Dalies:

Latvieši Zviedrijā gatavojas Eiropas parlamenta vēlēšanām

Latvieši Zviedrijā gatavojas Eiropas parlamenta vēlēšanām
Aira Miķelsone
  • 22. May. 2019

Sestdien Stokholmā latvieši pulcējās Latvijas vēstniecības telpās, lai spriestu par Eiropas Savienības darbību un jau šajā nedēļas nogalē gaidāmajām Eiropas parlamenta vēlēšanām.

Pasākumu organizēja Zviedrijas Latviešu apvienības politiskā darba grupa. Tās pārstāvis Juris Rozītis gan atzīst, ka politiskie pasākumi nav tie, kas piesaista lielu tautiešu umanību: vairāk patīkot kultūras un izklaides norises. Arī sestdienas sarīkojumam bija pieteikušies vien 11 tautieši. Tomēr galu galā, neraugoties uz vasarīgi silto dienu un svarīgo Latvijas hokeja maču pret Krievijas izlasi, kas arī notika sestdien, vēstniecībā pulcējās ap 20 interesentu. 

Sanākušie uzklausīja Latvijas ārpolitikas institūta direktora vietnieka Kārļa Bukovska redzējumu par Eiropas Parlamenta darbību un apsprieda plašu jautājumu loku. Runāja gan par to, kāds gan ieguvums pilsoņiem un valstij rodas dēļ Latvijas dalības Eiropas Savienībā, gan par Latvijas deputātu līdzšinējo veikumu un iespējām ietekmēt lēmumus Eiropas Parlamentā. Tāpat K. Bukovskis klāstīja, kāpēc Latvijas pilsoņiem ārvalstīs svarīgi balsot tieši par Latvijas, nevis mītnes valsts EP vēlēšanu kandidātiem. „Pirmkārt jau svarīgi ir vispār nobalsot,” secina J. Rozītis. „Tomēr svarīgāk piedalīties Latvijas deputātu izvēlē, jo tie politiķi, kuri dosies uz Eiropas parlamentu, politiski augs un no tā labums vēlāk būs Latvijai.”

Lasītākās ziņas valstī

Tāpat referents skaidroja, kā notiek Eiropas Parlamenta vēlēšanas, cik vietu tajā ir Latvijai, kā notiek mandātu sadale. Interesanta bija arī tēma par to, kādi partiju bloki ir Eiropas parlamentā, kura Latvijas un kura Zviedrijas partija ietilpst kurā blokā, kāda nostāja dažādos jautājumos ir šiem partiju blokiem un ko Latvijas partijas vēlas panākt Eiropas parlamentā. „Tas bija ļoti interesanti un noderīgi, jo tas ļāva saprast, ko no katras partijas var gaidīt, varēja arī saprast, kuras Latvijas un Zviedrijas partijas ir kaut kādā ziņā līdzīgas,” teic J. Rozītis.

Tika spriests arī par Eiropas Savienības nākotni. J. Rozītis stāsta, ka nekādas plašas diskusijas sarīkojuma laikā gan neradās, tomēr klātesošie ļoti aktīvi par katru sarunas tēmu uzdevuši jautājumus referentam.

Referentu no Latvijas tautieši uzaicinājuši īpaši šim sarīkojumam un saruna bijusi ļoti noderīga. „Mēs aizvien rīkojam šādas sarunas pirms Saeimas vēlēšanām; pirms Eiropas parlamenta vēlēšanām šāda saruna notika pirmo reizi,” saka J. Rozītis. Viņš gan arī atzīst, ka ir diezgan pesimistisks par to, kāda varētu būt tautiešu aktivitāte vēlēšanās. Balsošanai vēstniecībā reģistrējušies vien apmēram 50 vēlētāju. Iespējams, citi izmantos kādas citas iespējas nobalsot, vēl daļa balsos par Zviedrija, nevis Latvijas deputātu kandidātu sarakstiem.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti