Dalies:

Latviešu Centrs Toronto aicina svinētājus

Latviešu Centrs Toronto aicina svinētājus
  • 02. Nov. 2019

Šogad 18. novembŗa svinības Toronto būs veselas trīs dienas no sestdienas, 16. novembŗa, līdz pirmdienai, 18. novembrim.

Pēc latviešu skolas sestdien būs sarīkojums „Simtgades soļos” Latviešu Centrā pl. 14.00, kur dziesmas un dejas saies vienā kopsolī, kas ir uzņemts pēc Latvijas simtgades. Sarīkojumā varēs izbaudīt mūsu pašu māju skolniekus, koŗus un tautu deju kopas, kas turpina mūsu tautas garu mantu bagātību Toronto ārpus Latvijas, jo latviešu nācijai nav robežu.

Piedalīsies pat vismazākie dejotāji un koklētāji no Sestdienas skolas. Daugaviņa un Daugaviņas Meistari sniegs vairākas dejas, pirmo reizi uzstājoties kopš vareniem Toronto dziesmu svētkiem pagājušajā vasarā. 

Lasītākās ziņas valstī

Sabiedrības jaunākie dalībnieki no TLB Sestdienas skolas kuplinās pēcpusdienu un rādīs savas spējas, spēlējot kokles un dziedot. Toronto koristi ir arī sasparojušies pēc pārdzīvojuma pilniem Kanadas dziesmu svētkiem un ir izveidojies jauns koris, kas sanāk uz mēģinājumiem piektdienas vakaros Latviešu Centrā. Lai būtu lielāks pārsteigums, paziņosim koŗa nosaukumu programmas laikā! Visas paaudzes būs redzamas Simtgades soļos. Daļa uzstāsies un citi izbaudīs sniegumu, jo ir arī kādam jāsēž un jāaplaudē!

Sestdienas pievakarē plkst. 18.30 turpat Latviešu Centrā varēs noskatīties komēdijas filmu „Homo Novus”. Tā veidota pēc Anšlāva Eglīša tāda paša nosaukuma romāna motīviem. Pēc apmeklētāju skaita (91,561) tā bija otra skatītākā filma Latvijā 2018. gadā.

„Homo Novus” (tulk. „jaunais cilvēks”) ir stāsts par jaunu un nabadzīgu, bet ambiciozu provinces mākslinieku Juri Upenāju, kuŗš no laukiem ierodas Rīgā, lai iekarotu savu vietu mākslas pasaulē. Jau pirmajā vakarā nokļūstot mākslinieku bohēmā un satiekot savu mīlestību, Juŗa pirmie soļi Rīgā izvēršas par komisku, reizēm aizkustinošu pārpratumu virknējumu. (No  homonovusmovie.lv) Šodienas skatītājam interesi piesaistīs noskatīties, kā izskatījās Rīga 30. g. sākumā un tas, ka stāsta norise ir pilsētā, nevis uz laukiem iepretim daudziem citiem latviešu autoru darbiem.

Varēs iegādāties vieglus uzkožamos un būs pieejams arī bārs.

Visiem sarīkojumiem bezmaksas ieeja.

Svētdienas rītā, kā parasti, visas draudzes rīko oikūmenisko dievkalpojumu Sv. Jāņa baznīcā plkst. 11.00. Sekos kafijas galds. Visi mīļi aicināti.

Pašā 18. novembrī, pirmdien, Diena Latvijai risinās Latviešu Centrā no rīta līdz vakaram. Svētkus ievadīs ar karogu pacelšanu plkst. 11.00. Turpat pie karogiem sekos svētbrīdis un Latviešu Centra priekšsēža sveicieni.

Pusdienas pasniegs plkst. 12.00. Video ierakstu, kas domāts tieši diasporas un trimdas latviešiem, rādīs plkst. 12.55.Jaunievēlētā Latvijas valsts prezidenta Egila Levita uzrunas tiešraide no Brīvības pieminekļa būs astoņos vakarā pēc Latvijas laika, tātad plkst. 13.00 Latviešu Centrā.

Pēc uzrunas 13.30 pazīstamā daiļamatniece Sarmīte Vilks uzstāsies ar stāstījumu „Pastaiga cimdu pasaulē”, kas ar plakātu palīdzību dos ieskatu par to kā izveidojās latviešu rakstainie cimdi. Gides vadībā izsekosim cimdu attīstībai Latvijas territorijā, sākot ar 13. g.s. Lai labāk saprastu cimdu radīšanas procesu, referente pastāstīs, kas jāprot un kādi darba rīki nepieciešami, lai aitas vilna pārtaptu greznos goda cimdos.

Pēcpusdienas programmas pēdējais posms būs filmas „Bille” izrāde. Tā ir filma visai ģimenei pēc Vizmas Belševicas darba „Bille” motīviem. Par to tālāk no filmas.lv: Smeldzīgs, vienlaikus dzīvi apliecinošs, asprātīgs un cerību pilns stāsts par kāda cilvēkbērna pieaugšanu un attiecībām ar pasauli Latvijā pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu nogalē. Filma ir veltījums mums šodien, atgādinot par īstenām vērtībām – iecietību, uzupurēšanos, nepieciešamību sevi apliecināt.

Septiņgadīgā Bille dzīvo pasaulē, kur bagātiem ir savas ielas un nabagiem – savas. Ar nabadzību Bille ir iemācījusies sadzīvot, taču mātes mīlestība meitenei liegta; tuvinieki par Billi rūpējas, bet nepārstāj atgādināt, ka Bille ir neaptēsts bērns un nekas prātīgs no viņas neizaugs…

Billei tas sāp, un meitenei ir sapnis  pierādīt sevi, izlauzties no mazvērtības žņaugiem. Billes personības ceļš pretī izaugsmei vijas cauri sarežģītam Latvijas vēstures posmam.

Reālajai Billei  rakstniecei Vizmai Belševicai – izdevās atrast savu ceļu un pierādīt, ka sapņi spēj īstenoties. Viņas radošais darbs novērtēts ar daudziem apbalvojumiem, tostarp Triju zvaigžņu ordeni un nomināciju Nobela prēmijai literātūrā.

Vizmas Belševicas (1931 – 2005) „Bille” ir romānu triloģijas „Bille” pirmā daļa. Kopš pirmizdevuma 1992. gadā grāmata nāk klajā ceturto reizi.

18. novembŗa Diena Latvijai svinības vainagojas ar izcilo latviešu un baltu tautasmūzikas „vēstnešu”, mūziķu un zinātnieku Valda un Rūtas Muktupāvelu koncertprogrammu pl. 19.00.

„Mani balti bāleliņi”, ar dziesmām, instrumentāliem skaņdarbiem, attēliem un stāstiem, būs veltījums „senām un mūsdienu baltu tautām”. Skaņdarbu pamatā būs vokālā un instrumentālā mūzika no baltu zemēm – Latvijas, Lietuvas un Austrumprūsijas: rituālu, ieražu un mītoloģiskās dziesmas, instrumentālas meditācijas un saspēles.

Visiem sarīkojumiem ieeja bez maksas.

Rūta un Valdis Muktupāveli dzied un spēlē dažādus instrumentus – kokles, dūdas, vargānu, svilpi, baubenu un dziedošos zvanus. Viņu mūzikā ir apvienojušās gan senas tradicijas, gan pašu jaunrade.

Rūta Muktupāvela ir Latvijas Kultūras akadēmijas rektore, profesore, aktīva kultūras eksperte un mūziķe. Valdi Muktupāvelu uzskata par tradicionālo mūzikas instrumentu atdzīvināšanas kustības aizsācēju Latvijā. Viņš ir no 1988. līdz 1998. gadam pastāvošās folkloras kopas „Rasa” dibinātājs un vadītājs. Valdis Muktupāvels ir arī latviešu etnomūzikologs, komponists, mūziķis, Latvijas Universitātes profesors Vēstures un filoloģijas fakultātē un mākslas zinātņu doktors.

Valdis un Rūta Muktupāveli gaŗajā turnejā apciemo 15 pilsētas Kanadā un ASV, sniedzot savu koncertu. Turneju rīko Latviešu kultūras biedrība TILTS sadarbībā ar vietējām organizācijām. Turneju financiāli atbalsta Latvijas Kultūras ministrija, PBLA un ALA.       

Autors: Alberts Upeslācis

Publicēts sadarbībā ar laikrakstu " Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti