Dalies:

Kur un kā mācīties vācu valodu tā, lai varētu strādāt Vācijā?

Kur un kā mācīties vācu valodu tā, lai varētu strādāt Vācijā?
  • 06. Nov. 2019

Baiba Rudoviča, pirms astoņiem gadiem sākot dzīvi Vācijā, valodu neprata. Apguvusi to bija pāris gadus pamatskolā. “Vācu valodu, kā jebkuru valodu var iemācīties, ja vien patiesi vēlas. Pirmos četrus gadus nevarēju apmeklēt valodas kursus, jo bērni bija mazi, tāpēc mācījos online kursos internetā, kontaktējos ar citām mammām, spēlīšu vietā telefonā ielādēju aplikācijas, kas māca artikulus, kopā ar bērniem spēlējos ar runājošo zīmuli Tip Toi, lasīju bērnu grāmatas vācu valodā, skatījos TV. Kad bērni sāka apmeklēt dārziņu, pieteicos bezdarbniekos. Vērsos Caritas, kas palīdzēja nokārtot iesniegumu par kursu apmaksu. Pirms to uzsākšanas Volkschule, mani testēja un izrādījās, ka pašmācības ceļā esmu tuvu B1 līmenim, tāpēc kursos gāju īsu brīdi. Veiksmīgi nokārtoju B1 un ieguvu sertifikātu. Pirms izvēlēties valodas kursus, noteikti iesaku ievākt atsauksmes. Es mācījos kopā ar nemotivētiem iebraucējiem un, man traucēja zemā disciplīna."

Lai strādātu Vācijā, valodas zināšanām jābūt vismaz sarunvalodas līmenī jeb B1. Vācijā piedāvā integrācijas kursus līdz B1, taču Eiropas Savienības pilsoņiem tos neapmaksā. Viņiem pašiem jāsedz 1,95 eiro (patlaban, 2019.gadā, taču summa var mainīties) par katru mācību stundu. Kursus par velti iegūt var tie, kuri vai nu saņem sociālo palīdzību vai bezdarbnieka pabalstu (Arbeitslosengeld II oder Sozialhilfe). No mācību maksas atbrīvo arī tad, ja ekonomiskā vai privātā situācija nepieļauj tik augstas izmaksas.

Kopumā kursi ilgst 700 mācību stundas, tātad, kopumā tie izmaksā ap 1365 eiro. Pieteikties tiem var Bundesamt für Migration und Flüchtlinge (BAMF) mājaslapā, aizpildot pieteikuma veidlapu un nosūtot pa pastu. Sadaļā, kur jāaizpilda adrese, vajadzēs norādīt pieraksta adresi (Andmeldung). Pēc trim nedēļām pastkastē iekritīs vēstule ar atbildi, kad iespējams kursiem pievienoties. Ja cilvēks ir iesācējs, apmācība ilgst 7 mēnešus un jāmācās ik darbdienu vidēji piecas stundas dienā: pirmās 200 stundas - A1, nākamās 200 stundas - A2 un pēdējās 200 stundas ir B1 līmenis. No tām 600 stundas ir vācu valodas kurss, bet pēdējās 100 ir politikas kurss (Leben in Deutschland). Ja eksāmens tiek nokārtots uz B1 un arī politikas eksāmens ir nolikts, tad ir iespēja rakstīt iesniegumu BAMF un 50% iemaksātās summas tiek atmaksāts. Kursi ir pieprasīti un tos var piešķirt gan pēc mēneša, gan trim, tāpēc valodu ieteicams apgūt vēl Latvijā esot. Par to būs jāmaksā, taču nebūs jāgaida rindā. Ir vērts apmeklēt vismaz vienu kursu Gētes institūtā Rīgā, jo pirms kursu uzsākšanas tiek testēts valodas līmenis. Līdz ar to, pabeidzot kaut pirmo semestri, būs dokumentāls apliecinājums par vācu valodas līmeni un Vācijā varēs to uzrādīt. Var arī kārtot eksāmenu bez kursiem, kas izmaksās 50 eiro iesācējiem A līmenim.

Lasītākās ziņas valstī

Gunta Akmeņkalne, Gētes institūta Latvijā valodas nodaļas pārstāve, stāsta, ka viens kurss patlaban maksā 260 eiro. Vācu valodas līmeņi kopumā ir trīs: A; B un C. Lai apgūtu A1 līmeni, kas ir pamatiemaņas, vajag apgūt A.1.1 un A1.2, bet A2 sastāv no A2.1 un A2.2. Attiecīgi, lai tiktu līdz B2, vajag apgūt B.1.1, B1.2 un B1.3 līmeni. Tātad, vajadzīgi 7 kursi un tas izmaksātu 1960 eiro, kas ir krietni lētāk kā daudzviet Vācijā, kur tikai viens semestris maksā ap 1000 eiro. Nav obligāti jāmācās visi līmeņi – ja cilvēks ir gatavs kārtot B1 līmeni un spējas atbilst tam, viņš to vienkārši dara, liekot eksāmenu, kas izmaksās 70 eiro. “Zinu, ka latvieši mēdz braukt un valodu mācīties Vācijā tautskolās (Volkshochschule ). Savi kursi ir arī universitātēm,” pieredzē dalās Akmeņkalne. Viņa norāda, ka jāraugās uz starptautiskiem valodu kursiem, kur var iegūt atzītus sertifikātus: Gētes institūts nav vienīgais, tāds ir arī TestDaf. Vācu valodu var apgūt vācu online kursos. “Protams, ir vācu mentors, kas palīdz un uztur disciplīnu, taču jābūt iekšām, lai to paveiktu,” saka Akmeņkalne.

Lai mācītos amatu, vajadzīgs B2 līmenis, bet, lai varētu studēt - vismaz C1.  Lai iegūtu tos, tālāk pašam jāmeklē maksas kursi vai, ja esat bezdarbnieks, no Arbeitsamt jāpieprasa Berufssprachkurs, pamatojoties, ka valodas līmenis vajadzīgs, lai atrastu darbu. Vairāk par to  šeit. Iespējamo arī Berufsbezogene Sprachkurse- ar darbu saistītie valodas kursi, kas notiek šādos līmeņos - A2, B1, B2 un C1. Iepriekš tiek pārbaudītas valodas zināšanas, lai noskaidrotu, kurš kurss ir piemērots.

Foto: CC0

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par raksta “Kur un kā mācīties vācu valodu tā, lai varētu strādāt Vācijā?" saturu atbild portāls Latviesi.com.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti