēmēji, ar kuru atbalsta palīdzību tiek iegādāti nepieciešamie materiāli un uz mūsu svētkiem uzaicināti dažādi latviešu mākslinieki. Tomēr, pamatā tas ir nesavtīgs brīvprātīgais darbs. Jaunie dalībnieki mūs atrod paši, labi darbojas reklāma "no mutes mutē". Šogad ir tik liels dalībnieku skaits (46), ka knapi spējam tos nodrošināt ar telpām. Tas tad arī ir viens no izaicinājumiem. Skolā ir grūti arī ar latviešu valodu, jo bērni nāk no ģimenēm, kurām latviešu saknes ir otrajā vai pat trešajā paaudzē. Tomēr bērni un vecāki nāk ar lielu prieku, cenšamies saprasties un mums izdodas!

Kā tiekat galā ar ikdienas izaicinājumiem, kādus risinājumus izmantojat?

Darbs un darbarīks ir pirmais iedvesmojošais piemērs. Kad esošās telpas izrādījās par mazu, tad nu mēs, vēstniecības bērnu vecāki, ķērāmies pie darba. Tika atvēlēta telpa, kas tajā brīdī tika izmantota kā noliktava. Tā bija jāiekārto mūsu vajadzībām. Iztīrījām, nokrāsojām sienas, nomainījām grīdas segumu, sanesām lietotās mēbeles un gatavs! Tagad mums ir liela, gaiša un silta telpa! Runājot par latviešu valodu, apmācam arī skolēnu vecākus. Vecāki ļoti uzcītīgi mācās un daudzi arī izmanto savas zināšanas vasaras atvaļinājumos Latvijā.

Foto no skoliņas arhīva

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti