Dalies:

Lai saņemtu vācu pensiju Latvijā, jānostrādā vismaz pieci gadi un – labā darbā

Lai saņemtu vācu pensiju Latvijā, jānostrādā vismaz pieci gadi un – labā darbā
  • 24. Oct. 2019

Iveta Kaufmane strādā par labklājības konsultanti Vācijā sesto gadu un ikdienā arī latviešiem palīdz izprast viņu sociālās tiesības. “Tas ir mīts par vācu lielajām pensijām, kas seko līdzi uz Latviju. Lai būtu liela pensija, Vācijā jāpelna ļoti daudz. Latvieši nezina faktu, ka Eiropas savienībā dzīvojošajiem pilsoņiem vācu pensija šeit sāk skaitīties pēc pieciem nostrādātiem gadiem. Punkti, protams, krājas līdz ko kļūst par darba ņēmēju, taču pensiju fondā tie nonāk tikai piektajā gadā. Ja alga mēnesī ir zem 2600 eiro brutto, pensija būs maza.”

Renteversicherung (pensijas nodrošinājums) aprēķina formulā viens nostrādāts gads ir 1 punkts (Entgelt), un tas patlaban ir 32 eiro vērtībā. Pie viena punkta var tikt, ja cilvēks pelna mēnesī vismaz 2600 eiro brutto. “Latvieši lielākoties strādā darbus, kur saņem mazāk, tāpēc spēj to vienu punktu savākt divu, trīs gadu laikā,” saka Iveta Kaufmane. Ar algu zem 2600 eiro uzkrājas 0,50-0,80 daļas punkta un attiecīgi tas ir 25 eiro par vienu nostrādātu gadu. Un, jo mazāk punktu, jo mazāka pensija. Nesen kāds Ivetas klients pensionējies Vācijā un parēķināts, cik viņš par tiem saņems pensiju Latvijā. Lai arī Vācijā viņš bija labs santehnikas meistars un pelnīja virs 2600 eiro mēnesī, vācu pensija tagad Latvijā ir 150 eiro mēnesī, protams, tai klāt pieskaita arī Latvijā nostrādāto laiku, kas izveido kopējo pensijas summu. “Latvieši bieži vien neieklausās, jo domā, ka viņus te grib apkrāpt un netic, neizlasa likumus. Aizbrauc pēc pieciem nostrādātiem gadiem uz Latviju un jūtas apkrāpti, ka nesaņem lielo vācu pensiju,” pieredzē dalās Kaufmane. Ja vēl cilvēks ir bijis bezdarbnieks, tad valsts par viņu maksājusi minimālo Renteversicherung iemaksu, un pensijā tas nebūs 1 punkts gadā.

Kad nostrādāti pieci gadi, punkti tiek ieskaitīti Renteversicherung sistēmā un sāk krāties pensija. Standarta pensionēšanās vecums no 2012. gada līdz 2029. gadam tiek pakāpeniski palielināts līdz 67 gadiem – sākot no personām, kas dzimušas 1947. gadā. Personām, kuras dzimušas pēc 1963. gada, standarta pensionēšanās vecums būs 67 gadi. Apdrošinātas personas, kuras 45 gadus veikušas obligātās iemaksas no darba ienākumiem, aprūpes pabalstiem un bērnu, kuri nav sasnieguši 10 gadu vecumu, pabalstiem, drīkstēs pensionēties 65 gadu vecumā un saņemt pensiju pilnā apmērā.

Lasītākās ziņas valstī

Foto: CC0

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta “Kā meklēt, atrast vai neatrast darbu Vācijā? saturu atbild portāls Latviesi.com

  Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem.
  Par raksta “Kā meklēt, atrast vai neatrast darbu Vācijā? saturu atbild portāls Latviesi.com

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti