Dalies:

Konceptuāli atbalsta Vējoņa iniciatīvu par nepilsoņu statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem

Konceptuāli atbalsta Vējoņa iniciatīvu par nepilsoņu statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem
Foto: CC0 licence
  • 24. Apr. 2019

Saeimas Pilsonības, migrācijas un sabiedrības saliedētības komisija šodien konceptuāli atbalstīja Valsts prezidenta Raimonda Vējoņa parlamentā iesniegto iniciatīvu par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem.

Komisijas sēdē Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāvji norādīja, ka likumprojekta izskatīšanas gaitā būs jāsaprot likumdevēja griba, vai jaunā norma attieksies, piemēram, arī uz gadījumiem, kad viens no vecākiem ir nepilsonis un otrs ir citas valsts pilsonis un bērns piedzimst ārpus Latvijas. Šādā gadījumā varētu veidoties dubultpilsonība un jautājums esot arī par to, kā PMLP to praktiski varētu konstatēt, un kā tas saskanētu ar regulējumu par to, ar kurām valstīm var veidoties dubultpilsonība.

Tāpat tika norādīts uz citiem jautājumiem, par kuriem būs jāspriež likumprojekta izskatīšanas gaitā.

Lasītākās ziņas valstī

Pilsonības komisija ir līdzatbildīgā, savukārt par likumprojektu virzību atbildīgā ir Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija.

Iniciatīva paredz vairs nepiešķirt nepilsoņu statusu bērniem, kuri dzimuši Latvijā pēc 2020.gada 1.janvāra. Likumprojekta anotācijā norādīts, ka tā pieņemšana veicinās saliedētas un uz Latvijas tautas kopīgajām vērtībām balstītas Latvijas sabiedrības turpmāku attīstību.

Valsts prezidents vēlas par Latvijas pilsoņiem atzīt pēc 2020.gada 1.janvāra dzimušos bērnus, kuriem saskaņā ar likuma "Par to bijušās PSRS pilsoņu statusu, kuriem nav Latvijas vai citas valsts pilsonības" attiecīgo normu būtu tiesības uz nepilsoņa statusu. Bērns tiktu atzīts par Latvijas pilsoni, ja vien bērna vecāki nebūtu vienojušies par citas valsts pilsonības piešķiršanu bērnam un bērns nebūtu citas valsts pilsonis.

Priekšlikums ir līdzīgs Vējoņa iepriekš 12.Saeimā virzītajai iniciatīvai, precizējot tās pamatojumu. Valsts prezidents iepriekš skaidroja, ka iniciatīvu iesniedz atkārtoti, ar cerību, ka jaunais parlaments domās citādi, uzsverot, ka ir jāpieliek punkts šim jautājumam.

"Turpināt to, ka valstī ir šāda nepilsoņu institūcija, nav pareizi, un kādā brīdī tam ir jāpieliek punkts. Bērniem, kas piedzimst Latvijā, jākļūst par Latvijas pilsoņiem. Ja vecāki tomēr vēlētos atteikties no Latvijas pilsonības, tad lai viņi raksta iesniegumu un izvēlas to valsti, kuras pilsonību viņi tiešām vēlas," pērn minēja prezidents.

Atbalstu Vējoņa iniciatīvai paudis Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas augstais komisārs mazākumtautību jautājumos Lamberto Dzanjers.

Pieņemt šādu kārtību aicinājusi arī Eiropas Padomes Komisija pret rasismu un neiecietību. Tā savā ziņojumā kā vienu no izvirzītajām prioritātēm Latvijai minējusi paredzēt automātisku Latvijas pilsonības piešķiršanu nepilsoņudzimušiem bērniem.

12.Saeima pērn septembrī noraidīja Vējoņa iesniegto likumprojektu par nepilsoņa statusa piešķiršanas izbeigšanu bērniem.

Autors: LETA

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti