Dalies:

Latviešu lugu lasījumi internetā gūst atsaucību

Latviešu lugu lasījumi internetā gūst atsaucību
  • 14. May. 2020

Lai piedalītos Latviešu lugu lasījumos 2020. - jaunajā pasākumu ciklā teātri un dramaturģiju mīlošiem cilvēkiem un radošām grupām, jāievēro tikai divi nosacījumi - pirmkārt, jālasa mūsdienu latviešu autora luga un, otrkārt, lasījumā jāpiedalās vismaz triju dažādu teātra mīļotāju apvienību (vēlams no dažādām valstīm) aktieriem vai neaktieriem. Pirmajai lugai, Hermaņa Paukša “Karnevālam”, kas šajā ciklā kopīgi tika lasīta 19. aprīlī, pavisam nesen klāt nākuši vēl trīs lugu lasījumi. 

Andris Zeibots "Sānu censība". Lasījuma dalībnieki Youtube vietnē nepieciešamību piedalīties lugas lasījumā raksturo šādi: “Pēc daudzajiem lūgumiem esam nolēmuši jūs izklaidēt arī šajā dīkstāves laikā un atkārtot Andra Zeibota lugas "Sānu censība" lasījumu, bet šoreiz arī tam ļoti piemērotajā digitālajā vidē.”

Luga runā par tēmām, kas joprojām nav zaudējušas aktualitāti: populisms, izlikšanās,  sāncensība, novērošana un viltus ziņas sociālajos tīklos, prātā jukšana komentāros, deformētas cilvēku jūtu izpausmes, satikšanās un nesatikšanās un absurds politikā. Tam visam pāri katra paša iekšējie kompromisi ar sirdsapziņu un to patiesā cena. Izrāde tiem, kuriem ir 16+.

Lasītākās ziņas valstī

Lomās: Gigants, deputāts - Rolands Ratfelders (Riga Improv Lab improvizators, Dramaturgu teātra aktieris); Katbellija, deputāta sieva - Inese Vāciete (Dramaturgu teātra aktrise); Aerolinda, deputāta mīļākā - Vita Kalniņa (Dramaturgu teātra aktrise); Bezpajumtes Jumis - Austris Pirktiņš (Dramaturgu teātra aktieris, režisors un dramaturgs); Lorija Peone, hakere - Baiba Jegorova (Dramaturgu teātra aktrise); Treneris - Dzintars Briedis (brīvmākslinieks); Oficiante Ženija - Ingrīda Vaivode (Dramaturgu teātra aktrise); Viesi restorānā "Komentusija" - Inga Altroka-Eltermane (brīvmāksliniece) un Andris Zeibots (dramaturgs un režisors).    

Skaties Andra Zeibota "Sānu censību"!

Savukārt Sanfrancisko Jaunais teātris lasa Kristiānas Štrāles-Dreikas komisko skeču “Šķīstības solījums”.

Lomās: Māte Elvīra - Māra Lewis (Sanfrancisko līča piekrastē); Māsa Beāte - Gundega Ozola-Bite (Sanfrancisko līča piekrastē); Māsa Agate - Džoanna Pāvuliņa (Sanfrancisko līča piekrastē); Remarkas - Gints Danne ( Briselē); Autore - Kristiāna Štrāle-Dreika (Latvijā). 

Skaties Kristiānas Štrāles-Dreikas “Šķīstības solījumu”!

Tiek lasīta arī Harija Ammera sadzīves komēdija "Atmiņas zudumi" pēc Andreja Skaiļa stāsta “Skleroze” motīviem.

Darbojas: Līze – pensionēta ciema padomes priekšsēdētāja - Velga Bott (Vācija); Luīze – pensionēta bibliotēkas vadītāja - Ieva Melbārde (Norvēģija); Lenlīze – pensionēta kultūras nama vadītāja - Ginta Freiberga (Lielbritānija); Fišers – bijušais veikala vadītājs - Guntars Avinelis (Norvēģija); Fišeriene – viņa sieva - Māra Lewis (ASV); Robčiks – apdrošināšanas aģents, kas parasti sēž kafejnīcā - Ivars Janovičs (Norvēģija); Raimonds – viņa draugs un pudeles brālis - Mārtiņš Zinbergs (ASV); Lemontrijs – žūpa, zaglis un dīkdienis  un Remarkas - Ingmārs Čaklais (Lielbritānija).

Skaties Harija Ammera "Atmiņas zudumus"!

Cikla idejas autore ir Dziesma Tetere no Losandželosas (ASV), bet līdzautors un projekta iesācējs - Birminghamas Mazā teātra režisors Ingmārs Čaklais.

Un par paša pirmā, 19. aprīļa lasījuma lugas “Karnevāls” autoru Hermani Paukšu Ingmars Čaklais teic šādi: "Mums autors ir pazīstams kā viens no absurda dramaturģijas pārstāvjiem Latvijā, kura darbos ietekme jūtama arī no pasaules absurda klasiķiem, tādiem kā Bekets, Jonesko u.c. Saka, ka Hermaņa Paukša lugas nav dramaturģiski nevainojami būvētas, taču to pamatā ir kodīgi asprātīgs teksts un dzirkstoši paradoksāls humors. Tā arī šoreiz viņa modelētā situācija – nereālistiska, fantastiska un absurda, kā arī gluži neiespējāmās kombinācijas mūs uzrunāja un lika ironiski pasmaidīt par dažādiem sieviešu – vīriešu dzīves modeļiem un sabiedrībā mītošiem steriotipem. Tāpat kā par dzīves novērojumiem metaforiski runā arī latviešu folklorā “vīra māte – vella māte, vedekliņa – pātadziņa”. Ko autors ir domājis pateikt ar savu darbu, visticamāk, vajadzētu jautāt pašam autoram, kurš aizvien vēl aktīvi darbojas Dramaturgu teātrī un noteikti Jums laipni atbildētu pats. Šai gadījumā, radošā grupa vēlējās izmantot latviešu lugu kā pamatu vingrinājumam un provocēt publiku izteikt savu viedokli.”

Savukārt Dziesma Tetere šo lugu raksturo: “Es teiktu, ka "Karnevāls" kā luga ir diezgan viltīgi būvēta un izspēlēta divām pasaulēm, patiesība un piedzēruša vīrieša murgs, kurš savā sapni satiek svešinieku, kurš dalās ar savam pārdomām, kuras patiesība ir paša "vīra" piedzertais murgojums debesu tiesas sēde.... "Sievu dialogi" atkārtojas vārds pa vārdam un "vīra" mazā iztēle alkohola reibumā noved visu laiku pie viena un tā paša rezultāta... viņa realitāte ir tikai mirklis sākuma un pašas beigas. Hermanis atstāj izrādes būvi režisoriem. “Murgs” ir katra rezisora paša iztēlei! 

Hermaņa Paukša lugas “Karnevāls” lasījumā piedalījās: Sanfrancisko Jaunais teātris (ASV); Birminghamas Mazā teātra ārštata aktieri no Holivudas (ASV); Jelgavas Studentu teātris (Latvija); Bradfordas teātra trupa “Saulespuķe” (Lielbritānija); Birminghamas Mazais teātris (Lielbritānija). 

Lomās: Sieva – Ieva Liepniece; Vīrs – Mārtiņš Vīksna; Svešais – Gints Danne; 1. Sieva – Māra Lewis; 2. Sieva – Ingūna Šulce - Cassagrande; Tiesnese – Dace Čaklā; Prokurore – Gundega Ozola-Bite; Advokāte – Gita Robalde; Sekretāre – Džoanna Pāvuliņa; Lieciniece – Astra Kacena; Bende – Dziesma Tetere; komentārus, remarkas un autora tekstu lasīja Ingmārs Čaklais. 

Jau uzreiz pēc lugas lasījuma dalībnieki komentēja:

  • Astra Kacena: “Paldies visiem, tas bija tik neparasti!”
  • Gundega Ozola: “Brīnišķīga pieredze brīnišķīgā kompānijā.”
  • Gita Robalde: “Emocijas nevar rimt!!!”
  • Gints Danne: “P-A-L-D-I-E-S visiem!!!!!!! Bija liels gods un prieks.”
  • Draugi un dramaturģijas mīļotāji, pievienojieties! Tagad Jūsu kārta!
  • Ikviens, kas šodien piedalījās apgalvo: “Mēs esam gatavi iesaistīties arī Jūsu projektos!”

Skaties Hermaņa Paukša "Karnevālu”!

Dziesma Tetere cikla “Latviešu lugu lasījumi 2020” projekta nepieciešamību pamato: “Laikā, kad esam tālu viens no otra un saskarsme nav iespējama, mēs varam vai nu ilgi sēdēt katrs savā mājā, ierāvušies klusā stūrītī, vai arī apvienoties, sadoties virtuālā “dzīvā ķēdē” un virzīties uz priekšu. Ideja dzima, jo, pārcilājot grāmatas savos mājas gramatplauktos, sapratu, ka varbūt vienīgais cilvēks manā mājā, kas lasījis visas dzejas un lugu izlases, esmu es, kādēļ gan nedot iespēju citiem tās noklausīties? Sazinājos ar savu bijušo režisoru, Ingmāru Čaklo, un viņam šī ideja patika, viņš dedzīgi to īstenoja, atrodot lugu un aktierus. Noteikums bija atrast aktierus ne tikai no vienas teātra grupas, bet tiešām ar latviešu dramaturģijas palīdzību “būvēt tiltu”. Šis projekts nav iecerēts kā profesionāls lasījums un, kā pamaniet, tehnika arīdzan šad un tad nav mūsu pusē, bet tieši tas ir tas skaistums, un ceram, ka būs daudzi, kuri vēlēsies šo ideju turpināt.            

Skaties visu ciklu “Latviešu lugu lasījumi 2020”!

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti