Dalies:

LA.lv: Latvija nododas čekas maisu studēšanai

LA.lv: Latvija nododas čekas maisu studēšanai
Foto: Ekrānuzņēmums
  • 21. Dec. 2018

Ceturtdien ap plkst. 15.30 beidzot atvērās teju trīs gadu desmitus slepenībā turētie čekas maisi. Interneta vietnē “kgb.arhivi.lv” publiskai apskatei nodota PSRS Valsts drošības komitejas (VDK) aģentu kartotēka. Ar nokopētajām kartītēm ļoti drīz bija pilni sociālie tīkli, taču, komentārus lasot, nerodas sajūta, ka tie kādā būtu izsaukuši naidu. Ja nu vienīgi izbrīnu.

Latvijas Nacionālā arhīva darbinieki gan bija uztraukušies, vai potenciāli lielais interesentu skaits neparalizēs sistēmas darbību. Tomēr vismaz vakar vakarā sistēma strādāja labi. Reģistrēšanās process ir ātrs un vienkāršs. Pēc tā vietnes apmeklētājs nonāk izvēles priekšā, kuru no virtuālās VDK dokumentu lasītavas sadaļām nolūkot vispirms – LPSR VDK tālruņu grāmatu, LPSR VDK ār­štata operatīvo darbinieku uzskaites kartotēku, LPSR VDK aģentūras alfabētisko vai statistisko kartotēku, LKP CK fonda dokumentu aprakstu, nolikumu par PSRS valsts drošības orgānu aģentūras aparātu, aģentūras uzskaites instrukciju, pretizlūkošanas vārdnīcu.

Ja ir vēlēšanās atrast un pārbaudīt kādu konkrētu personību, tad no visa uzskaitītā droši vien pareizāk ķerties pie aģentu alfabētiskās kartotēkas.

Lasītākās ziņas valstī

Publicētais kartīšu materiāls ir ļoti plašs, tādēļ vairāk iepazinos ar LPSR VDK aģentūras statistisko kartotēku, kas satur ziņas par VDK likvidēšanas brīdī aktīvajiem aģentiem, rezidentiem, satikšanās un konspiratīvo dzīvokļu turētājiem.

Šajā kartotēkā aģenti sadalīti pa VDK daļām un reģionālajām nodaļām atbilstoši tā laika dalījumam rajonos. Konkrēti 5. daļa bija atbildīga par cīņu pret “ideoloģiskajiem noziegumiem”. Jābrīdina, ka šajā sadaļā atradīsiet daudzas pazīstamas personības – literatūrzinātniekus, kinoļaudis, māksliniekus, radio personības, žurnālistus, arī elektriķus un mācītājus.

Tur būs gan literatūrzinātnieks Viesturs Vecgrāvis “Ozija”, savervēts vēl 1972. gadā kā Latvijas Valsts universitātes students un Siguldas novadpētniecības muzeja darbinieks, gan 1991. gada janvāra barikāžu varonis Andris Slapiņš “Olivers”, Rīgas kinostudijas režisors, savervēts 1986. gadā.

Autors: Viesturs Sprūde
Foto: Ekrānuzņēmums
Visu rakstu iespējams izlasīt portālā la.lv

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti