Dalies:

Kariņš: Reemigrācijai ir jābūt Latvijas demogrāfijas politikas prioritātei

Kariņš: Reemigrācijai ir jābūt Latvijas demogrāfijas politikas prioritātei
Foto: Ieva Ābele, Saeima
  • 02. Feb. 2019

Premjerministrs Krišjānis Kariņš Latvijas Radio raidījumā Krustpunktā atzina, ka Latvijas demogrāfija nav tikai jautājums par bērnu dzemdēšanu, bet arī imigrācijas palielināšanu. Kariņš uzsver, ka vispirms būtu nepieciešams rast apstākļus, lai Latvijas iedzīvotāji izlemtu laist pasaulē otro un trešo bērnu, taču ir būtiski domāt arī par pareizu imigrācijas politiku.

‘’Pirmkārt, reemigrācija, lai Latvijas pilsoņi atgrieztos Latvijā. Bet ir arī jāskatās plašāk,’’ saka Kariņš, norādot, ka vajadzētu palielināt ārzemju studentu skaitu, kuri pēc tam būtu ieinteresēti arī apmesties uz dzīvi Latvijā.

Nesen apstiprināts, ka Nacionālās apvienības "Visu Latvijai!"-"Tēvzemei un brīvībai"/LNNK pārstāvis Imants Parādnieks būs Ministru prezidenta Krišjāņa Kariņa padomnieks demogrāfijas politikas jautājumos. Kariņš norāda, ka viņam tā nav tikai politiskā vienošanās. ‘’Es saredzu labu izdevību. Demogrāfijas izaicinājums ir visas sabiedrības, jo iedzīvotāju skaits turpina sarukt,’’ vēsta premjerministrs.

 

Lasītākās ziņas valstī

Kariņš atzīst, ka no Parādnieka sagaida izvērstu analīzi par visiem demogrāfijas veicinošajiem pasākumiem, kas veikti pēdējo gadu laikā. Respektīvi, kāda ir bijusi to cena un kāda - atdeve. Tālāk Kariņš norāda, ka no Parādnieka sagaidīs ierosinājumus, kādus lēmumus valdībai vajadzētu pieņemt, lai veicinātu demogrāfiju. Neatbildēts paliek jautājums par to, cik labs demogrāfijas padomnieka amatā var būt Parādnieks, ja viņš ir parādījis skaidru nostāju pret imigrantu uzņemšanu Latvijā.

Saistībā ar nākamā Valsts prezidenta ievēlēšanu, Kariņš norāda, ka pēc trim nedēļām ir paredzēta pirmā kopīgā saruna par Valsts prezidenta kandidatūras izskatīšanu. Kariņš cer, ka starplaikā partijas un frakcijas būs izlēmušas, kādas īpašības ir nepieciešamas jaunajam prezidentam un, iespējams, jau nāks klajā ar konkrētiem vārdiem un uzvārdiem.

Jautājot par jaunizvirzītajiem ministriem, Kariņš atzīst, ka, ja viņam būtu vairāk balsu Saeimā, viņš droši vien izvirzītu citus ministrus. ‘’Un man būtu citi atlases kritēriji. Lai izveidotu piecu partiju koalīciju, vienīgais veids, kā mēs varējām vienoties, ir, ka katra partija pati uzņemas atbildību, kuru ministru izvirza un pēc kādiem kritērijiem,’’ norāda premjerministrs. Kariņš stāsta, ka viņa mērķis ir lai sabiedrība pakāpeniski atgūtu ticību Saeimai un valdībai. ‘’Bez šīs ticības ir ļoti grūti demokrātiskai sabiedrībai pastāvēt,’’ teic premjerministrs.

Raidījuma beigās Kariņš komentēja arī kāda klausītāja ierosmi valsts budžeta palielināšanai pārņemt Skandināvijas modeli un veidot monopola tirgu alkohola un tabakas izstrādājumiem. Kariņa attieksme par šo jautajumu bija diezgan skaidra: ‘’Es esmu bijis Zviedrijas System Bolaget. Tur ir dārgs alkohols un ierobežotas darba stundas. Iedomājos, ka tas Latvijā veicinātu neformālo alkohola apriti. Vai nu cilvēki brauktu uz Lietuvu vai Igauniju, vai kā citādi to lietu kārtotu. Neredzu, kāds būtu labums.’’ Kariņš uzskata, ka alkohola monopola ieviešana nesamazinātu alkohola patēriņu, tikai dzītu tidzniecību pagrīdē vai uz kaimiņvalstīm. Viņaprāt, akcīzes nodoklis jau veiksmīgi palielina valsts budžetu.

Foto: Ieva Ābele, Saeima

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti