Dalies:

Latviešu fonds viesojas Kalamazū

Latviešu fonds viesojas Kalamazū
  • 03. Nov. 2019

Latviešu fonda (LF) pilnsapulce katru rudeni dažādās pilsētās pulcina dalībniekus un interesentus, kam rūp un interesē latviešu kultūra. Šoreiz oficiālā daļa tika papildināta ar trīs mākslinieču – Ritas Grendzes, Zaigas Minkas un Kristas Svalbonas darbu izstādi. Sarunā ar LF dalībniekiem un pilnsapulces viesiem tika diskutēts par to, kādēļ joprojām Latviešu fonds un tā darbība ir nepietiekami atpazīstama un Fonda resursu izmantojums diasporā salīdzinoši mazs. Rita Grendze, kuŗa LF financējumu saņēma 2017. gadā, piedalījās diskusijā, šajā rakstā dalās ar savu pieredzi, piesakoties LF konkursā un mudina citus ārzemēs mītošos māksliniekus iepazīties ar LF darbu un atbalsta iespējām.

2017. gada pavasarī man bija vienreizēja iespēja veidot nepastāvīgu instalāciju Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) jeb Gaismas pilī. Projektu ierosināja ALA Kultūras nozares vadītāja Līga Ejupe, kuŗa mani iepazīstināja ar LNB pārstāvjiem. Viņiem bija daudz ierosinājumu un viens noteikums: viss darbs jāveic uz vietas Latvijā!

Tā ar draugu un paziņu palīdzību sarunāju piecu ne-dēļu laikā darbu izveidot Cēsīs. Rezultātā mana izstāde “Simt raksti tiem, kas meklē gaismu” bija skatāms LNB no 2017. gada maija līdz augustam.

Lasītākās ziņas valstī

Protams, šāda projekta veikšana prasa izmaksas: materiāli, lidojumi, apmešanās, studija. Sapratu, ka mana ģimene tik lielus izdevumus nevarēs segt. Griezos gan pie latviešu gan „nelatviešu” organizācijām. Kaut gan uzrakstīju vismaz 15 pieteikumus Amerikas mākslas atbalsta fondiem, nesaņēmu nevienu stipendiju. Kad jautāju, kāpēc man neko nepiešķīra, viena organizācija atrakstīja, ka, kaut arī projekts ir labs, mana pieredze un portfolio ir augstā profesionālā līmenī, tomēr mērķauditorija, latvieši, ir ... pārāk šaura. Taču ‒ es saņēmu atbalstu no Latviešu fonda, ALA Kultūras fonda un kultūras nozares, kā arī no Pasaules latviešu mākslas centra!

Atzīšos, ka es maz zināju par Latviešu fonda darbību, pirms sāku pildīt pieteikšanās anketas. Uzdrošinājos piezvanīt toreizējai projektu lietvedei Renātei Kenney, jo gribēju labāk saprast, kādus projektus atbalsta ar mazām un kādus ar lielām stipendijām (jo manas vajadzības šķita lielas!). Šī saruna bija būtiska, jo sapratu, ka lielās stipendijas retāk saņem individi un ka pieteikšanās specifiskas projekta daļas atbalstam palīdzēs LF padomei izlemt, atbalstīt projektu vai ne.

Pieteikšanās process nav grūts, bet nepieciešams izstrādāt reālu budžetu un pierādīt, ka līdzīgus projektus esi jau veicis. Visam jābūt profesionālā līmenī. Es izlēmu pieprasīt mazo stipendiju, lai veidotu katalogu, kas dokumentētu visu šīs nepastāvīgās instalācijas veidošanas procesu. Ja nebūtu šo stipendiju saņēmusi, nebūtu varējusi atļauties katalogu iespiest. Un tā instalācija sen jau noņemta, tās daļas atvestas uz ASV un izstādītas Kalamazū un Mesā, Arizonā, un tas arī viss. Jo darbs veidots no tiešām ļoti vecām grāmatām, kas sākušas dzeltēt un izjukt. Tik tiešām nepastāvīgs darbs, bet iemūžināts ļoti skaistā katalogā. Par Latviešu fonda atbalstu esmu no sirds pateicīga!

Es priecātos redzēt, ka daudzi mākslinieki, kas dzīvo ārpus Latvijas, individuāli vai grupā, pieteiktos LF stipendijām. Projektus varētu īstenot Latvijā, lai iepazīstinātu ar diasporas profesionālo mākslinieku darbiem, vai arī ASV, lai palielinātu latviešu mākslas klātbūtni ārpus Eiropas. Es arī priecātos, ja kādos kongresos vai saietos tiktu rīkoti semināri par pieteikšanās procesu LF financējumam. Tas varētu īpaši palīdzēt tiem latviešiem, kas varbūt rēgulāri nepiedalās latviešu sabiedrībā vai ir nedaudz nomaļus, bet veido savu mākslu visaugstākajā līmenī. Piesaistīsim un atbalstīsim tos, kam ir, ko dot!

Latviešu Fonda projektu konkurss notiek katru gadu no 1. janvāra līdz 1. februārim. Pieteikuma anketas un sīkāka informācija atrodama LF mājas lapāwww.latviesufonds.com

Autore: Rita Grendze

Publicēts sadarbībā ar laikrakstu " Laiks"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti