Dalies:

Kārlis Bardelis turpina pasaules apceļošanu ar mērķi atbalstīt bērnus uzņemošās ģimenes. Tautieši aicināti iesaistīties

Kārlis Bardelis turpina pasaules apceļošanu ar mērķi atbalstīt bērnus uzņemošās ģimenes. Tautieši aicināti iesaistīties
  • 03. Dec. 2018

Bija nepieciešamas 140 dienas, 11 stundas un 55 minūtes, lai Kārlis Bardelis vienatnē ar airu laivu bez burām, motora, bez pavadošā kuģa sekmīgi sasniegtu Hiva Oa salu, Franču Polinēzijā ceļā pāri Klusajam okeānam. Kopumā tika veiktas 4533 jūras jūdzes jeb 8395 km.

Šis bija nu jau trešais posms pasaules apceļošanā bez motora vai burām paļaujoties tikai uz cilvēka ģenerētu spēku. 2016. Gadā Kārlis ar Gintu Barkovski veica Dienvidatlantijas okeāna šķērsošanu airu laivā no Lūderlicas, Namībijā līdz Rio das Ostras, Brazīlijā 142. dienu laikā. No 2018. gada janvāra līdz maijam kopā ar Lindu Zuzi uz tandemvelo tika veikti 5430 km 100 dienās šķērsojot Dienvidameriku no Rio das Ostras, Brazīlijā līdz Limai, Peru.

Airējienu uzsākot pie Peru krastiem Kārlis pieredzēja spēcīgu, 32 mezglu vēju un vairākas dienas lielo viļņu dēļ nebija iespējams airēt. Drošākā vieta šajā laikā bija laivas mazā kabīne, kura ir ūdensdroša un kalpo kā kapsula, ko iespējams noslēgt. Kabīnē ir navigācijas aprīkojums, radio stacija saziņai ar citiem kuģiem un ūdens atsāļošanas iekārta, kas spēj saražot līdz 5 litriem ūdens stundas laikā. Ņemot vērā Atlantijas okeāna rūgto pieredzi ar vitamīnu trūkumu un dēļ tā nopietnajām veselības problēmām tika sagatavoti dažādi pārtikas produkti, kas spēj ilgi uzglabāties un ir bagāti ar vitamīniem, minerālvielām, piemēram, kaņepju sēklu, nātru lapu, ķirbju sēklu, zirņu pulveris, bišu maize un citi. Ceļojuma sākumā Kārlis dienā airēja ap 8 stundām, bet pielāgojoties okeāna dienas ritmam noairēto stundu skaits diennaktī sasniedz jau 15 stundas. Ceļā tika pieredzētas unikālas satikšanās ar savvaļas dzīvniekiem – vaļiem, bruņurupučiem, delfīniem un cikkārt laivai sekoja pa kādai haizivij. Pikantas emocijas tika izbaudītas, kad pienāca ikmēneša nepieciešamība notīrīt laivas apakšu no apauguma gliemjiem, kas būtiski samazina pārvietošanās ātrumu. Atceroties nesenās satikšanās ar haizivīm Kārlim pirms kāpt pār bortu bija īpaši jāsagatavojas, galvenokārt morāli. Diezgan liels izaicinājums ceļotājam izrādījās centieni piestāt Franču Polinēzijas salā Hiva Oa, jo spēcīgo okeāna straumju dēļ aizslīdēt garām bija ļoti reālas iespējas. Kā jau minēts ceļā netiek izmantoti nekādi motorizēti transporta līdzekļi un ieiejai ostas līcī nebija paredzēts izmantot motorlaivu, kura varētu piesiet laivu un droši to aizvilkt garām klinšainajam krastam. Kārlim tomēr izdevās savaldīt laivu, kuru viļņi dažkārt paņēma savā spēcīgajā tvērienā un vietējo iedzīvotāju draudzīgo saucienu pavadīts ceļotājs veiksmīgi pietauvojās piestātnei un šobrīd aklimatizējas salas dzīvei. Uz salas tiks sagaidīti vēlamie laikapstākļi, lai turpinātu ceļu rietumu virzienā pāri okeānam. Šīs ekspedīcijas galvenie atbalstītāji ir Veikals-noliktava DEPO, Turkish Airlines un SB siltumtehnika.

Lasītākās ziņas

Šim ceļojumam ir arī īpašs mērķis palīdzēt atbalsta programmai ”Plecs”, kas strādā, lai ikvienam bērnam Latvijā būtu iespēja izaugt ģimenē, radot nepieciešamās pārmaiņas sistēmā, likumos un sabiedrībā. Ziedotājiem ir iespēja airēt kopā ar Kārli, katru ziedojumu pārvēršot kilometros (5 EUR = 1 km okeānā). Līdz šim akcijai atsaukušies 111 “virtuālie airētāji/ziedotāji” kopumā saziedojot 1890 EUR. Ziedot iespējams šeit.

Foto: Bored of Borders

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti