Dalies:

Latvieši Luksemburgā zem Simtgades zīmes mudina diasporas vecākus aktīvi mācīt bērniem latviešu valodu

Latvieši Luksemburgā zem Simtgades zīmes mudina diasporas vecākus aktīvi mācīt bērniem latviešu valodu
  • 16. Nov. 2017

Iezīmējot Tēvzemes nedēļu, piektdien, 17. novembrī, Luksemburgas latvieši aizsāk Latvijas simtgadei veltītu semināru ciklu vecākiem, vecvecākiem un topošiem vecākiem “Latviešu valoda pasaulē un manā ģimenē”. Šo ciklu rīko Luksemburgas latviešu sestdienas skola “Strops” un asociācija “Luksemburga Latvija”, un to Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros atbalsta Kultūras ministrija.

Pirmo semināru ievadīs profesores Inas Druvietes lekcija, un tai sekos diskusija par to, kāpēc bērnam mācīt latviešu valodu un veicināt tās lietošanu, dzīvojot ārvalstīs un daudzvalodīgās ģimenēs. Diskusiju vadīs Austrālijā dzimusī Eiropas Komisijas tulkošanas nodaļas vadītāja Valda Liepiņa, un tajā piedalīsies Luksemburgas latviešu sestdienas skolas “Strops” vadītāja Ieva Freija-Pekati, Eiropas Latviešu apvienības vicepriekšsēde Elīna Pinto un Luksemburgas Universitātes profesors un daudzvalodības eksperts Tils Dembeks, kurš pats brīvi pārvalda latviešu valodu. Diskusijas mērķis ir informēt par latviešu valodas vietu un nozīmību pasaulē, kā arī iezīmēt galvenos motīvus latviešu valodas saglabāšanai un pilnveidošanai ģimenēs, kur latviešu valoda nav vienīgā saziņas valoda.

“Eiropā mītošo latviešu bērnu un jauniešu vidū satraucoši strauji krītas latviešu valodas prasmju līmenis. Aktīvi norit diasporas skoliņu darbs, taču tās apmeklē tikai 5% no visiem bērniem. Atslēga uz to, cik veiksmīgi un ilgi bērni uzturēs latviešu valodas zināšanas, ir tieši vecāki, ģimene, - kuri nereti neapzinās ieguvumus, ko mūsu valodas apguve nes gan bērniem, gan ģimenei kopumā,” skaidro Elīna Pinto. Turpmākie semināri sniegs arī praktiskus padomus un problēmsituāciju risinājumus, lai daudzvalodīgā vidē veiksmīgi saglabātu latviešu valodu saziņā ar mazākajiem ģimenes locekļiem. Balstoties uz diskusiju materiāliem, plānots veidot arī audiovizuālus klipus sociālajiem tīkliem, kuros sasniegt tos vecākus citās valstīs, kuri klātienē semināros piedalīties nevar.

Lasītākās ziņas valstī

Pirmais seminārs ''Latviešu valoda daudzvalodīgajā pasaulē'' notiks 17. novembrī plkst. 19.00 Luksemburgas Jauniešu centrā (2, rue du Fort Olisy, L-2261 Luxembourg). Informācijai par turpmākajiem semināriem var sekot vietnē www.latviesi.lu vai sazinoties pa e-pastu skola@strops.lu (uz šo adresi var iesūtīt arī jautājumus, uz kuriem vēlaties rast semināru ekspertu atbildes).

Seminārs ir iekļauts projektā “‘Latviešu valoda pasaulē un manā ģimenē” ko Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros atbalsta Kultūras ministrija. Pasaules Brīvo latviešu apvienība sadarbībā ar Eiropas Latviešu apvienību un Latvijas Republikas Kultūras ministrijas atbalstu organizē virkni pasākumu Latvijas valsts simtgades svinību programmas ietvaros. Šo pasākumu mērķis ir diasporas latviskās identitātes un saiknes ar Latviju saglabāšana un veicināšana, vienlaikus stiprinot sadarbību arī citās jomās. Sākot no 2017.gada līdz pat 2019.gada teju visos kontinentos norisināsies vairāk nekā 50 dažāda mēroga pasākumu, lai svinētu latvietību un lai demonstrētu, cik daudzveidīga var būt latviskā identitāte.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti