Dalies:

Latvieši Austrālijā dzied un danco kopā ar Skaņumājas muzikantiem

  • 20. Jan. 2020
Latvieši Austrālijā dzied un danco kopā ar Skaņumājas muzikantiem
Latvieši Austrālijā dzied un danco kopā ar Skaņumājas muzikantiem
Latvieši Austrālijā dzied un danco kopā ar Skaņumājas muzikantiem
Latvieši Austrālijā dzied un danco kopā ar Skaņumājas muzikantiem
Latvieši Austrālijā dzied un danco kopā ar Skaņumājas muzikantiem

Skaņumājas muzikantu darbība parasti saistās ar latviešu tradicionālo mūzikas instrumentu spēles popularizēšanu - lekcijām, instrumentu izgatavošanu un spēles mācīšanu, sabiedrības iepazīstināšanu ar mazāk zināmiem instrumentiem un tautas muzikantu repertuāru. Tieši tāds bija viņu uzdevums, piedaloties šī gada 3x3 saietā Melburnā, Austrālijā. Retāk Skaņumājas muzikanti uzstājas ar koncertprogrammām, tomēr šo tālo ceļojumu plānojot, tika iecerētas arī grupas uzstāšanās lielākajos Austrālijas latviešu centros. Šis brauciens bija brīnišķīga iespēja grupas dalībniekiem iepazīties ar Austrālijas latviešu sabiedrību, kā arī, viesojoties šeit pirmo reizi, baudīt savdabīgās un dauzveidīgās zemes dabu.

Programma “Vakarēšana Skaņumājā” tika veidota no dziesmām, ko latvieši dažādos laikos dziedājuši draudzīgās kopabūšanas reizēs, gan svētkus svinot, gan atpūšoties, gan kopīgus darbus strādājot. Tā bija iecerēta kā stāsts par to, kā līdz ar latviešu tautu veidojies un attīstījies tās bagātais dziesmu pūrs. Dziesmu programmas pavadījumam tika spēlētas gan kokles, gan citi tautas mūzikā iederīgi instrumenti – vijole, mandolīna, cītara, ermoņika un mazās bundziņas – bubins. Te skanēja gan senās tautas dziesmas, gan 19. gadsimta ziņģes, gan starpkaru Latvijas laika populārā mūzika, kas vienlīdz tuva gan trimdas gaitās aizgājušajiem, gan Latvijā dzīvojošajiem tautiešiem. Papildus krāsu programmai piešķīra gara brīvības apliecinājums latviešu folka dziesmās, kas ierasti dziedātas ģitāras pavadījumā. 

Skaņumājas muzikanti Austrālijas tūres laikā sniedza koncertu Sidnejas Latviešu nama mājīgajā gaisotnē, ar rotaļu un danču vakariem kuplināja Annas Ziedares Vasaras vidusskolas pasākumu programmu, uzstājās Melburnas latviešu nama zālē, katrā reizē pulcējot daudzus desmitus klausītāju. Publika labprāt atsaucās aicinājumam dziedāt līdzi zināmās, iemīļotās dziesmas, tādas kā "Kur tu skriesi vanadziņi", "Dažu skaistu ziedu" vai Aleksandra Čaka "Liepas satumst". Vairāk nekā stundu garos koncertus turpināja danču vakari ar populārākajām dejām - Mugurdanci, Oiru, Vidzemes žīgu, rotaļu tūri, kā arī vecākajai paaudzei ierastākajiem valšiem un fokstrotiem. Neplānots, bet ļoti sirsnīgs izvērtās papildu koncerts Melburnas Latviešu ciemā, kas pussimtam klausītāju ļāva kavēties jaunības dienu mūzikas skaņās. 

Lasītākās ziņas valstī

Skaņumājas muzikanti - Sandra Lipska, Māra Raģe un Ilmārs Pumpurs izsaka īpašu pateicību tūres rīkotājam Artūram Landsbergam, kura pieredze un profesionālās zināšanas ļāva papildināt koncerta muzikālo programmu ar brīnišķīgu skatuves noformejumu, viņa ģimenei par nesavtīgo un sirssnīgo viesmīlību. Tāpat visiem, kas atbalstīja šo koncertu norisi, palienējot mūzikas instrumentus, sniedzot naktsmājas ceļojuma laikā, esot kopā un uzturot latviešu dziesmu garu.

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti