Dalies:

Latviešu kori Loimā un Helsinkos dāvina koncertu Somijas Simtgadei

Latviešu kori Loimā un Helsinkos dāvina koncertu Somijas Simtgadei
  • 13. Feb. 2018

Pagājušajā nedēļas nogalē divās Somijas pilsētās: Loimā un Helsinkos izskanējuši skaisti latviešu - somu kora “Ziemeļmeita” un Alūksnes novada Kultūras centra skolotāja kora “Atzele” koncerti.

Tie notika koncertprojekta ”Dzintara tilts” ietvaros un vienlaikus bija kā dāvana valsts simtgadē Somijai, gan arī atgādināja par Latvijas simtgades gadu.

Koncerta ieskaņā katrs koris uzstājās atsevišķi, bet pēc tam sadziedājās. “Ziemeļmeita” dziedāja gan latviešu tautasdziesmu “Sarkandaiļa roze auga”, gan somu dziesmas. Savukārt viesi no Alūksnes dziedāja tautas dziesmu “Stāvēju, dziedāju” un citus latviešu skaņdarbus. Savu uzstāšanos “Atzele” sāka, izveidodams plašu pusapli visapkārt skatītāju sēdvietām. Tādejādi Ērika Ēšenvalda aranžētā ”Stāvēju, dziedāju” skanēja sevišķi efektīgi, piepildot telpu un klausītāju sirdis ar visniansētākajām vibrācijām.

Abi kori kopā izpildīja gan Imanta Kalniņa “Dzintara dziesmu” ar Olafa Gūtmaņa vārdiem, gan somu tautasdziesmu “Ilgpilnā”, gan citas dziesmas.

Skatītājiem visvairāk mirdzējušas acis, kad “Ziemeļmeita” dziedājusi somu popmūzikas hīta ”No visa tevi pasargāšu”, ko aranžējis kora diriģents Ilmārs Millers. “Droši vien lepnums par to, ka aranžija tapusi tieši mūsu un šī koncerta vajadzībām, mūsu izpildījumam piedeva sevišķu brašumu,” secina “Ziemeļmeitas” dziedātāja Zane Balode. Šī dziesma ir populārās somu grupa ”Ultra Bra” hīts un tajā ir runa par Latviju, proti vārdi: ”apmaldījos Latvijā, pārgāju pilsētas robežai, jau domāju – pazudis būšu, bet tomēr atradu atpakaļceļu”.

Koncerta apmeklētājus aizkustināja abu koru kopizpildījumā sasniegtie spēcīgie emocionālie kāpinājumi ”Dzintara dziesmā” un Raimonda Tigula ”Dod, dieviņi”.

Pēc koncerta skatītāji sevišķi uzteica Uģa Prauliņa ”Dievaines” abu koru izpildījumā. Somu ausīm skaņdarbs šķitis īpatnējs, mistisks, kā no tālas, eksotiskas un nepazīstamas kultūras atceļojis uz mūsu dienām. Sevišķi tika slavēts solistu Zanes Pērkones (“Ziemeļmeita”) un Danas Berkules (“Atzele”) duets. Jāpiebilst, ka pirms katras dziesmas tika arī īsumā izstāstīts, par ko tā ir.

Latviešu klausītāju sejas savukārt staroja Raimonda Paula dziesmu laikā, rindas viļņojās dejiskā ritmā, daudzi dziedāja līdzi. Kā stāsta Zane, neviens nespējis pretoties ”Atzeles” solista Normunda Veļķera šarmam, kad viņš dziedājis Raimonda Paula dziesmu “Grieze” ar Jāņa Petera vārdiem.

Dziesmas “Piena ceļš” no spēlfilmas ”Sprīdītis” laikā daudziem koncerta apmeklētājiem tapa mitras acis. Pēc noslēguma aplausiem dziedātā ”Pūt, vējiņi” laikā kamols kaklā esot sakāpis Latvijas koristiem, redzot starp skatītājiem mazu gaišmatainu zēnu no Somijas latviešu vidus, kurš zinājis un centīgi dziedājis līdz visus tautasdziesmas vārdus no pirmā līdz pēdējam pantam.

Uz koncertu Loimā bija atbraukuši arī Turku dzīvojošie latvieši, kuri parasti nevar izbraukāt uz Helsinku koncertiem. Taču apmeklētāju vidū bija arī apkaimē dzīvojošie somi. Helsinku koncertā savukārt viesojās Helsinkos dzīvojošie latvieši un somi – latviešu kultūras interesenti.

Abu koru kopkoncertu izdevās noorganizēt, jo to diriģenti un mākslinieciskie vadītāji Ilmārs Millers (“Ziemeļmeita”) un Jānis Baltiņš (“Atzele”) bijuši skolnieks un skolotājs un arī kolēģu statusā ilgstoši sadarbojušies. I. Millers diriģē arī Siguldas kori ”Atvars”, kura mākslinieciskais vadītājs ir J. Baltiņš. “Ziemeļmeitas” ielūgumu kopīgi dziedāt Somijā “Atzele” pieņēma bez tielēšanās. Viesu uzņemšanā un koncerta organizēšanā tika ieaistīts teju ikviens korists.

“Katrs koncerts, kurā ārpus Latvijas izskan Latvijas vārds, dod mazu artavu latvietības stiprināšanā un Latvijas kultūras popularizēšanā. Koncertprojekts bija dāvana Latvijai, skatītājiem un mums pašiem – koncerta veidotājiem un dalībniekiem,” teic Zane.

Koncerti tika rīkoti ar Latvijas Ārlietu ministrijas atbalstu. Savukārt grafiķes Daces Spridzānes radītās koncerta afišas vizuālais tēls nevienu neatstāja vienaldzīgu, – pamatā viens vienīgs dzintars un pāri nospriegotas četras stīgas – kā tilts starp Latviju un Somiju!

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti