Dalies:

Latviesi.comTV: Es esmu latvietis - Vinija Folkmane, Uldis Siliņš, Līga Ruperte

Latviesi.comTV: Es esmu latvietis - Vinija Folkmane, Uldis Siliņš, Līga Ruperte
  • 01. Nov. 2018

Trīs latvieši: Vācijā dzīvojošā Vinija Folkmane, Austrālijā ilgu mūžu pavadījušais, bet nu Latvijā dzīvojošais Uldis Siliņš un Līga Ruperte, kurai mājas ir gan Amerikā, gan Latvijā, stāsta, kā viņiem izdodas saglabāt latvietību un ka latvietība var būt katram sava.

Svešumā novērtē latvietību

Lasītākās ziņas

Vinija Folkmane ir grāmatvede. Latvijā vadījusi vairākus mazos uzņēmumus, bijusi arī finanšu direktore, taču darbā nav radusi piepildījumu. 2010. gadā aizbraukusi uz Vāciju līdzi vīram, kuram Berlīnē piedāvāts darbs. Vācijā Vinija izveidoja Berlīnes Latviešu skolu un folkloras kopu “Rīta rasa”. Viņa darbojas arī Vakareiropas koklētājos. Dziedāšana un koklēšana Vinijai palīdz ne tik vieglos dzīves brīžos, dod pašapziņu un harmoniju.

Vācijā nolēmusi mācīties mūzikas terapiju, jo sapratusi, ka interesē darbs ar bērniem un veciem cilvēkiem. Došanās prom no Latvijas lika gan sevi, gan arī Latviju ieraudzīt citā gaismā. „Tieši aizbraucot sapratu, ka īstenībā man ļoti daudz nozīmē tas, ka es esmu latviete, ka apzinos savas saknes, cik nozīmīga man ir latviešu valodu un tas, lai mani bērni saglabā valodu. Kamēr biju Latvijā, nemaz tik ļoti neizjutu, ka esmu latviete, jo latviskā vidē tas bija pašsaprotami,” stāsta Vinija, kura tajā pašā laikā apzinās: kā latviete viņa visu laiku mainās un nav tās pareizās latvietības.

„Svešā zemē esot, jo sevišķi svarīgi, lai būtu stipras saknes. Tikai tad, ja saprotu savu vērtību, pati esmu stipra, varu atrast kopēju valodu ar vāciešiem un citām tautībām,” spriež Vinija. Viņa uzsver: jāciena arī tā valsts, kurā esi, jārunā vietējā valodā un jāzina tās tautas, kuras vidū dzīvo, kultūra. Tikai tad iespējama harmoniska līdzāspastāvēšana.

Vinijas meitām, pārceļoties uz Vāciju, ļoti pietrūka latviešu draugu. Toties tagad meitas dažkārt savā starpā jau sarunājas vāciski. Tad Vinija atgādina, ka ģimenes valoda ir latviešu. Tomēr kopumā Vinija redz: arī meitenēm svarīga latviešu valoda. Galvenokārt meitu dēļ viņa nodibināja latviešu skoliņu Berlīnē.

 Nepārdot latvietību par lēcu virumu

Uldis Siliņš gandrīz visu mūžu dzīvojis Austrālijā un nesen atgriezies Latvijā uz palikšanu. Tomēr viņš joprojām ir viens no redzamākajiem trimdas latviešu dramaturgiem, aktieriem, humoristiem, arī rakstniekiem un publicistiem. Ilgus gadus bijis Sidnejas Latviešu teātra aktieris, dažkārt arī režisors. U. Siliņš sarakstījis vairākus kultūrvēsturiskas grāmatas, no kurām viena par Jāzepu Vītolu ievietota arī ASV lielākajā grāmatu glabātuvē - Kongresa bibliotēkā. Saņēmis daudz apbalvojumu, tostarp arī Triju zvaigžņu ordeni.

Kaut arī latviešu sabiedrībā viņš zināms kā liels joku plēsējs, Uldis apgalvo, ka nemaz tik bieži nejokojas: vairāk publikas priekšā. Patiesībā pēc dabas varbūt esot vairāk melanholiķis.

Bet kāpēc Uldis, garu mūžu dzīvojot Austrālijā, nekļuva par austrālieti? „Tāpēc, ka es esmu dzimis latvietis, audzis latvietis un audzināts latvietis. Nekad neesmu gribējis pārdot savu pirmdzimtību par lēcu virumu. Nē!” atbild Uldis. Viņš pārliecinājies: arī svešā zemē saglabāt latvietību ir ļoti viegli, ja vien apkārt ir pietiekoši daudz latviešu, kuri uztur latvisko vidi.

Turklāt, sākot no 1987. gada, U. Siliņš regulāri braucis uz Latviju. Gribējis braukt jau 1984. gadā, bet neticis pie vīzas. Pirms doties uz Latviju, noskaņojis sevi, ka tēvijā nekas nebūs tā, kā bija. Tāpēc nevienu brīdi nenācās vilties, kaut Rīga bija tumša, netīra un grūti bijis atrast vietu, kur iedzert kafiju. Tagad Uldis vērtē, ka Latvijas iedzīvotāji joprojām daļēji saglabājuši okupācijas laiku domāšanu. Tā izpaužas, piemēram, attieksmē, ka „mēs neko nevaram panākt, ko nu mēs”. Bet kas patīkami pārsteidz Latvijā?

„Tas, ka Latvija joprojām ir,” atbild Uldis, kurš grib redzēt latvisku Latviju: arī te dzīvojošiem sveštautiešiem jāzina latviešu valoda.

3x3 – latvietības balsts

Līga Ruperte, pedagoģe un psihoterapeite, dzīvo ASV, kur gandrīz pirms četrdesmit gadiem kopā ar dzīvesbiedru Arnoldu Rupertu izveidoja 3x3 kustību ar mērķi padziļināt un paplašināt latviskās zināšanas, stiprināt latviskās ģimenes, sekmēt latviskas draudzības un veicināt latvisku kopības izjūtu. Kustība auga neticamā ātrumā: 3x3 notika ASV Rietumu krastā un Austrumu krastā, Austrālijā, Kanādā, Zviedrijā, Lielbritānijā, Francijā, Latvijā un Īrijā. Saeitos piedalījušies aptuveni 35 000 cilvēku. Par savu veikumu L. Ruperte, kuru nu jau dēvē par 3x3 mammu, saņēmusi gan Pasaules Brīvo latviešu apvienības balvu, gan Triju zvaigžu ordeni. Līga stāsta, ka ideja par 3x3 kustības veidošanu, radās, strādajot par skolotāju gan Garezera latviešu vidusskolā, gan arī 2x2 saietos. „Man bija arī pienākums kaut ko darīt latviskās izglītības attīstībai kā Amerikas latviešu apvienības Kultūras biroja vadītājai un tā nu šī ideja man iekrita klēpī.”

Līga bija novērojusi, ka Amerikas latviešu bērniem un jauniešiem ir salīdzinoši daudz latvisku nodarbju, kurās iesaistīties, bet pieaugušajiem tās trūkst vai arī ne vienmēr viņus uzrunā, šķiet tik interesantas, lai iesaistītos tajās no sirdes. Savukārt 3x3 saieti ir paredzēti visai ģimenei un piedāvā ļoti daudzveidīgas nodarbes, no kurām katrs var izvēlēties sev tīkamāko.

„Mums, latviešu vecākiem Amerikā, nepavisam nebija viegli audzināt bērnus par latviešiem,” atzīst Līga. „Taču mēs nedrīkstējam to teikt, jo šķita, ka tad vecākā paaudze domās: kas gan mēs esam par latviešiem, ja mums tas grūti.” Bija nepieciešams veidot latvisku, bet tolerantu vidi, kurā katrs, nebaidoties no nosodījuma vai neizpratnes, var pateikt, ka jūtas kā latvietis un ar kādām problēmām saskaras, tiecoties saglabāt latvietību. Tādu vidi izdevās izveidot 3x3. Turklāt kustības izveidotāji ļāva tai iet uz priekšu, būt mūsdienīgai, mainīties. Līga atzīst: pašizveidotā kustība ļoti bagātinājusi arī viņas pašas dzīvi, kaut, kamēr strādāja par psihoterapeiti, nebijis viegli rast laiku 3x3 saietiem. „Tomēr, pēc manām domām, es esmu ieguvusi daudz vairāk no 3x3 nekā 3x3 no manis. Tagad līdzdalība saietos palīdz man justies jaunākai,” atzīst 3x3 mamma, kura ziemās joprojām dzīvo Amerikā, bet arī Latvijā jūtas kā mājās.

Raidījums tapis sadarbībā ar Ārlietu ministriju un NEPLP sabiedriskā pasūtījuma ietvaros

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti