Dalies:

Kas jauns Sanfrancisko Jaunajā teātrī?

Kas jauns Sanfrancisko Jaunajā teātrī?
Laiks
  • 15. Jan. 2020

2020. gads ir Sanfrancisko Jaunā teātra jubilejas gads. Sanfrancisko līča apkārtnes teātra mākslas entuziastu dibināts 2010. gadā (toreiz ar nosaukumu “Sanfrancisko Teātra darbnīca”, tad pārsaukts 2018. gadā, signalizējot par brieduma pakāpi un uzkrāto pieredzi), teātris nu jau var atskatīties uz ražīgu pirmo dekādi. 

Skatītāju pozitīvās un dažkārt pat sajūsmas pilnās atsauksmes ir ieguvuši pieci iestudējumi: L. Stumbres “Plīvurītis ar punktiņiem” (2011), O. Bagaturijas “Karalis Līrs nabagmājā” (2013), R. Blaumaņa “No saldenās pudeles” (2015), Ē. Kestnera “Emīls un Berlīnes zēni” (2017) un A. Brigaderes “Sprīdītis?” (2018). Ar pēdējo teātris ne tikai viesojās Bostonā un Vašingtonā 2018. gada nogalē, bet arī 2019. gada oktobrī devās uz Reikjavīku Islandē un ar panākumiem piedalījās starptautiskā latviešu amatierteātru festivālā “Laipa 2019”, kur tika dzirdēti atzinības vārdi no kolēģiem un sasmeltas idejas un iedvesma tālākiem darbiem.

Lasītākās ziņas valstī

Nesen Sanfrancisko Jaunais teātris ir sācis darbu pie amerikānietes Dženas Silvermenas (Jen Silverman) lugas “Tīrelis”. 

Teātra misija ir vienmēr tiekties pēc kaut kā jauna, lai katrā izrādē būtu pārsteiguma moments vai nu tematikā (cits gadsimts, cita valsts, cita problēma), vai aktieru izvēlē, vai dekorāciju un tērpu koncepcijā. Un šoreiz režisore Māra Lewis sola vairākas nebijušas lietas. Pirmkārt, ar autores svētību Māra pati pārtulkojusi lugu no angļu valodas uz latviešu. Pirmo reizi būs divi aktieru sastāvi, un līdz ar to, iepējams, ka radīsies divas pilnīgi atšķirīgas izrādes, jo katra sastāva mēģinājumi notiks atsevišķi, lai aktieri neiespaidotos viens no otra. Pirmo reizi režisore ir iedalījusi sev lomu, un režisore būs vienīgā, kas spēlēs abos sastāvos. Jaunā teātra trupai ir pievienojušās divas sanfrancisko mazā teātra aktrises - Taira Zoldnere un Dace Rapa. Šis un tas tiks atstāts konstants: māksliniece Linda Treija jau strādā pie tērpu un dekorāciju skicēm, Aija Moellere joprojām rūpējas par publicitāti, un Iveta Grava uztur stingrās saites un attiecības ar sponsoriem.

Jāatzīmē, ka 2019. gadā Sanfrancisko Jaunais teātris tika gādīgi uzņemts Ziemeļkalifornijas Latviešu biedrības paspārnē, un tas ir milzīgi atvieglojis ne vienu vien administratīvu formālitāti. Paldies biedrībai! Tas arī nozīmē, ka turpmāk mūsu mecenāti un atbalstītāji var pieskaitīt ziedojumus teātrim ar nodokļiem neapliekamajai summai. Priecājamies, ka teātrim tagad ir jauna kasiere Kristīne Elksne.

Par lugu “Tīrelis”

Iedomājieties Šarlotes Brontē “Džeinu Eiru” vai Emīlijas Brontē “Kalnu aukas”. Darbība risinās bezgalīgajā Anglijas tīrelī... varbūt 1840. gados? Kādā savrupā dzimtas namā dzīvo brālis - nama saimnieks, divas māsas - vecmeitas, kalpone un liels suns Mastifs. Tad ierodas guvernante... Luga ir veidota gotiskās literatūras garā, kurā liela nozīme ir individuālajam pārdzīvojumam un groteskai - satīriskam vai komiskam pārspīlējumam, asiem, negaidītiem kontrastiem, un tā centrā ir šausmas (gan garīgas, gan fiziskas), noslēpumi, pārdabiskais, apsēsti nami (īpaši pilis), tumsa, nāve, iznīcība, dubultnieki, ārprāts (īpaši sieviešu tēlos), lāsti, dažādi rituāli u.tml. Bērniem līdz 16 gadiem izrāde nav ieteicama. 

Sastāvi:

1. sastāvs: Sallija Filica, Džoanna Pāvuliņa, Karīna Vasiļevska Das, Andrejs Gulbis, Astrīda Lācītis, Māra Lewis                

2. sastāvs: Taira Zoldnere, Dace Rapa, Gundega Ozola Bite, Mārtiņš Zinbergs, Māra Vilde, Māra Lewis

Izrādes paredzētas 22. un 29. martā Ziemeļkalifornijas Latviešu biedrības telpās Sanfrancisko. Patīkamu skatīšanos! 

Autors: Laiks

 

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti