Dalies:

Kanādas vēstnieks Baltijas valstīs Kevin Rex Toronto tiekas ar baltiešiem

Kanādas vēstnieks Baltijas valstīs Kevin Rex Toronto tiekas ar baltiešiem
  • 31. Mar. 2019

Ne nenoteiktie laika apstākļi, ne arī nebeidzamie remonta darbi uz Eglinton avēnijas 16. martā neatturēja latviešus, igauņus un lietuviešus izmantot Latviešu Centru Toronto kā īpašu tikšanās vietu. Izrādās, līdz šim neviens Kanadas vēstnieks Baltijas valstīs nebija ticies ar diasporu, lai pastāstītu par vēstniecības darbību un uzklausītu mūsu domas. Nu vēstnieks Kevin Rex šo ledu ir salauzis un solās turpināt tradiciju ar vismaz ikgadēju tikšanos.

Sanākšanas namatēvs bija Latviešu Nacionālās Apvienības Kanadā prezidents Andris Ķesteris, kas ir arī Baltiešu federācijas Kanadā prezidents. Pie rīkošanas viņam palīdzēja Centrālās un Austrumeiropas padomes Kanadā prezidents Marcus Kolga un Kanadas lietuviešu kopienas bijusī prezidente Joana Kuras. Kopienu vadītāji pateicās vēstniekam un Kanadas valdībai par vadošo lomu miera stiprināšanā Baltijas valstīs NATO paplašinātās kaujas grupas sastāvā. Tāpat tika izteikta pateicība par sankciju pret Krieviju paplašināšanu kā reakciju pret Krievijas agresiju Melnajā jūrā un Kerčas šaurumā, Krimas nelegālo okupāciju un piecus gadus ilgušo kaŗu pret Ukrainu.

Sanākušie ar klusuma brīdi godināja iepriekšējā dienā Jaunzēlandē notikušā terrorakta upuŗus.

Lasītākās ziņas valstī

Kevin Rex vēstnieka amatā ir tikai pusgadu, tāpēc norādīja, ka viņam vēl arvien ir daudz jāmācās. Vēstnieks neslēpa savu sajūsmu par atrašanos vēstnieka amatā Baltijas valstīs šajā laikā, kad tieši tur notiek vislielākās izmaiņas sakarā ar NATO paplašinātās kaujas grupas klātbūtni. Līdz ar to straujas pārmaiņas piedzīvo arī vēstniecība. Viņš arī atgādināja, ka Kanada nekad neatzina Latvijas okupāciju un bija viena no pirmajām, kas 1991. gadā atvēra vēstniecību Rīgā. Tajā laikā vēstniecībā bija tikai vēstnieks un ik pa laikam vēl viens oficiālais Kanadas pārstāvis Rīgā, neviens kanadietis nav Tallinā, viens Viļņā. Pēdējo 18 mēnešu laikā diplomātu skaits palielinās, un, iespējams, līdz septembrim būs 10 diplomāti vēstniecībā, kas būs 4. lielākā ārzemju vēstniecība Latvijā. Tā pašlaik ir arī viena no Kanadas lielākām vēstniecībām. 

Kanadas klātbūtne Latvijā un citās Baltijas valstīs pašlaik ir ievērojami jūtama, ņemot vērā 550 kaŗavīru rotāciju ik pa 6 mēnešiem. Līdz ar viņiem nāk arī vadošais personāls, oficiālie valdības pārstāvji un viņu ģimenes locekļi. Kopā visās Baltijas valstīs pašlaik atrodas vairāk Kanadas valdības pārstāvju nekā citās ārvalstīs, izņemot ASV. Arī starptautiskajā skolā Rīgā kanadiešu bērni sastāda 20 % no visiem skolēniem. Līdz ar cilvēku resursiem nāk arī liels ieguldījums naudas ziņā.

Ir strauji audzis gan tūrisms, gan tirdzniecības apjomi starp Kanadu un Baltijas valstīm. To nešaubīgi veicinājusi arī tirdzniecības līguma CETA noslēgšana starp Eiropas Savienību un Kanadu.

Kevin Rex uzsvēra ļoti labās un ciešās attiecības, kas pašlaik pastāv starp Kanadu un Baltijas valstīm. Kanadas aizsardzības ministrs Latviju ir apmeklējis jau 6 reizes, Latvijā viesojās arī premjērministrs un ģenerālgubernātore. Vismaz kāds ģenerālis šo reģionu apmeklē gandrīz ik nedēļu.

Kanadieši ir aizsākuši programmu “12 pilsētas 12 mēnešos”, katru mēnesi dodoties uz kādu no Latvijas pilsētām  iepazīstinot latviešus gan ar ekonomisko, gan polītisko, gan kultūrālo un militāro klātbūtni, cenšoties parādīt misijas miermīlīgo raksturu.

Vēstnieks savā uzrunā pievērsās arī citu nāciju devumam NATO spēku sastāvā Baltijas valstīs. 27. martā, atzīmējot Baltijas valstu pievienošanās 15 gadu jubileju, pēc kanadiešu iniciātīvas, kopā ar 8 citiem vēstniekiem, tiek rīkota kopīga pieņemšana ar Latvijas aizsardzības ministra piedalīšanos. Ir apbrīnojama sajūta, kad militārā bazē kopā darbojas 1100 kaŗavīri, kas sarunājas 10 dažādās valodās.

Runājot par NATO spēkiem, sarunas neapšaubāmi novirzījās uz Krievijas pusi, vēstniekam atzīstot, ka ir bijuši vairāki piemēri Krievijas dezinformācijai. Viņš izteica pārsteigumu par to, cik veikli Baltijas valstu attiecīgie dienesti tiek ar to galā, un atzina, ka šajā jomā Kanadai ir daudz ko no tām mācīties.

Runājot par sadzīvi, Kevin Rex tomēr nenocietās, atzīmējot, cik tumšs laiks Latvijā ir ziemā. Viņš vēl nav pieredzējis Latvijas gaišās naktis, bet jau tagad priecājas par gaismas parādīšanos.

Klātesošiem bija daudz un dažādu jautājumu, un pēcpusdiena pagāja draudzīgās sarunās un solījumā, ka šī tradicija turpināsies.   

Autors: Vita Gaiķe
Publicēts sadarbībā ar laikrakstu "Latvija Amerikā"

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti