Dalies:

Latvieši ārvalstīs, kuriem ir e-paraksts, var sazināties ar valsts iestādēm tikai elektroniski

Latvieši ārvalstīs, kuriem ir e-paraksts, var sazināties ar valsts iestādēm tikai elektroniski
  • 31. Jan. 2019

Latvijas pilsoņiem vairs nav jāsatraucas par neizņemtiem, neapskatītiem paziņojumiem pastkastītē vai jālūdz tos izņemt kādam citam, atrodoties ārpus valsts. Portālā Latvija.lv ir pieejama sadaļa elektroniskā adrese jeb e-adrese, kas nodrošina ziņu saņemšanu no valsts un pašvaldību iestādēm, kuras agrāk tika sūtītas pa pastu uz deklarēto adresi, šobrīd saņemt tikai digitālajā vidē. Lai aktivizētu e-adreses pakalpojumu, ir nepieciešama personas apliecība (eID) un aktīvs e-paraksts.

E-adrese ir drošs saziņas veids cilvēkiem ar valsti (iedzīvotāja un uzņēmēja digitālā pastkastīte), kā arī vienota saziņas platforma visām valsts iestādēm. E-adreses risinājumu var pielīdzināt jau ierastajai internetbankai - slēgtā vidē, vienotajā valsts pārvaldes pakalpojumu portālā Latvija.lv, ikvienam e-adreses lietotājam būs pieejams personalizēts un drošs konts, kas nodrošinās oficiālo ziņojumu sūtīšanu, saņemšanu un glabāšanu.

E-adrese risinās būtiskus jautājumus, piemēram, to, ka vairāk nekā 70 tūkst. Latvijas iedzīvotāju nav fizisku pastkastīšu, cilvēkiem bieži atšķiras deklarētā un reālā dzīvesvieta, kā arī liels skaits Latvijas valstspiederīgo ilgstoši uzturas ārvalstīs. E-adrese neaizstās e-pastu - informāciju par ziņojuma ienākšanu e-adresē varēs saņemt uz savu norādīto e-pasta adresi. Ņemot vērā, ka ne visur ir nodrošināta vides pieejamība, arī cilvēkiem ar īpašām vajadzībām, pateicoties e-adresei, saziņa ar valsti kļūst ērtāka.

Iedzīvotājiem e-adreses lietošana ir brīvprātīga, to var izveidot jebkurā laikā portālā Latvija.lv. Savukārt juridiskās personas, tostarp Uzņēmumu reģistrā reģistrēti komersanti, biedrības, nodibinājumi, arodbiedrības, politiskās partijas, reliģiskās organizācijas u.c. šobrīd e-adresi var lietot brīvprātīgi, bet no 2020.gada sākuma tā būs obligāta. Rezerves karavīriem e-adrese būs obligāta no šī gada 1. februāra. Šobrīd e-adresei jau pieslēgušās 2500 valsts iestādes, kā arī teju 800 fiziskās un juridiskās personas. Kopumā e-adreses sistēmā nosūti jau vairāk nekā 130 tūkstoši ziņojumu.

Izveidot e-adresi var portālā Latvija.lv, izmantojot identifikācijas rīkus personas apliecību (eID), drošu elektronisko parakstu un mobilo lietotni “eParaksts mobile”. Gadījumā, ja jums ir eID karte, bet esat aizmirsuši piekļuves kodus vai nav e-parakstu, tad nav jāizgatavo jauna karte! Jādodas uz tuvāko Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes filiāli, kur pāris dienu laikā jums atjaunos gan piekļuves kodus, gan e-parakstus. Būtiskākos jautājumus par e-adresi var noskaidrot vietnes Mana.latvija.lv sadaļā “E-adrese”.

Foto: CC0 licence

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti