Dalies:

Kristīnes Misānes izdošanas lietā iesaistās arī prezidents un Saeima

Kristīnes Misānes izdošanas lietā iesaistās arī  prezidents  un Saeima
  • 16. Jan. 2020

Saeimas deputāti šodien nolēma lūgt Dānijas atbildīgajām iestādēm neizdot Latvijas pilsoni Kristīni Misāni Dienvidāfrikas Republikai (DĀR). Par šo ierosinājumu nobalsoja 92 deputāti.

Saeima lūgs Dānijas parlamentu un tiesībaizsardzības iestādes sniegt atbalstu Latvijas kompetentām iestādēm, rodot risinājumu, lai Misāne netiktu izdota DĀR. Lēmumprojekts sagatavots, jo Misāne patlaban atrodas apcietinājumā Dānijā un šīs valsts tiesu iestādes ir lēmušas par viņas izdošanu DĀR kriminālvajāšanai par šajā valstī iespējami izdarītiem likumpārkāpumiem.

Latvijas prezidents Egils Levits ir satraukts par Kristīnes Misānes lietu un Prezidenta kanceleja aicinājusi par to uz sarunu Dienvidāfrikas amatpersonas Davosas ekonomikas forumā, RīgaTV 24 raidījumā "ASAP" stāstīja. Valsts prezidenta padomniece saziņai ar sabiedrību Aiva Rozenberga.  Misāne pašlaik atrodas apcietinājumā Dānijā, un Dānijas varasiestādes gatavojas viņas iespējamajai izdošanai Dienvidāfrikas Republikai, kas viņu apūdz bērnu nolaupīšanā un dokumentu viltošanā, lai gan viņa devās prom no valsts, lai glābtos no vīra vardarbības.

Lasītākās ziņas

Savukārt Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, turpinot darba vizīti Ņūdeli, Indijas Republikā, šo lietu pārrunājis ar Dānijas Karalistes ārlietu ministru Jepi Kofodu. Bet sarunā ar Dienvidāfrikas Republikas ārlietu ministri Naledi Pando Rinkēvičs aicināja pēc iespējas ātrāk noslēgt Latvijas un Dienvidāfrikas starptautiskās tiesiskās palīdzības līgumu.

Premjers Krišjānis Kariņš LTV "Panoramai" stāstīja, ka esot uzrunājis Dānijas premjerministri: “Tas, ko es lūdzu, ir veicināt, lai viņu tieslietu speciālisti runā ar mūsu tieslietu speciālistiem. Iespējams, ka varētu tādā ceļā atrast kādu risinājumu. Man nav nekādas indikācijas, ka tas ir iespējams vai tas nav iespējams,” teica Kariņš.

Rīkoties sola arī tieslietu ministrs Jānis Bordāns. “Mēs darīsim visu iespējamo. Mēs esam komunicējuši ar Dāniju. Protams, grūti vicināt dūres pēc kautiņa, kad to bija iespējams izdarīt. Ja nav izdarīts, tad visi šie pasākumi ir daudz grūtāki, daudz sarežģītāki. Ir daudz vairāk sabiedrībai jāiesaistās,” LTV raidījumā norādīja tieslietu ministrs.

Atgādinām, ka Latvijas pilsone Kristīne Misāne uz Latviju ar bērniem atbēga 2018. gada maijā. Kristīne atzīst, ka tādējādi pārkāpusi jaunākā bērna – savas meitiņas - saskarsmes tiesības ar tēvu, kurš ir  Dienvidāfrikas pilsonis. Kristīne par vardarbību no vīrieša puses bija vērsusies jau Dienvidāfrikas tiesībsargājošajās iestādēs, taču tas vīrieti sadusmoja vēl vairāk, un apdraudēta bijusi ne vien Kristīnes, bet arī meitiņas dzīvība un veselība, vēstīja raidījums"De facto".

2018. gada 9. decembrī Kristīne darba darīšanās no Latvijas, kur pusgadu jau bija dzīvojusi, lidoja uz Mozambiku – valsti blakus Dienvidāfrikai, kur viņa ilgus gadus dzīvoja un vadīja savu biznesu. Bet jau Dānijas lidostā viņu aizturēja un apcietināja, jo Dienvidāfrika pēc bērna tēva apsūdzības viņu izsludināja meklēšanā par bērna nolaupīšanu, dokumentu viltošanu un citiem pārkāpumiem.

“Viņai draud sods līdz 15 gadiem; zinot Dienvidāfrikas ieslodzījuma vietu apstākļus, no turienes neatgriežas, un līdz ar to bērni savu māti var nekad neredzēt,” "De facto"saka Kristīnes māsa. Visu šo laiku viņa cīnījusies, lai Kristīni dabūtu uz Latviju, taču bez rezultāta. Viņa uzskata – Latvijas iestādes rīkojušās novēloti. 

Paužot atbalstu Kristīnei Misānei un prasot viņu neizdot tiesāšanai šajā Āfrikas valstī, otrdien Rīgā pie Dānijas vēstniecības piketā pulcējās desmitiem cilvēku. 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti