Dalies:

Kosmosa tehnoloģias un mākslīgais intelekts top arī Latvijā

Kosmosa tehnoloģias un mākslīgais intelekts top arī Latvijā
CC0 licence
  • 04. Mar. 2020

Attīstīta un sakārtota zinātnē bāzētu jaunuzņēmumu ekosistēma ir svarīgs stimuls Latvijas augsto tehnoloģiju nozares un zinātnes izaugsmei, tā padarot mūsu valsts ekonomiku konkurētspējīgāku. Šim nolūkam svarīga ir valsts un privāto struktūru sadarbība, uzskata zinātņietilpīgo jaunuzņēmumu akselerācijas platformas "Commercialization Reactor" vadītājs Nikolajs Adamovičs. Šobrīd lielākais zinātnieku un potenciālo uzņēmēju tikšanās pasākums ir "Commercialization Reactor Ignition Event", kas norisināsies aprīļa sākumā.

Jau šobrīd aptuveni ceturtā daļa Latvijā strādājošo jaunuzņēmumu darbojas ar zinātnē bāzētiem produktiem. Ekonomikas ministrijas pasūtīts pētījums liecina, ka zinātņietilpīgās izstrādnes ir viena no trim spēcīgākajām jaunuzņēmumu jomām. Latvijā ir īstenoti veiksmīgi projekti, kas attīsta modernus medicīniskos risinājumus, kosmosa tehnoloģijas, mākslīgajā intelektā bāzētus produktus, arī aparāttehnoloģijas.

"Radot zinātņietilpīgus jaunuzņēmumus, iegūst ne tikai to veidotāji - pētnieki un uzņēmēji. Šie projekti ir ļoti būtiski ekonomikai, jo palīdz būvēt modernu, ilgtspējīgu rūpniecību, kas ražo produktus ar augstu pievienoto vērību,” skaidro Adamovičs, “Tie attīstās daudz lēnāk nekā IT jomas stārtapi, taču arī ieguvums ir lielāks - zinātnē bāzēti uzņēmumi var radīt jaunas, peļņu nesošas nozares.”

Lasītākās ziņas valstī

Šobrīd lielākais zinātnieku un potenciālo uzņēmēju tikšanās pasākums ir "Commercialization Reactor Ignition Event", kas notiek divas reizes gadā. Tajā tiekas zinātnieki un uzņēmēji, vai tie, kam ir vēlme kļūt par uzņēmējiem, un kopīgi rada sabiedrībai vērtīgus, zinātnē balstītus jaunuzņēmumus.

Šogad pasākums notiks no 2. līdz 4.aprīlim. Tradicionāli pavasara "Ignition Event" ir Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras (LIAA) organizētās "Magnetic Latvia" tehnoloģiju konferences "Deep Tech Atelier" sastāvdaļa.

Jaunizveidotajiem uzņēmumiem ir nepieciešams ne tikai finansiālais atbalsts, bet arī mentorings, palīdzība tehnoloģiju izprašanā, sadarbībā ar zinātniekiem, biznesa modeļa izstrādē, partneru meklēšanā un nākamā raunda investoru piesaistē. Tāpēc ir izveidota sešu mēnešu ilga akcelerācijas programma. 25.februārī sākas jau ceturtā "Commercialization Reactor Fund" programma, kurā piedalās desmit jaunuzņēmumi.

"Mēs meklējam unikālas, konkurētspējīgas idejas, kuru pamatā ir strādājošs risinājums. To var panākt, gan regulāri interesējoties par augstskolu un institūtu veiktajiem pētījumiem un ar to rezultātiem iepazīstinot uzņēmējus, gan arī aicinot uzņēmējus izmantot pētniecības organizācijās pieejamos pakalpojumus un iekārtas," stāsta LIAA pārstāve Lauma Muižniece.

"Ir jāturpina rādīt priekšnosacījumi, lai Latvija būtu veiksmīga zinātnē bāzēto jaunuzņēmumu tapšanas un attīstīšanās vieta. Svarīgākais, mums kopā būtu jādomā par pieejamo resursu racionālu izmantošanu, un tad arī panākumi neizpaliks," uzsver Adamovičs.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti