Dalies:

Kurzemes kara bēgļi. Laivu vīru varoņstāsts

Kurzemes kara bēgļi. Laivu vīru varoņstāsts
  • 03. Aug. 2018

Otrā pasaules kara pēdējais gads. Hitlera dienas ir skaitītas, bet Latvijas liktenis – miglā tīts. Pāri jūrai, caur tumsu un nāves briesmām glābjas bēgļu pārpilnas laivas. Kas bija pie airiem un motoriem? Kurzemes laivu vīri – Latvijas varoņstāsts.

No visiem kara bēgļiem Zviedrijā patvērās maza daļa, vien četrarpus tūkstoši, Vācijā – pāri par 100 tūkstošiem.

Jūras ceļš bija smags visiem, bet uz zviedru salām – divtik, jo to centās nogriezt  abas okupācijas varas – nacistu un vēlāk arī padomju.

Lasītākās ziņas valstī

Šo bēgļu glābšana bija lielākais Latvijas pretošanās cīņas panākums. Par to jāpateicas ne vien politiķiem, kas to plānoja, bet jo īpaši pārdrošajiem šī darba veicējiem – vienkāršiem ļaudīm krastā un jūrā, kas ar savām dzīvībām glāba tūkstošiem citu, ieskaitot to pašu politiķu.

Plānā elites pārcelšana

Arī lielās politikas interesēm te bija nozīme. Var teikt, ka masveida bēgšanai uz Zviedriju ceļu pavēra trīs valstu interešu sakritība – pašas Latvijas, Zviedrijas un ASV. Par mūsu valsts neatkarības atgūšanu cīnījās 1943. gadā dibinātā Latvijas Centrālā padome (LCP), tā pārstāvēja daļu bijušās demokrātiskās Latvijas politisko spēku.

Plāns bija Rietumos izveidot trimdas valdību un uz Zviedriju kā tuvāko rietumvalsti pārcelt Latvijas politisko un intelektuālo eliti.

Tieši tā – tikai eliti. Plašu tautas masu evakuāciju LCP uzskatīja par nepieļaujamu.

Zviedrijai šāds plāns patika. Bet ne jau tāpēc, ka tā alktu atbalstīt neatkarīgas Latvijas atjaunošanu. Kā neitrāla valsts Zviedrija oficiāli bija atzinusi Baltijas iekļaušanu PSRS un ieņēma visai prosovjetisku nostāju. Bet neoficiāli tā izmantoja baltiešu bēgļus spiegošanai. Zviedru varas iestādes pratināja visus pārbēdzējus, lai iegūtu informāciju par nacistu un padomju militārajām pozīcijām otrpus jūrai. Tiesa, uzmanīgie zviedri piekodināja nevest pārāk daudz bēgļu un atbraukušajiem nenodarboties ar politisku aģitāciju.

Visu rakstu lasiet ziņu portālā LSM.lv

Raksta autors: Mārtiņš Ķibilds
Foto: LTV raidījums "Atslēgas".
Kurzemes krastā pie Jūrkalnes uzstādīta piemiņas zīme - godinot drosmīgos kara bēgļu pārcēlājus un pieminot tos, kas glābjot vai glābjoties gāja bojā. Šis izmisuma dzīvības ceļš daudziem beidzās ar nāvi.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti