Dalies:

Laiks: Būt latvietim Latvijā

Laiks: Būt latvietim Latvijā
  • 20. Jul. 2018

Kā ir būt latvietim Amerikā, tā ir pieredze, par kuŗu varētu izteikties katrs ASV dzīvojošais latvietis. Bet – kā ir būt latvietim Latvijā? Ar šādu pieredzi bagātāki nule ir kļuvuši 23 Amerikas latviešu apvienības izveidotās prakses programmas dalībnieki no ASV un Austrālijas, kuŗi nupat noslēguši savu piecas līdz sešas nedēļas ilgušo prakses darbu Latvijā.

Iespēja pieredzēt dzīvi Latvijā, uzlabot latviešu valodu un iegūt jaunus draugus ir galvenie ieguvumi, ko jaunieši izceļ, atskatoties uz savu prakses laiku Latvijas kultūras un izglītības iestādēs, un uzņēmumos. Šo programmu jau ceturto gadu financiāli atbalsta Amerikas latviešu apvienība (ALA), piešķirot jauniešiem no ASV stipendijas daļējai ceļa un uzturēšanās izdevumu segšanai.

Jūlija sākumā, XXVI Vis pārējo Dziesmu un XVI Deju svētku nedēļā, Kultūras ministrijas telpās Rīgā norisinājās tikšanās starp prakses programmas dalībniekiem un Latvijas kultūras ministri Daci Melbārdi, Latvijas vēstnieku ASV Andri Teikmani un ALAs Kultūras nozares vadītāju un prakses programmas koordinatori Līgu Ejupu. Sarunas gaitā D. Melbārde atzīmēja, ka jaunieši Latvijā atrodas svētku laikā, kad gaisā virmo svētku gaisotne. Bet Latvijā ir arī sava ikdiena un ēnas puses, skaidroja ministre, paužot cerību, ka jaunieši spēj tās pieņemt. Sarunā praktikanti dalījās savos iespaidos par dzīvi Lat vijā, galvenajiem ieguvumiem un par to, cik iederīgi un pie - ņemti viņi jutušies vietējā sabiedrībā. Atbildot uz jau tājumu, vai jaunieši arī apsver iespēju kādudien dzīvot Latvijā, gaisā pacēlās vairāk nekā puses praktikantu rokas, apliecinot viņu interesi par atgriešanos Latvijā tuvākā vai tālākā nākotnē.

Lasītākās ziņas valstī

Laila Lapiņa (19), kuŗa Džordžtaunas universitātē studē starptautisko polītiku, šovasar bija izvēlējusies pieteikties praksei pretkorupcijas organizācijā „Delna“, jo tas vistuvāk atbildis viņas studiju profilam. „Strādājot Delnā, man bija iespēja pielietot universitātē gūtās zināšanas dzīvē,“ skaidro Laila. Viņas darba pienākumos ietilpis darbs ar datu atvērtības jautājumiem un iesaiste likumprojekta par trauksmes cēlējiem izstrādē. Vērtējot savu pieredzi Latvijā, Laila skaidro, ka viņai bija ie - dvesmojoši redzēt šeit notiekošo, kas arī raisījis domas par iespējamu pārcelšanos uz Latviju. Vispirms gan viņai ir jāpabeidz studijas, jāiegūst bakalaura un maģistra grads. Pirms tam pēdējo reizi Laila savu vecvecāku dzimtenē bijusi 2013. gadā. Šogad atgriežoties Latvijā, viņa konstatējusi, ka dzīve šeit ir laba. Gūtā pieredze arī palīdzējusi Lailai pašai priekš sevis atbildēt, ka viņa simtprocentīgi vēlas būt latviete un būt piederīga latviešu tautai.

Strādāt Delnā šovasar bija izvēlējies arī Ojārs Bērziņš (21) no Indianapoles, kuŗš jau ir pabeidzis bakalaura studijas polītikas zinātnēs un kuŗu Delnā saistījusi iespēja iepazīt Latvijas polītisko vidi. Prakses laikā indianapolietis bija ie - saistīts kampaņas plānošanā, kuŗas mērķis ir veicināt jauniešu līdzdalību šoruden gaidā majās Saeimas vēlēšanās. Ojārs norāda – plaši novērojama ir tendence, ka jaunieši vēlēšanās nepiedalās. Delnas komanda strādājusi pie radošiem risinājumiem, kā šo tendenci mazināt, plānojot gan reklāmas TV, gan dažādas akcijas sociālos medijos. Uz - turoties Latvijā, Ojāram īpaši paticis staigāt pa Vecrīgu, sa - just tajā viscaur jūtamo vēsturi. Lūkass Puris (20) no Ņujorkas šovasar prakses programmas ietvaros strādāja Printful uzņēmumā. Tā bijusi viņa pirmā pieredze profesionālā vidē un pilna laika darbā. Prakses laikā viņš rediģējis mājaslapas saturu, blogus un ierakstus sociālajos medijos. Kopā ar viņu Printful uzņēmumā strādāja arī Aleksandrs Blumbergs (19) no Vašingtonas, D.C. Arī viņš ļoti atzinīgi novērtēja iespēju strādāt šajā ļoti strauji augošajā uzņēmumā, kuŗa darbinieku skaits piecu gadu laikā kopš dibināšanas pieaudzis līdz 400. „Man bija labi redzēt, kā veidojas šis bizness,“ skaidro Aleksandrs, piebilstot, ka Printful viņa ieskatā ir ļoti moderna firma. Arī Lūkass atzīst, ka viņš nebija sagaidījis redzēt, ka viens Latvijas uzņēmums spēj tik ātri augt, iekarot ASV tirgu, izveidot tur ražotnes un gatavoties kotēties ASV biržā.

Atskatoties uz šovasar gūto pieredzi, Aleksandrs izceļ, ka ir būtiska atšķirība starp viesošanos Latvijā kā tūristam un dzīvošanu un strādāšanu šeit vairāku mēnešu gaŗumā. Gan Lūkass, gan Aleksandrs pieļauj iespēju atgriezties Latvijā, kur aizvadīto nedēļu laikā iegūti jauni draugi un ir radusies vēlme turpināt palīdzēt latviešu biznesam augt.

Jāatzīmē, ka pagājušajā gadā ar Kultūras ministrijas financiālu atbalstu ALAs vadībā tapa dokumentālā īsfilma „Iz - mēģinājums“, kas, tuvojoties Latvijas Simtgadei, atspoguļoja 2017. gada prakses programmas dalībnieku pieredzi un iespaidus par dzīvi Latvijā.

Šogad ar Kultūras ministrijas, Pasaules Brīvo latviešu ap - vienības un ALAs atbalstu top filmas turpinājums, kas vēstīs ne vairs par pagaidu uzturēšanos Latvijā, bet gan par ap - zinātu lēmumu pārcelties uz dzīvi Latvijā. Stāsts tiks stāstīts caur ASV dzimušās, kādreizējās „Sveika, Latvija!“ programmas dalībnieces Imantas Nīgales skatupunktu – viņa šī gada pavasarī folkgrupas „Iman taDimanta un Draugi“ grupas sastāvā devās Latvijas Simtgadei veltītā koncert turnejā pa ASV.

Raksta autore: Ilze Garoza

Foto: CC0 licence

Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Laiks"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti