Dalies:

Latviešu ģimenes uzņēmums cīnās ar pasaules elektronikas milžiem

Latviešu ģimenes uzņēmums cīnās ar pasaules elektronikas milžiem
Publicitātes foto
  • 05. May. 2019

Uzņēmuma Vizulo līdzdibinātāja Linda Zeltiņa intervijā Tairai Zoldnerei.

“Zīmols veido produkta pievienoto vērtību, un zīmols veido ilgtermiņa biznesa attiecības.” saka Linda Zeltiņa.

Uzņēmums Vizulo kopš 2013. gada ražo technoloģiski innovātīvu, videi draudzīgu LED territoriālo un iekštelpu apgaismojumu, eksportējot preci uz 35 pasaules valstīm. Vizulo ražošanā nodarbināti 100 cilvēki, un apgrozījums 2018.gadā sasniedza 8,9 miljonus EUR (Vizulo dati).

Lasītākās ziņas

Kā iesākāt šāda technoloģiski sarežģīta produkta ražošanu?

Kopā ar dzīvesbiedru Jāni bijām iesaistīti apgaismojuma tirdzniecībā un redzējām, ka šī ir niša, kur Latvijā ražots produkts var gūt panākumus. Meklējot iespējas attīstīt savu produktu, mums izveidojās laba sadarbība ar Rīgas Techniskās universitātes pasniedzējiem, kuŗu maģistratūras studenti labprāt nāca praksē Vizulo. No šiem studentiem ir radusies mūsu inženieŗu komanda. Tie ir cilvēki, kas izveidojuši paši savu pieredzi, jo daudziem Vizulo ir pirmā un vienīgā darba vieta. Domāju, ka mūsu inženieŗu komanda šobrīd ir ļoti spēcīga; tā sastāda piekto daļu no visiem uzņēmumā nodarbinātajiem. Redzam pat, ka atsevišķus mūsu produktus jau kopē lielie ražotāji.

Kā tiek sabalansēts jūsu noieta tirgus Latvijā un eksports?

Sākumā galvenais tirgus bija Latvijā. Ielu apgaismojuma tirgū svarīgas ir references – vajag pierādīt, ka apgaismojums jau kaut kur tiek pielietots. Pirmā valsts,uz kuŗu sākām eksportēt savu apgaismojumu, bija Igaunija, kur notika konkurss par ielu apgaismojumu septiņās pašvaldībās. Ar saviem produktiem mēs uzvarējām trīs lielākajās pašvaldībās. Igauņi bija ļoti pārsteigti, ka konkursa uzvarētāji ir kompanija no Latvijas, par kuŗu viņi neko nebija dzirdējuši. Jāpiebilst, ka pārējās pilsētās uzvarēja lielais elektronikas ražotājs Philip. Igaunijā bija ļoti viegli un patīkami strādāt – tur ir augsti attīstīts technoloģiskais līmenis un atsaucīgi cilvēki. Šis panākums mums arī deva stimulu vairāk pievērsties eksportam, jo Latvijas tirgus ir ļoti ierobežots.

Jūsu produktu niša ir neparasta ar to, ka jūs strādājat galvenokārt sabiedrisku pasūtījumu laukā. Kā tas notiek, it īpaši ārpus Latvijas?

Jā, ielu apgaismojuma bizness veidojas no pašvaldību vai valsts pasūtījuma. Tomēr mūsu klienti pārsvarā ir nevis šīs pašvaldības, bet dīleri vai vairumtirgotāji, kas piedalās konkursos ar mūsu gaismekļiem. Otra klientu daļa ir tā sauktie komercklienti. Piemēram, liela kompanija ceļ savu veikalu, un viņiem ir nepieciešams territorijas apgaismojums. Tad šī kompanija iepērk mūsu produktus, bet arī pārsvarā no vairumtirgotājiem. Mūsu apgaismojumu var atrast pie IKEA veikaliem, McDonalds restorāniem, pie Porche salona Nīderlandē un citiem lieliem klientiem.

Kā jūs veidojat sava produkta atpazīstamību?

Galvenokārt piedalāmies starptautiskās apgaismojuma un dizaina izstādēs visā pasaulē, kur arī iegūstam lielāko daļu savu klientu. Bez tam arī veicam tirgus izpēti dažādās pasaules valstīs, un paši aktīvi uzrunājam potenciālos sadarbības partneŗus.

Tas nozīmē, ka iznāk daudz ceļot?

Tieši tā, ceļojot pavadām daudz laika: dibinām jaunus kontaktus, apmeklējam un uzturam attiecības ar jau esošiem sadarbības partneŗiem un daudz laika arī pavadām, meklējot kvalitātīvas komponentes un produkta sastāvdaļas, kas tiek iepirktas kā pusfabrikāti ārzemēs.

Tādēļ arī braucam pie šiem ražotājiem, veicam tur vietējo auditu, lai varētu izvēlēties nopietnas kompanijas ar kvalitātīvu produktu. Latvijā tiek izstrādāts dizains, notiek metalla apstrāde, elektronikas lodēšana un gaismekļa salikšana, kā arī krāsošana. Var teikt, ka Latvijas ražotnē veidojas pievienotā vērtība, jo sastāvdaļas iepērkam ārzemēs, produktu ražojam Latvijā, bet eksportējam galvenokārt uz ārzemēm.

Tas jau gandrīz ideāls biznesa modelis?

Jā, Latvijai noteikti. Domāju, ka ir ļoti labi, ka veidojas uzņēmumi, kur produkta pievienotā vērtība rodas tieši Latvijā. Mēs nepavisam neesam vienīgie, ir arī citi uzņēmumi ar šādu ražošanas modeli, jo vairāk tādu būs, jo tā mūsu valstij ir labākā ilgtermiņa attīstība.

Vēl gribu teikt, ka Vizulo konsekventi veido un attīsta savu zīmolu. Mēs konceptuāli atsakāmies no lieliem darījumiem, kad mums piedāvā ražot citam, varbūt lielam starptautiskam zīmolam. Latvijā nav daudz tādu uzņēmumu, kas attīsta tikai savu zīmolu, jo tas ir lēns un grūts ceļš. Ienākt Rietumeiropā vai citā attīstītā valstī ar technoloģiski sarežģītu produktu no Austrumeiropas ir ļoti grūti. Daudz vieglāk būtu ražot produktus “zem” kāda cita liela zīmola. Tomēr mēs stratēģiski esam nolēmuši to nedarīt un esam atteikušies no lieliem darījumiem ar lieliem ražotājiem apgaismojuma nozarē.

Ir vairāki iemesli, kāpēc tik noteikti attīstām tieši savu zīmolu: zīmols veido produkta pievienoto vērtību un zīmols veido ilgtermiņa biznesa attiecības. Ja mēs šodien sāktu ražot citam zīmolam, tad rīt šis zīmols varētu izvietot ražošanu kādā citā valstī, kur ir lētāk, piemēram, Rumānijā, Ukrainā vai citur. Tas veidotu mūsu ražotnei atkarību no šiem pasūtījumiem, mums būtu saistītie līgumi, kuŗu izpilde jānodrošina vispirms, un mēs nevarētu izveidot tik spēcīgu komandu, kas strādā tieši uz savu zīmolu. Zīmola izveide ļauj kontrolēt savas produkcijas izplatību un ražošanu, un veido arī daudz augstāku pievienoto vērtību produktam ilgtermiņā.

Vai jūsu klienti jau atpazīst, ka viņi lieto tieši Vizulo lampas?

Iespējams, ka ne vienmēr, bet lielākoties zina. Uz visiem produktiem ir mūsu logo. Mēs arī pievēršam uzmanību, lai mūsu sadarbības partneŗi piedalītos vietējās izstādēs un būtu mūsu produktu vēstneši konkrētajā valstī. Tās ir ilgtermiņa attiecības, ko cenšamies veidot ar saviem izplatītājiem. Reizēm piedalāmies izstādēs kopīgi, palīdzam ar produkta prezentācijām, esam ļoti atsaucīgi mārketinga aktīvitātēm.

Ielu apgaismojuma segmentā ir vairāki “lielie spēlētāji”. Kā varat ar tiem cīnīties un konkurēt?

Mums ir piecas kompanijas pamatvērtības, ko esam paši sev definējuši un kas ļauj pārliecinoši konkurēt ar lielajām ražotnēm. Viens – kvalitāte; mēs darām visu, lai ražotu visaugstākajā kvalitātē. Otrs – pievilcīgs dizains. Varētu domāt, ka dizains nav tik svarīgs, jo gaismeklis atrodas ļoti augstu, un no apakšas to pat īsti nevar saskatīt. Tomēr produkta izvēle notiek, tā sakot, uz galda – tuvumā. Tāpēc produkta dizainam un apstrādei ir liela nozīme, lai cilvēki justos pārliecinoši, pieņemot lēmumu. Visur pasaulē pašvaldību un lielo kompaniju vadītāji ļoti uztraucas, lai iegādātais produkts būtu kvalitātīvs – lai lampas kalpotu ilgi, jo ir valstis, kur paredzēta pat krimināla atbildība, ja ielas apgaismojuma dēļ notiek kāds negadījums. Līdz ar to katrs klients, pieņemot lēmumu, arī riskē, un dizains un kvalitāte ir ļoti nopietnas vērtības. Izstādē Austrālijā mūsu gaismekļus vērtēja ne tikai kā funkcionālu apgaismojumu, bet kā dizaina apgaismojumu. Mēs varam ražot pietiekami ātri un par pieņemamu cenu, lai gan neesam un negribam būt pašā lētākajā gaismekļu kategorijā. Trešais – elastība – mums ir ļoti svarīgi spēt ātri pielāgoties tirgus un klientu prasībām, kas lieliem ražotājiem ir sarežģīti. Mēs vienmēr ieklausāmies klientos, pierakstām viņu ieteikumus, un, ja iespējams, cenšamies tiem sekot. Ceturtais – ātrums. Šis ir technoloģiju bizness, un šobrīd technoloģijas attīstās ļoti ātri. Ja tu kaut ko nokavē, ir risks, ka neko vairs nevar noķert un var pazaudēt tirgu kādā produktu grupā. Svarīgs ir ātrums, ar kādu reaģējam uz klientu prasībām, bet svarīgs ir arī ražošanas ātrums. Šogad tieši pievēršam uzmanību ražošanas procesu digitalizācijai un automatizācijai. Vairs negribam strauji kāpināt darbinieku skaitu, bet tomēr kāpināsim apgrozījumu, un tas ir vienīgais veids, kā to panākt. Piektā vērtība ir kompanijas cilvēku gribasspēks vai panākumu vēlme. Lielajiem uzņēmumiem ir miljardiem liels apgrozījums un milzīgi naudas resursi, ko viņi var ielikt jebkuŗā attīstības segmentā. Lai ar tiem konkurētu, ir ļoti svarīgi, lai visai mūsu komandai piemīt šī vēlme uzvarēt, aizrautība un degsme. Bieži vien jāiet caur lielām grūtībām, un, ja kāds nav īsti gatavs tā nopietni saspringt, viņš īsti nevar būt ar mums komandā. Tā ir palielināta gan psīcholoģiskā, gan fiziskā slodze, līdz ar to šai kaislībai uzvarēt, pierādīt gan sev, gan citiem, ka tu vari izdarīt, ir milzīgi liela nozīme mūsu komandā.

Kā jūs motivējat savu komandu, lai būtu šī kaislība uzvarēt?

Mūsu uzņēmumā cilvēkiem ir iespēja strauji izaugt, mēs cenšamies ņemt vadītājus no saviem resursiem, cik vien tas iespējams. Cenšamies nepārtraukti uzlabot darba apstākļus, investējam ražošanā, pērkam jaunas iekārtas, atjaunojam programmatūras. Nodrošinām darbiniekiem atpūtas brīžos iespēju pasportot, piemēram, mums Iecavā pie ražotnes ir basketbola laukums. Tiem, kas uzņēmumā izaug, arī regulāri palielinām atalgojumu. Ja darbā ir rezultāti, ir arī financiālie ieguvumi.

Vai attīstāt arī citas produktu līnijas bez ielu apgaismojuma?

Jā, esam sākuši darbu pie iekštelpu apgaismojuma, un paredzam, ka nākotnē iekštelpu apgaismojums būs tikpat būtisks kā ārtelpu apgaismojums. Iekštelpu apgaismojuma segmentā jau aktīvi strādājam Skandināvijā, sadarbībā ar vienu no Zviedrijas lielākajiem elektromontāžas uzņēmumiem Bravida. Arī Latvijā mūsu iekštelpu gaismekļi parādās arvien vairāk.

Jums priekšā ceļš uz Latvijas biznesa forumu Denverā 2.maijā. Kāds ir jūsu mērķis, dodoties uz ASV?

Mūsu stratēģiskais lēmums ir ieiet Amerikas tirgū, un ir ļoti būtiski veidot kontaktus šajā tirgū. Tā mums būs lieliska iespēja atrast šos kontaktus un mācīties no citiem latviešiem, kas jau darbojas Amerikas tirgū, piemēram, Jānis Bergs ar uzņēmumu “SAF technika”. Šogad plānojam doties arī uz apgaismojuma izstādi Filadelfijā.

Vai jūs uzsverat, ka esat ražotājs no Latvijas?

Jā, mēs neslēpjamies aiz norādes EU (Eiropas savienība). Mēs tā arī sakām, ka produkts tiek ražots Latvijā. No sākuma ir piesardzība, jo Latviju vēl neuztveŗ kā augsti technoloģiski attīstītu valsti. Tomēr tajā brīdī, kad ledus ir salauzts, klienti novērtē un pērk mūsu produktus lielā apjomā, tā arī Latvijai ir ļoti pozitīva atpazīstamības zīme. Ir daudz rūpniecības produktu, kuŗus ikdienā nepamana, piemēram, caurules ierok zemē, arī elektronikas ierīces vizuāli neredz, bet ielas gaismas ir produkts, kas veido pilsētas skatu, pilsētas ainavu. Varu teikt, ka mums ir ļoti labi references projekti, kur mūsu apgaismojums jau darbojas reālā vidē: Porche salons Nīderlandē, mūsu produkts ir Holandes, Francijas, Islandes, Jaunzēlandes, pat Peru un citu valstu pilsētu ielās, nupat uzvarējām lielā konkursā Reikjavikā. Apgaismojums ir produkts, kas ir uz ielām un labi redzams un pamanāms itin visiem. Apgaismojums kalpo vismaz desmit gadus, un tā ir arī laba Latvijas valsts atpazīstamības zīme. Varbūt ikdienā par to neiedomājamies, bet apgaismojums tieši ietekmē, kā izskatīsies pilsētas vide – pilsēta izskatās skaistāka, gaišāka, veidojas dažādi silueti. Tā ir ļoti patīkama sajūta, kad mēs braucam un daudzu kilometru gaŗumā redzam savus ražotos gaismekļus.

Nobeidzot mūsu sarunu, mazliet par citu tēmu, par sadzīvi. Vizulo ir ģimenes uzņēmums. Kā ģimenē sadzīvojat ar darba radīto stresu? Vai tas nerada sasprindzinājumu arī mājās?

Pie stresa pierod. Nogurums un darba rutīna var darīt savu, un ir brīži, kad ir grūtāk. Tomēr esam sev noformulējuši, ka ir svarīgi, kā tu paskaties uz problēmu. Bieži vien problēmas rada nākošos attīstības soļus. Ja nebūtu problēmu, nebūtu arī izaugsmes ne ģimenē, ne biznesā. Esam par to domājuši, bet, strādājot kopā, mēs ļoti labi izprotam viens otra problēmas. Tās risinot, izejot no savas komforta zonas, mēs attīstāmies, un attīstīties kopā ir pat ļoti interesanti. Bez tam cenšamies pēc iespējas vairāk laika pavadīt arī ar dēliem, ņemam viņus līdzi, kad tiekamies ar ārvalstu partneŗiem; kad vien iespējams, iesaistām arī viņus darba aktīvitātēs. Linda smejas: “Viņi jau pieraduši!” 

 

Autors: Taira Zoldnere
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Laiks"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti