Dalies:

Laiks: „Baltijas aizstāvības diena” Vašingtonā

Laiks: „Baltijas aizstāvības diena” Vašingtonā
  • 14. Jun. 2018

Baltieši no visas Amerikas 3. maijā satikās valsts galvaspilsētā Vašingtonā, kur tikās ar ASV Kongresa deputātu pārstāvjiem, lai informētu un vēlreiz uzsvērtu, cik svarīga ir ASV loma Baltijas interešu aizsardzības stiprināšanā.

„Baltijas aizstāvības dienā”, kā tika nodēvēts šis pasākums, piedalījās vairāk nekā 70 dalībnieku, apmeklējot ap 60 deputātu birojus no 18 pavalstīm. Pasākums notika dienu pirms Amerikas latviešu apvienības kongresa atklāšanas turpat Vašingtonā.

Tikšanās laikā tika uzsvērta nepieciešamība turpināt ASV atbalstu NATO kollektīvajā drošībā, atbalstīt Eiropas atturēšanas iniciatīvu (EDI - European Deterrence Initiative), panākt, ka tiek pildītas sankcijas pret Krievijas oligarchiem un nepieciešamība aizstāvēties pret Maskavas dezinformāciju un kiberuzbrukumiem.

Tāpat deputāti tika aicināti iestāties baltiešu atbalsta grupās – House Baltic Caucus un Senate Baltic Freedom Caucus. Pēc vizītēm, divi Pārstāvju palātas (House) locekļi – Stīvs Čabots (Steve Chabot) no Ohaijo un Džims Haims (Jim Himes) no Konektikutas – arī iestājās atbalsta grupā.

Baltiešu atbalsta grupas ir svarīgas, jo locekļi saņem informāciju no grupu vadītājiem par jautājumiem, kas ir saistīti ar Baltijas valstīm un par to, kā aizstāvēt ASV intereses Baltijā. Baltiešu organizācijas, piemēram, Joint Baltic American Committee arī izmanto grupu līdzdalību, lai kontaktētos ar locekļiem par likumprojektiem un rezolūcijām, kas ir saistītas ar Baltijas reģionu. Baltiešu atbalsta grupās šobrīd ir 76 ASV Kongresa Pārstāvju palātas deputāti un astoņi senatori.

Pasākums izdevās, pateicoties labai sadarbībai starp baltiešu organizācijām, tostarp Estonian American National Council (EANC), Amerikas latviešu jaunatnes apvienība (ALJA), Amerikas latviešu apvienība (ALA), Lithuanian American Community (LAC) un Joint Baltic American National Committee (JBANC). ALJA polītiskais direktors Ēriks Lazdiņš šo pasākumu sāka plānot jau 2017. gadā, kad ALA par sava nākamā kongresa vietu izvēlējās Vašingtonu D.C. Ēriks lieliski mācēja izmantot iespēju, ka daudzi ALAs delegāti būs sabraukuši galvaspilsētā un tā būs laba iespēja uzrunāt amerikāņu likumdevējus lielākā skaitā.

Ar JBANC un ALA palīdzību Lazdiņš sāka organizēt pasākumu, iesaistot lietuviešus un igauņus. Dalībnieku iesaistei organizētāji pielietoja gan tradicionālās, gan jaunas grass roots metodes, izveidojot Facebook vietni, kā arī sūtīja e-pastus un zvanīja pa tālruni ģimenes locekļiem, draugiem, paziņām un baltiešu organizācijām.

Gandrīz puse no „ Baltijas aizstāvības dalībniekiem” bija Amerikas latvieši – kārtējā ALA kongresa delegāti, kas ieradās dienu pirms kongresa sākuma, lai piedalītos apvienības sponsorētos vēlēšanu iecirkņu vadītāju apmācību kursos un būtu klāt baltiešiem nozīmīgajā pasākumā.

Dienvidkalifornijas latvieši bija sevišķi ražīgi savās vizītēs, ejot uz Kapitolija ēku arī nākamajā dienā, 4. maijā. Ivars Mičuls, Dace un Valdis Pavlovski vizītēs satikās ar septiņu Pārstāvju palātas deputātu biroju darbiniekiem un divpadsmit citiem birojiem izdalīja sagatavotus dokumentus – vēstules no Baltic American Freedom League, Dienvidkalifornijas latviešu biedrības, Dienvidkalifornijas Daugavas Vanagiem un Losandželosas Igauņu apvienības, mudinot deputātus iestāties Baltic Caucus un pierakstīties Pārstāvju palātu rezolūcijai H.Res. 826, kas apsveic Baltijas valstis 100 gadu jubilejā.

Nākotnē pasākuma organizētāji paredzējuši rīkot līdzīgus pasākumus visā ASV, organizējot baltiešu tikšanās ar deputātiem vairākās Amerikas pilsētās un pavalstīs.

Lai saņemtu informāciju un piedalītos pasākumā, lūdzam sazināties ar Amerikas latviešu apvienības Ārējās informācijas nozares vadītāju Dzintaru Dzilnu (dzdzilna@gmail.com). Var arī pieteikties ALA Call to Action UNIT, kas sniedz palīdzību baltiešu izcelsmes amerikāņiem, lai informētu savus kongresmeņus par ASV un Baltijas valstu sadarbību (ALA mājaslapā alausa.org).

Raksta autors: Dzintars Dzilna

Raksts publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Laiks"

Foto: Publicitātes attēls

Lasītākās ziņas valstī

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti