Dalies:

Latviešu kopienu vadītāji komentē ieceri veidot "Latvijas namu" tīklu ārzemēs

Latviešu kopienu vadītāji komentē ieceri veidot "Latvijas namu" tīklu ārzemēs
  • 19. Jun. 2019

Jau ziņojām par Eiropas Latviešu apvienības ierosinājumu uz vēsturisko latviešu centru bāzes diasporā veidot publiskā un privātā partnerībā balstītu Latvijas namu tīklu. Pēc Eiropas Latviešu apvienības ieceres, valsts ieguldījums palīdzētu šo namu vēsturiskajai lomai pāraugt nākamajā kvalitātē kā neformālam Latvijas sūtniecību tīklam. Bet ko par to domā latviešu namu pārstāvji?

Komentāru lūdzām Daugavas Vanagu Fonda valdes priekšsēdim Lielbritānijā Aivaram Sinkam un Latviešu centra Bērzaine Freiburgā un Daugavas Vanagu Vācijā vadītājam Vācijā Indulim Bērziņam.

 

Lasītākās ziņas

 

Aivars Sinka

Foto: Aivars Sinka

Sinka par šādu iniciatīvu vēl nav dzirdējis, bet uzskata, ka Lielbritānija šādai partnerībai būtu atvērta. "Latviešiem Lielbritānijā patlaban pieder trīs īpašumi. Pirmais ir Bradfordas nams, kas pieder Daugavas Vanagu Bradfordas nodaļai. Domāju, ka tas  būtu ļoti piemērots šādai partnerībai, bet tā, protams, būtu viņu izvēle. Tad ir Londonas nams un Straumēni, kas pieder Daugavas Vanagu Fondam. Abos īpašumos ir tas pats mērķis - komerciāli pelnīt, lai atbalstītu latviešu lietas. Abās vietās komerciālais un sabiedriskais no grāmatvedības puses ir atdalīts, arī telpas ir atdalītas. Straumēnos sabiedriskās telpas ir: veco ļaužu mītne, zaļā zāle, kafejnīca un arhīvs pulksteņtornī. Tur varētu būt liels potenciāls."

Foto: Indulis Bērziņš

Bērziņš norāda, ka šāds plāns ir ļoti tālredzīgs, "jo ļautu jaunā un daudz plašākā līmenī pacelt to, ko mēs Latviešu centrā Bērzaine darām jau gadiem." Viņš norāda, ka pēc Otrā pasaules kara šī latviešu īpašuma iegādei naudu saziedoja latvieši no visas pasaules un tāpēc Bērzaines misija ir pulcēt pēc iespējas vairāk latviešus no pasaules un veidot piederības sajūtu. " Mums gadā notiek 20 līdz 25 sarīkojumi, kas vietai, kur ir tik maz latviešu, salīdzinoši ir ļoti daudz. Un mūsu misija ir to darīt ne tikai latviešiem, bet arī Freiburgas pilsētai un tuvākajai apkārtnei - būt kā mazai neformālai Latvijas pārstāvniecībai. Bērzaine ir latviešu tikšanās vieta un latviešu pašapziņas celšanas vieta. Mūsu misija šeit ir kalpot Latvijai. Mēs - ārpus Latvijas - esam daļa no Latvijas, tas nav apstrīdams fakts, tā ir realitāte. Un jo spēcīgāka ir latviešu kopiena ārpus Latvijas, jo bagātāka un spēcīgāka ir Latvija." Tāpēc viņi būtu atvērti jaunām idejām un gatavi iesaistīties kopīgo labo mērķu vārdā. 

Latviešu nami būtu jauns instruments Latvijas publiskās, ekonomiskās un kultūras diplomātijas sekmēšanai, portālam “Latviesi.com” skaidroja ELA priekšsēde Elīna Pinto. Balstoties uz vēsturiskajiem latviešu centriem un ap tiem pulcētajām aktīvajām latviešu kopienām, publiskās-privātās partnerības ceļā tajos varētu attīstīt aktivitātes Latvijas tēla veidošanai, tūrisma un eksporta mārketingam attiecīgajās mītnes zemēs.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti