Dalies:

Latvieši Zviedrijā sazinās un gatavojas Lieldienām par spīti atceltajiem dievkalpojumiem

Latvieši Zviedrijā sazinās un gatavojas Lieldienām par spīti atceltajiem dievkalpojumiem
  • 05. Apr. 2020

Koronavīrusa draudu dēļ Zviedrijas latviešu draudzēs atcelti visi pirmā pusgada dievkalpojumi, tostarp arī Lieldienu dievkalpojumi. Tas nozīmē, ka:

  • Upsalas latviešu ev. lut. draudzē atcelts Lieldienu dievkalpojums 11. aprīlī un Ģimenes dienas dievkalpojums 10. maijā. 
  • Eskilstūnas un Vesterosas apvienotajās latviešu ev. lut. draudzēs atcelts Lieldienu dievkalpojums 11. aprīlī un Vasarsvētku dievkalpojums 23. maijā. 
  • Stokholmas latviešu ev. lut. draudzē atcelts Lieldienu dievkalpojums, Ģimenes dienas dievkalpojums 9. maijā, Aizvesto piemiņas dienas dievkalpojums 14. jūnijā un Meditācijas vakars Stokholmas latviešu ev. lut. draudzē 8. maijā.
  • Gēteborgas latviešu ev. lut. draudzē atcelts Baltās svētdienas dievkalpojums 19.aprīlī, Lieldienu laika dievkalpojums 3.maijā un Tautas sēru dienas dievkalpojums 14.jūnijā.

Latvijas ev. lut. baznīcas Zviedrijā prāveste un Eskilstūnas draudzes mācītāja Zilgme Eglīte Latviesi.com portālam teic: “Kopīgas tikšanās, svinot dievkalpojumu, esot lūgšanā vienam par otru, daloties sarunās - būtu tas, kas tik ļoti vajadzīgs. Bet vīruss mums neļauj fiziski tikties. Tāpēc šis baznīcai ir laiks, kad mēs domājam, kādas ir iespējas? Kā būt baznīcai šajā laikā, kad nevaram būt fiziski klāt viens otram, kad baznīcu ēkas tiek slēgtas? Kādi citi kanāli un saskarsmes veidi mums ir pieejami? Baznīca, tā ir draudze, tie ir draugi, tās ir sarunas.

Jaunākiem cilvēkiem kas pieraduši aktīvi lietot sociālos mēdijus, varētu būt vieglāk. Sazināties un uzturēt kontaktus mēs varam labāk nekā jebkad. Piemēram, šajās dienās pilnīgi spontāni izveidojās FB čata grupiņa ar vairākiem mūsu Eskilstūnas draudzes locekļiem ar nolūku noskaidrot viedokli, ko darīsim ar ieplānoto dievkalpojumu. Noslēgumā, kad es novēlēju “turam viens otru lūgšanā ❤,” grupiņas biedri viens pēc otra reaģēja ar lūgšanu ikoniņu: . Un tā bija tika laba sajūta!

Lasītākās ziņas valstī

Ir pieejami diezgan daudzi dievkalpojumi kuriem var sekot caur internetu, kurus raida atsevišķi mācītāji vai draudžu komandas. Izvēle ir liela. Bet vairums mūsu draudžu locekļu ir tieši vecākās paaudzes pārstāvji, kuri vai nu internetu nelieto, vai ne tik lielā mērā. Turklāt tieši vecākajiem cilvēkiem tagad stingri jāievēro distancēšanās. Un tad es domāju, kā cilvēki komunicēja agrāk? Viena no gaidītākajām ziņām bija saņemt vēstuli. Tāpēc mēs ar kolēģiem uzrakstījām un izsūtījām Lieldienu vēstuli draudžu locekļiem. Lai ir kaut kas, ko atrast pastkastītē, paņemt rokās. Otrs veids, kā uzturēt kontaktu vienam ar otru un uzmundrināt savus gados vecākos draugus, ir piezvanīt. To es gribētu novēlēt visiem lasītājiem, un it īpaši tiem, kas paši ir nemiera pārņemti. Telefona saruna šodien var būt pats labākais, kas var notikt gan zvanītājam, gan tam kurš atbild otrā klausules galā.”

Stokholmas un Upsalas draudžu mācītājs Kārlis Žols raksta LELB Zviedrijā mājaslapā raksta: “Lieldienas, Kristus augšāmcelšanās svētki ir kļuvuši par universālu simbolu atjaunotai dzīvei. Šie svētki aicina uz mūsu apziņas paplašināšanu, atjaunošanu, iekšēju robežu pārkāpšanu no pesimisma, nolemtības sajūtas pretī jaunas enerģijas piepildītam sākumam mūsu dzīvē. Lieldienas nav tikai sens notikums vēsturē. Redzot mūsu laika pasaules krīzes situācijas nopietnību, nereti liekas, ka, lai kaut ko patiešām vērstu uz labu, ne tikai ar pagaidu kosmētiskiem uzlabojumiem, arī mums, arī šajā laikā ir nepieciešama patiesa jauna Lieldienu – augšāmcelšanās pieredze.”

Savukārt Stokholmas ev. lut. draudzes priekšniece Inta Meiere  LELB Zviedrijā mājaslapā dalās ar īstas Lieldienu pashas recepti. Turklāt tā kā pashas gatavošana var aizņemt četras un pat vairāk dienas, tad to jāsāk gatavot laikus. Inta piedāvā recepti no Tasty krājumiem. 

Sastāvdaļas: 1 kg biezpiena, 5 olas, 200 g sviesta, 200 g saldā krējuma, 200 g cukura 200 g rozīņu, 20 saldo mandeļu, 1 citrona miziņa, puse vaniļas standziņas, apelsīnu sukāde 

1. Biezpienu izberž caur sietu, ieliek katliņā, pieliek saldo krējumu, sviestu, olas, pierīvē citrona miziņu. Visu liek uz uguns un, pastāvīgi maisot, karsē, bet nevāra. Noņem no uguns, maisot atdzesē. 

2. Atdzisušajai masai pieliek cukuru, nomazgātas un nosusinātas rozīnes, vaniļas sēkliņas, noplaucētas un smalki sakapātas mandeles, sagrieztas sukādes. Visu labi samaisa. 

3. Īpašā pashas formā ieklāj marli, ieliek masu, aiztaisa ciet, uzliek slogu. Pēc divām dienām ņem ārā un liek Lieldienu galdā. 

Ja nav pašas formas, tad bļodā ieklāj marli, saliek biezpiena masu, sasien kā pauniņu un pakarina virtuvē, kur var. Apakšā paliek trauku, jo divas dienas var tecēt sūkalas. Pēc divām dienām pauniņu noņem un ir gatava aromātiska biezpiena bumba. Pasha ir samērā drupana, nebūs kā kūka viegli griežama.

 


 

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti