Dalies:

"Latviesi.com" redaktora Kristapa Graša sleja: Pārdomas ap Lieldienu laiku

"Latviesi.com" redaktora Kristapa Graša sleja: Pārdomas ap Lieldienu laiku
LETA, Zane Bitere
  • 20. Apr. 2019

Ir Lieldienu laiks. 

Tajā gan agrāk trimdā, gan tagad diasporā tradicionāli latviešu centros un kopienās tiek rīkoti Lieldienu svētki un pasākumi, kur var sastapt draugus, radus, paziņas un vēl iepriekš nesatiktus Latvijas cilvēkus. Blakus Lieldienu tradīciju kopšanai un savai latviskai ikdienai, tā ir arī reize, kur cilvēki var sanākt kopā, apspriest un pārrunāt, kas šobrīd aktuāls gan diasporas dzīvē, gan Latvijā.

Ja senāk bijā tā, ka šādās reizēs trimda uzturējās savās "mazajās Latvijās" un apsrieda, kas ap viņiem notiek, tad šodien elektronisko plašsaziņas un sociālo mediju laikā ikviens var sekot tam, kas notiek Latvijā un pat var būt daļa no tā.

Lasītākās ziņas

Pie tam, Latvija šajos gados arvien vairāk pievērsusies savai diasporai gan uzsākot dialogu, atbalstot izglītību un kultūru, iesaistot to politiskās debatēs, radot likumus, kuri tiešā veidā attiecas uz cilvēkiem, kuri dzīvo ārpus Latvijas. Tas ir pozitīvi, un tas ir noteikti uzskatāms kā pareizais ceļš, kas jāturpina abām pusēm.

Latvijas valsts nepašaubāmi ir sākusi uztvert savu diasporu arī kā vērtību un nākotnes iespēju, nevis vien kā zaudējumu, kā to rādīja nesen Ārlietu ministrijā prezentētais aktuālais pētijums "Diasporas ieguldījums Latvijā un tā apzināšanas iespējas".

Ņemot vērā, ka lielākais diasporas cilvēku skaits dzīvo tepat Latvijai kaimiņos, tad top arī skaidrs, ka daudzi fakti, kuri tiek radīti Latvijas likumos, skar arī ļoti daudzus, kas šobrīd Latvijā nedzīvo pastāvīgi.

Diasporas likums ir bijis konkrēts solis, lai saliktu uz galda nepieciešamības, kur valsts savā darbā sasaistās ar diasporu, un būtu vēlams, ka šis darbs būtu skaidrāk nodefinēts, lai tajā nebūtu katru gadu no jauna, vai mainoties iestāžu pārvaldībām, jāsāk vērtēt, kā šo visu darīt būtu pareizāk un lietderīgāk.

Ārpus tā ir arī radusies vesela virkne jautājumu, kas potenciāli skar cilvēku ikdienu vairāk, nekā viņi to bija iedomājušies, ja runa ir, piemēram, par dzīves vietas deklarēšanu un tā ietekmi uz veselības aprūpi, automašīnas reģistrēšanu un nodokļu maksājumiem, iebraucot ar tiem Latvijā, par kuru ļoti daudzi nav informēti ( tādēļ mēs portālā "Latviesi.com" esam snieguši papildus skaidrojošu informāciju) un kas pats par sevi liek šaubīties, vai tāda veida auto nodoklis vispār uzskatāms par likumīgu pēc ES regulējuma.

Tuvojas Eiropas parlamenta vēlēšanas, kā arī jautājums par Latvijas nākāmo prezidentu soli pa solim, šķiet, uzņem konkrētāku virzību. EP varētu atkal būt pārstāvēti arī diasporas cilvēki, bet attīstība, ka Latvijas prezidenta amatu ieņemtu atkal latviešu diasporas cilvēks, ir apstāklis, kas liek skatīties uz attīstību Latvijā ar īpaši pozitīvu pārsteigumu.

Jāņem vērā, ka šobrīd amatā esošais Ministru prezidents Krišjānis Kariņš un potenciālais koalīcijas virzītais prezidenta kandidāts Egils Levits ir auguši trimdā, un abi savulaik beiguši Minsteres latviešu ģimnāziju, kas acīmredzami ir izaudzinājusi virkni latviešu vadības personību.

Iespējams, ka tiešām ir pienācis tas laiks, ka no trimdas nākušie profesionāļi ir vajadzīgi un vēlami Latvijai, ka esam vēsturē saauguši tik tālu kopā kopš neatkarības atgūšanas, ka tagad kopsolī var strādāt Latvijas nākotnei.

Lieldienu laikā ieejam pavasarī, sajūtam ap mums attīstību un uzplaukumu.
To jācenšas satvert.

Priecīgas Lieldienas vēlot,
Kristaps Grasis, Latviesi.com

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti