Dalies:

Latviešu skolām vajadzīgs atbalsts: gan finansiāls, gan politisks

Latviešu skolām vajadzīgs atbalsts: gan finansiāls, gan politisks
  • 09. Apr. 2019

Latviešu skoliņām ārpus Latvijas robežām ir ļoti būtiska loma latvietības uzturēšanā, tomēr tā kā ne visiem vecākiem iespējams regulāri uz tām vest savus bērnus, svarīgi attīstīt arī tālmācības iespējas.

Tāds bija viens no secinājumiem, kas radās šajā nedēļas nogalē, kad Bradfordas Daugavas Vanagu namā uz ikgadējo skolotāju semināru pulcējās aktīvi un radoši Apvienotās Karalistes un Īrijas latviešu nedēļas nogales skolu pārstāvji. Ar 30 skolotājiem bija pārstāvētas 13 skolas. Seminārs ilga divas dienas un tā ietvaros skolotāji varēja apmainīties ar pieredzi, kā arī apgūt jaunas mācību metodes. Liela daļa referentu seminārā bija ieradušies no Latvijas – Latviešu valodas aģentūras (LVA). Viņi stāstīja gan par to, kāds Latvijas valsts finansējums būs pieejams diasporas skolām 2019. gadā, gan par jauniem mācību un metodiskajiem materiāliem, kā arī latviskās izglītības vadlīnijām. Tāpat seminārā tika pārrunāti arī izaicinājumi un grūtības skolu darbības nodrošināšanā. Izskanēja ideja, ka skolām vajadzētu aktīvāk sadarboties savā starpā, arī ikdienā apmainīties ar pieredzi un pat, piemēram, "aizdot" vienai otrai skolotājus.  Ļoti noderīga skolotājiem bijusi logopēdes Natālijas Ērgles lekcija: tajā skolotāji uzzināja, kā formēt muti, lai pareizi izrunātu latviešu valodas vārdus. Secināts, ka skolām noderīga būtu iespēja, ja tiešsaistē ik pa laikam būtu iespēja konsultēties ar logopēdu.

Tāpat interesants bija LVA pārstāves Lienes Valdmanes stāstītais par to, kā mācīt valodu caur darbošanos, piemēram, iestudēt ar bērniem nelielu ludziņu, kurā bieži atkārtojas 8 līdz 10 jaunie vārdi.

Lasītākās ziņas valstī

Skolotāji atzina, ka tas, cik veiksmīgi skoliņas var darboties, lielā mērā atkarīgs no vecāku ieinteresētības: cik aktīvi viņi uztur latviešu valodu ģimenē, cik regulāri atved bērnus uz skolu un maksā līdzmaksājumus skoliņu darbībai.

Eiropas Latviešu apvienības izglītības referents Māris Pūlis seminārā uzsvēra: "Vecākiem būtu jānodrošina iespēja bērniem apgūt latviešu valodu un veidot latvisko identitāti, lai viņi paši, apzinoties savas saknes, var izlemt, kur un kā veidot attiecības ar Latviju."

Tomēr svarīga ir arī Latvijas valsts iesaiste latviešu skoliņu atbalstīšanā, sarunā ar "latviesi.com" atzina M. Pūlis. Viņš secinājis, ka finansiālais atbalsts latviešu skoliņām no Latvijas kļūst lielāks un ir lielas cerības, ka, sākot pilnvērtīgi darboties Diasporas likumam, situācija vēl uzlabosies. M. Pūlis atzinīgi vērtē to, ka arī latviešu valodas apguvē nu ir iespējams izmantot tehnoloģiskās iespējas. Piemēram, 120 bērnu, kam nav iespējams regulāro doties uz nedēļas nogales skolu, latviešu valodu apguvuši caur "WhatsApp" aplikāciju. Tiešsaistes nodarbības gan šobrīd ērti pieejamas tikai Eiropā, bet ne citās pasaules daļās laika starpības dēļ. Tomēr paredzams, ka drīzumā caur šo rīku latviešu valodu mācīsies jau 200 bērnu. Tāpat M. Pūlis priecājas par LVA radīto latviešu valodas apguves virtuālo rīku "e-laipa": "Tā gan vairāk piemērota jauniešiem, tomēr arī skolām var būt noderīga. Tās varētu salāgot savas programmas ar šo rīku, lai kāds, kas netiek uz nodarbībām regulāri, varētu tikt līdzi, mācoties internetā."

Seminārā arī spriests, ka vajadzētu rast finansējumu biežām latviešu jauniešu nometnēm, kam vajadzētu notikt pat vairākas reizes gadā. Tas tāpēc, ka pēc 14 gadu vecuma jaunieši vairs nedēļas nogales skolas neapmeklē, tad viņu latviešu valodas prasme vairs netiek tik aktīvi uzturēta.

Tomēr "no politiskās puses vajadzētu vēl lielāku atbalstu". Jo runa nav tikai par naudu. Piemēram, savulaik Lielbritānijā skolu absolventiem bija iespēja kārtot arī Lielbritānijas valsts atzītu latviešu valodas eksāmenu. Tāpēc skolas rosinātas rakstīt vēstules par šo tēmu Latvijas vēstniecībai, kas savukārt varētu vērsties Izglītības un zinātnes ministrijā.

Jāsaka gan, ka nedēļas nogales semināru atzinīgi novērtējusi arī Latvijas vēstniecība Apvienotajā karalistē, kas savā facebook vietnē ierakstījusi, ka tā "patiesi lepojas un novērtē nedēļas nogales skolu skolotāju pašaizliedzīgo darbu, kas balstīts mīlestībā pret bērniem un vēlmē nodrošināt viņiem iespēju apgūt/uzturēt latviešu valodu, veidot identitāti un izkopt latviešu tradīcijas".

Vēstniecībā atzīst, ka "skolām ir ļoti būtiska loma uzturot latvisku vidi un saliedējot kopienu." Pamanīts, ka liela daļa skolotāju ir tieši vecāki, kas savu bērnu labāaktīvi iesaistījušies skolu darbībā.

Vēstniecība seminārā aicināja nedēļas nogales latviešu skolasaktīvāk pieteikties Ārlietu ministrijas diasporas atbalsta finansējumam, lai bērniem rīkotu dažāda veida pasākumus un īstenotu iniciatīvas, mērķtiecīgāk veidot sadarbību ar Latvijas pašvaldībām un skolām, lai diasporas bērniem rīkotu vasaras skolas un nometnes Latvijā.

Attēlus no semināra atradīsiet ŠEIT.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti