Dalies:

Ko Zviedrijā dzīvojošie latvieši sagaida no Diasporas likuma?

Ko Zviedrijā dzīvojošie latvieši sagaida no Diasporas likuma?
  • 04. Jun. 2018

Diasporas likums tiek strauji virzīts uz priekšu, un Eiropas Latviešu apvienība, kura pārstāv arī Zviedrijas latviešu apvienības biedrus, ir aktīvi iesaistījusies tā izstrādē. Ir tikai pagājušas dažas dienas, kopš Saeimas Ārlietu apakškomisijas iniciētais Diasporas likumprojekts Riharda Kola vadībā ar balsu vairākumu ir pieņemts tā pirmajā lasījumā. Vēl stāv priekšā divi. Bet ko saka pati diaspora par to, vai izprot un atbalsta, un, vai ir jautājumi, kuri ir īpaši nozīmīgi? Ātrais izskatīšanas temps apgrūtina ikviena priekšlikuma apspriešanu ar diasporas pārstāvjiem, tāpēc 19. maijā centāmies uzzināt – kuri ir tie jautājumi, kas visvairāk nodarbina ārvalstu tautiešu prātus?

Pēc Stokholmas Latviešu skolas vadītājas un Zviedrijas Latviešu apvienības, ZLA, pārstāves Eiropas Latviešu apvienības, ELA, prezidijā, Ievas Reines aicinājuma, uz pārrunām ar Zviedrijas latviešiem ir ieradies Eiropas Savienības Tiesas tiesnesis, profesors Egils Levits un aptuveni 20 klausītāju. Saruna iesākas par likuma būtību, vēlāk pievēršoties ļoti konkrētām jomām, kas skar teju ikvienu ārpus Latvijas dzīvojošo. Viena no tēmām ir dzīvesvietas deklarēšana, jo daudziem aizbraukušajiem ir saglabāta vieta Latvijā, kur, iespējams, kādreiz atgriezties. Papildu jeb piesaistes adrese Latvijā un rezidenta statuss ir aktuāls jautājums daudziem, bet, jo īpaši tiem, kuri uzturas vienlīdz ilgi gan Latvijā, gan ārvalstīs, dažkārt pat vairākās. Vai likumdošana paredz sociālā u.c. atbalsta iespējas iekšējās ES darba spēka migrantiem, nav viegli atbildams jautājums pat Egilam Levitam – tas ir daudzslāņains, komplicēts, un, tāpēc grūti izprotams mūsdienu mobilajam latvietim. Pie tam, tas ir ne tikai Latvijas likumu, bet arī Eiropas Savienības tiesību normu jautājums, un Latvijai, arī attiecībā uz Diasporas likumu, ir jāņem vērā Eiropas Savienības normas.

Daudziem Latvijā ir palikuši īpašumi, kuros mitinās tuvi radinieki un kur nereti tiek pavadīti atvaļinājumi, kas dažam var sasniegt pat ceturtdaļu gada. Izveidojas karsta diskusija par nekustamā īpašuma nodokļa apmēru šādos gadījumos. Kā viens no apgrūtinošiem faktoriem tiek minēts arī autotransporta nodoklis un tā reģistrēšanas prasības, kas ne vienmēr ir atbilstīgas dzīves un darba apstākļiem, galvenokārt, termiņu dēļ. Varbūt to visu varētu atrisināt ar piesaistes adreses ieviešanu? Viedokļos dzirdams aizvainojums un neizpratne, jo vēlme biežāk braukt uz Latviju vai saglabāt tajā īpašumu nodokļu un maksu dēļ sarūk.

Zviedrijas latvieši ļoti plāno savu bērnu tālāko izglītību, tāpēc daudzi vērš skatus uz Latvijas augstākās izglītības iestādēm. Viens no spēcīgiem motivējošiem faktoriem izvēlēties augstskolu Latvijā būtu iespēja pretendēt uz budžeta vietām. Taču, lai to realizētu, nepieciešama ne tikai latviešu valodas apmācība, bet arī pieejama valodas prasmju pārbaude, kas dod tiesības konkurēt ar Latvijas iedzīvotājiem uz vietu augstskolā.

Augstas kvalifikācijas profesionāļi, kuri labprāt praktizētu Latvijā, visbiežāk saskaras ar šķēršļiem, kas traucē viņu kvalifikācijas atzīšanu Latvijā. Tie nav likumdošanā noteikti kritēriji, bet gan formāli, grūti realizējami standarti un kursi, kurus nosaka arodorganizācijas, visticamāk, naudas pelnīšanas vai sava tirgus aizsardzības dēļ.

Diskusijas dalībnieki uzsver, ka svarīgi ir ne tikai pieņemt Diasporas likumu, bet arī nodrošināt pilnvērtīgu diasporas interešu pārstāvniecību likumdošanas procesos pēc šī likuma pieņemšanas.

Tikšanās noslēgumā klātesošie pārrunāja arī Videsaizsardzības un reģionālas attīstības ministrijas, VARAM, diasporas politikas koordinatoru pilotprojektu. Pagaidām neviens no klātesošiem nav izteicis vēlēšanos atgriezties un lūdzis VARAM atbalstu, tomēr tas rada drošības sajūtu, ka kāds Latvijā gaida un ir gatavs palīdzēt.

Lasītākās ziņas valstī

Rakstu sagatavoja Ieva Reine, sadarbībā ar Egilu Levitu, Signi Rirdanci un Evu Šakinu Norouzi

Foto: Jānis Mankops

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti