Dalies:

Laiks: Jubilejas konference Stenforda universitātē

Laiks: Jubilejas konference Stenforda universitātē
  • 14. Jun. 2018

AABS konference Stenforda universitātē iezīmē ceļu Baltijas studiju programmai

Ar rekordlielu dalībnieku skaitu, veiksmīgām zinātniskām sesijām, aktuālu polītisko ievirzi un sirsnīgu kultūras programmu aizvadīta Baltijas studiju attīstības asociācijas (Association for the Advancement of Baltic Studies jeb AABS) XXV konference Stenforda universitātē, Kalifornijā, ASV, kas notika no 1.līdz 3.jūnijam.

AABS konference bija Latvijas, Lietuvas, Igaunijas un Stenforda universitātes kopīgs projekts, veltīta trīs Baltijas valstu Simtgadei, kā arī AABS dibināšanas 50. jubilejai.

AABS ir pasaulē vadošā akadēmiskā biedrība Baltijas valstu studiju pētniecības jomā. Asociācijas darbības mērķis ir atbalstīt plaša spektra zinātniskos pētījumus un izglītības programmas par trīs Baltijas valstu vēsturi, kultūru, kā arī sociālpolītisko un ekonomisko attīstību. AABS nodrošina rēgulāras zinātniskās konferences Baltijas pētījumu jomā, sniedz atbalstu un stipendijas pētniekiem, publicē AABS studiju žurnālu.

Konferences trīs dienās Stenforda universitātē notika 15 darba sesijas, veltītas visplašākajam jautājumu lokam, kas skar Baltijas valstis: Baltijas valstu sasniegumi gadsimta gaŗumā pēc neatkarības iegūšanas, jautājumi, kas saistīti ar reģiona vietu globālā kontekstā, veltot uzmanību Krievijas raisītai ģeopolītiskajai nestabilitātei. Uzmanība tika pievērsta arī arvien pieaugošajai baltiešu diasporai pasaulē, Baltijas valstu sadarbībai ar tautiešiem ārvalstīs un Baltijas valstu ekonomikas attīstībai. Notika arī Baltijas valstu Ārlietu ministru apaļā galda diskusija “Vai Baltija ir īpaša?”, kur Latviju pārstāvēja Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs.

Konference tika atklāta ar Eiropas Padomes cilvēktiesību komisāra no Latvijas Nila Muižnieka uzrunu “Baltijas valstis un cilvēktiesību jautājumi Eiropā”.

Konferences gaitā vērojām plašu kultūras programmu: izstādi “Baltijas ceļš” Stenforda universitātes bibliotēkā, 2. jūnijā notika Baltijas kultūras vakars un 3. jūnijā konferences noslēgumā skatījāmies filmu “Pelni sniegā” (Lietuva) par 1940.gada baltiešu deportāciju.

Pēc konferences vietējo koordinatoru aplēsēm, kopējais konferences dalībnieku skaits lēšams ap 650, tajā skaitā pāri par 150 dalībnieku no Latvijas vai latviešu kopienas ASV.

Konferences dalībniekiem no Latvijas un vietējās latviešu sabiedrības aktīvistiem notika savstarpējās iepazīšanās vakars 31.maijā. Savukārt 2.jūnijā notika Ārlietu ministra E.Rinkēviča un konferences dalībnieku, kā arī vietējās latviešu sabiedrības neformāla tikšanās.

Konferences panākumi iezīmē ceļu īpašas Baltijas studiju programmas atvēršanai Stenforda universitātē.

Raksta autore: Taira Zoldnere

Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Laiks"

Foto: AABS konferences atklāšana

Lasītākās ziņas valstī

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti