Dalies:

Kāpēc latviešu vīrieši mirst tik jauni?

Kāpēc latviešu vīrieši mirst tik jauni?
Publicitātes foto
  • 10. Jun. 2019

Lielākā daļa jeb 77% vīriešu Latvijā ārstu apmeklē nopietnas saslimšanas gadījumā, liecina Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta sadarbībā ar vadošo pētījumu kompāniju “Kantar” veiktais pētījums par Latvijas vīriešu pāragras nāves cēloņiem un paradumiem, kas negatīvi ietekmē kopējo iedzīvotāju dzīves ilgumu. Aptaujas dati parāda, ka gandrīz puse jeb 40% vīriešu gaida, kad slimība pati pāries.

“Latvijā salīdzinājumā ar citām Eiropas Savienības valstīm ir viens no zemākajiem iedzīvotāju dzīves ilgumiem. Turklāt vīriešu vidējais dzīves ilgums Latvijā ir par desmit gadiem mazāks nekā sievietēm. Tas maina ne vien sociālo un emocionālo sabiedrības līdzsvaru nākamajām paaudzēm, bet arī ietekmē ekonomisko attīstību valstī. Cēloņi šai problēmai ir jāskata kompleksi – tas saistīts gan procesiem sabiedrībā, gan arī ar vīriešu paradumiem un attieksmi pret savu veselību,” norāda Korporatīvās atbildības un ilgtspējas institūta vadītāja Dace Helmane.

Dati parāda, ka vīrieši izglītības sistēmu Latvijā pamet daudz agrāk nekā sievietes. Augstākā izglītība ir 24,8% nodarbināto vīriešu, savukārt sievietes ar augstāko izglītību ir 45,3% no nodarbināto sieviešu skaita. Vairāk nekā puse iedzīvotāju Latvijā jeb 57% respondentu to skaidro ar vīriešu vēlmi ātrāk kļūt finansiāli pastāvīgiem, 38% norādīja, ka tā ir vīriešu pārliecība, ka izglītības iegūšana nenodrošina labklājību.

Lasītākās ziņas valstī

Vienlaikus sabiedrībā pastāv spiediens vīrietim būt atbildīgam par ģimenes finansiālo stabilitāti. Gandrīz puse jeb 46% sieviešu uzskata, ka vīrietis par to atbildīgs, savukārt pašas lomu redz tikai 1% sieviešu. Vienlaikus 50% sieviešu uzskata, ka sieviete un vīrietis ir vienlīdz atbildīgi par ģimenes budžetu.

“Gandrīz puse jeb 40% vīriešu uzskata, ka īsts vīrietis neraud. Vienlaikus mēs redzam, ka 80% no visām pašnāvībām ir izdarījuši tieši vīrieši. Līdz ar to daudz plašāk sabiedrībā ir jārunā par sieviešu un vīriešu lomām un uzspiestiem stereotipiem, kas rada negatīvu ietekmi,” skaidro Dace Helmane. Katrs trešais vīrietis Latvijā jeb 32% respondentu norādīja, ka lieto alkoholu, lai atslābinātos. Vienlaikus nāves gadījumu skaits alkohola lietošanas dēļ vīriešiem ir piecas reizes augstāks nekā sievietēm.

Aktualizējot vīriešu zemo dzīves ilgumu Latvijā, fotogrāfs Māris Ločmelis izveidojis četrus mākslas darbus (diptihus) “Izvēles slazdā”, kas ataino izplatītākos vīriešu pāragras nāves cēloņus vai paradumus, kas negatīvi ietekmē dzīves ilgumu.

“Sabiedrībā ir pieņemts runāt par sievietes līdztiesību kā centrālo problemātiku, bet statistika rāda, ka vīrieši Latvijā vidēji nomirst par desmit gadiem ātrāk. Alkohols kā atslābināšanās līdzeklis, pavirša attieksme pret veselību, pārliecība, ka īsts vīrietis nekad neraud, daudz ātrāka izglītības sistēmas pamešana ir galvenie faktori, kas negatīvi ietekmē vīrieša dzīves ilgumu. Tieši tamdēļ tapa darbi “Izvēles slazdā”,” norāda fotogrāfs Māris Ločmelis.

Diptihs ir mākslas darbs, kas sastāv no divām savstarpēji savienotām daļām. Kopējais darba vēstījums ir saskatāms, aplūkojot abus darbus kopā.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti