Dalies:

Kādas pārvadājamas mantas jādeklarē, iebraucot ASV?

Kādas pārvadājamas mantas jādeklarē, iebraucot ASV?
  • 20. Nov. 2013

Kā citas valsts pastāvīgais iedzīvotājs, iebraucot ASV Jūs tiekat uzskatīts par nerezidentu (nonresident).

Vēl ceļojuma laikā, atrodoties uz kuģa vai lidmašīnā, Jums tiks izsniegta Muitas deklarācijas forma. Jāaizpilda sadaļa par personas datiem, atbildot uz 13 jautājumiem un parakstot šo formu otrā pusē norādītajā vietā. Deklarācija ir jāiesniedz robežkontroles darbiniekam. Ceļotājiem, kas ierodas ASV izmantojot sauszemes transportlīdzekļus, parasti nav jāaizpilda deklarācijas rakstiski, bet ir jānosauc deklarējamās lietas muitas inspektoram mutiski.

ASV Muitas un robežapsardzes (U.S. Customs and Border Protection jeb CBP) inspektoriem ir tiesības prasīt Jums deklarēt visas lietas, ko esat atvedis/-usi līdzi, ieskaitot dāvanas citām personām. Ja visas deklarējamās lietas drīkst ievest ASV, nemaksājot nodokļus, Jums nav jāaizpilda deklarācijas otrā puse, kur prasīts lietu uzskaitījums. Tā vietā, Jums ir mutiski jānosauc visas lietas pēc CBP inspektora pieprasījuma. CBP inspektors drīkst pieprasīt Jums norādīt visas lietas rakstiski, ja uzskata to par nepieciešamu.

Biežāk pārvadātās lietas, kuras ir jādeklarē, pirms šķērsot ASV robežu

Dažādām lietu grupām var būt izvirzītas speciālas prasības, piemēram, derīga licence, atļauja, lai tās varētu tikt ievestas valstī vai arī to ievešana var būt aizliegta. Tās ir, piemēram:

* Absints

* Bioloģiskie materiāli

* Kubas cigāri. Kubas tabakas izstrādājumus ir aizliegts ievest ASV teritorijā

* Valūta/Naudas līdzekļi. ASV ievedamo naudas līdzekļu daudzums dažādās to formās nav ierobežots, tomēr Jums ir jādeklarē jebkādi naudas līdzekļi, ja to kopējā vērtība pārsniedz 10,000 USD. Šim nolūkam Jums ir jāaizpilda īpaša forma un jāiesniedz robežkontroles pārstāvim pirms robežas šķērsošanas

* Apdraudētās faunas sugas un to produktus, piemēram, ziloņkaula izstrādājumus, izstrādājumus no vaļu zobiem un tml.

* Augi, dārzeņi un augļi. Daļa augļu un dārzeņu var tikt ievesti ASV, citus ievest ir aizliegts. Bieži vien tas ir atkarīgs no šo produktu ģeogrāfiskās izcelsmes. Dažādi kukaiņi un augu slimības var nodarīt lielus zaudējumus ASV lauksaimniecībai, tāpēc ir svarīgi, lai ASV Lauksaimniecības departamenta inspektors pārbaudītu Jūsu atvestos lauksaimniecības produktus, pirms tie tiek ievesti ASV teritorijā

* Ieroči un munīcija, ja tie nav domāti likumīgām medībām vai likumīgiem sporta veidiem

* Preces no Irānas, Irākas, Lībijas, Ziemeļkorejas, Kubas, Sīrijas, Taliban kontrolētām Afganistānas teritorijām, Sudānas, Serbijas un Melnkalnes. Ārvalstnieki drīkst ievest ASV teritorijā preces no Kubas tikai personīgai lietošanai, izņemot alkoholu un tabakas izstrādājumus. Informatīvos materiālus no augstāk nosauktajām valstīm, izņemot Irāku, arī drīkst ievest

* Bīstamas lietas, piemēram, bīstamas rotaļlietas, toksiskas un indīgas vielas, uguņošanas piederumus

* Loterijas biļetes

* Gaļu un dažādus gaļas izstrādājumus, piemēram, desas, pastētes un tml.

* Narkotikas un citas bīstamas vielas

Lasītākās ziņas valstī

* Medikamentus. Ja Jums ir nepieciešams lietot kādus psihotropos medikamentus, Jūs drīkstat tos ņemt līdzi tādā daudzumā, kāds nepieciešams. Medikamentiem ir jābūt oriģinālā iepakojumā. Jums ir jāvar uzrādīt arī nozīmēto zāļu recepte vai rakstisks apliecinājums no ārstējošā ārsta, ka līdzpaņemtās zāles ir nepieciešamas dēļ Jūsu veselības stāvokļa. Farmaceitiskie produkti un/vai medicīnas ierīces, kas nav domātas ceļotāja personīgai lietošanai, ir jāsertificē ASV Pārtikas un zāļu administrācijā pirms šīs preces var tikt ievestas ASV

* Mājdzīvnieki, piemēram, kaķi, suņi, putni. Kaķu uzskatam ir jāliecina, ka dzīvniekam ir laba veselība. Suņiem ir jābūt vakcinētiem pret trakumsērgu, ja tie netiek vesti no trakumsērgas neskartiem rajoniem. Putnus pārbauda ASV Lauksaimniecības departamenta vetārsts. Tie var tikt ievietoti karantīnas zonā

* Pornogrāfiska rakstura priekšmeti un publikācijas

* Pirms-Kolumba laika skulptūras un murālijas

* Musinoša rakstura un valsts nodevībai pielīdzināmus materiālus

* Atspernaži

* Preces ar reģistrētām preču zīmes īpašumtiesībām (trademarked goods), piemēram, speciālas kameras, pulksteņi, smaržas, mūzikas instrumenti, CD atskaņotāji, elektroniskas iekārtas, rotaļlietas, dārglietas un metāla galda piederumi. Ja jums ir vairāk kā viens priekšmets no kāda no minētajiem preču veidiem, tie var tikt aizturēti

* Transporta līdzekļi, kas neatbilst ASV standartiem, ja ceļotāja paredzamais uzturēšanās laiks ASV pārsniedz vienu gadu

* Savvaļas fauna un jebkādi izstrādājumi, kas darināti no apdraudēto sugu dzīvnieku daļām

* Ir nepieciešama atļauja, lai no Latvijas izvestu gleznas, kuras ir datētas pirms 1941.gada

Automašīnas ievešana ASV

Ceļotāji var uz laiku ievest ASV savus transportlīdzekļus, nemaksājot valsts nodevas, ja tie ir domāti personīgai lietošanai un viņi tos ieved ASV saistībā ar savu ierašanos. Īpašnieki paši var ierasties ASV izmantojot citu transporta veidu, tomēr tam ir jānotiek aptuveni vienā laikā, pieļaujot dažu nedēļu starpību ar transportlīdzekļa nogādāšanu ASV. Par personīgo transportlīdzekli ir uzskatāma automašīna, dzīvojamais treilers, lidmašīna, motocikls, laiva vai līdzīgs transportlīdzeklis.

Transportlīdzekļi, kuri neatbilst ASV transportlīdzekļu drošības un izmešu standartiem, ir atkal jāizved no ASV viena gada laikā. Tos nedrīkst pārdot ASV. Nekādi izņēmumi netiek pieļauti. Izvešanas termiņa pagarinājumu nav iespējams saņemt.

Papildu informācija: http://www.cbp.gov/xp/cgov/travel/clearing/.

Darījumu braucieni

Tādas lietas, kā piemēram, preču paraugi, ražošanas priekšmeti, vai preces pārdošanai, kas nav domātas personīgai lietošanai nevar deklarēt kā personīgas. Tās ir jādeklarē kā patēriņa preces (consumption entry).

Lai nebūtu jāmaksā muitas nodeva par minētajām lietām, Jums ir jāsaņem ATA karnete vai jāieved ASV preces, saņemot Pagaidu importa atļauju pret galvojumu (Temporary Importation under Bond).

Informāciju par iepriekš minētajām atļaujām var iegūst CBP interneta vietnē: http://www.cbp.gov/.

Izņēmumi

Lietas personīgai lietošanai

Lietas var ievest ASV, nemaksājot nodevas vai ienākumu nodokli, ja tās ir paredzētas tikai personīgai lietošanai (nevis citiem vai pārdošanai):

* Personīgās lietas, piemēram, apģērbs, personīgās greznumlietas, tualetes piederumi, medību un makšķerēšanas piederumi, klēpjdatori, radio, CD atskaņotāji, fotoaparāti.

* Viens litrs alkoholiskie dzērieni, ja ceļotājs ir vismaz 21 gadu vecs ASV nerezidents.

* 200 cigaretes, 50 cigāri, 2 kg (4.4 lbs) tabaka vai proporcionāli daudzumi no visa iepriekš uzskaitītā. 

* Transporta līdzekļi (vieglās automašīnas, dzīvojamie treileri, lidmašīnas, motocikli, laivas) personīgai lietošanai ASV mazāk nekā vienu gadu, ja tos ieved ASV aptuveni vienlaicīgi ar īpašnieka ierašanos.

Dāvanas

Nerezidentiem ir atļauts ievest ASV preces dāvanām, nemaksājot muitas nodevu ienākumu nodokli, ja to vērtība ir mazāka vai vienāda ar 100 USD. Lai šāds izņēmums tiktu piemērots, ceļotājam ir jāuzturas ASV vismaz 72 stundas un dāvanas jāieved personīgi. Izņēmumu var piemērot vienam ceļotājam vienu reizi sešos mēnešos. Kā dāvanu var deklarēt cigārus, ja to skaits nepārsniedz 100 gb. Cigaretes un alkoholu nevar deklarēt kā dāvanas.

Daži štati ierobežo štata teritorijā ievedamo alkoholisko dzērienu daudzumu. Muitas dienesti nevar atgriezt alkoholiskos dzērienus, kuri tiek izņemti, ja to daudzums pārsniedz noteikto štatā limitu.

Beznodokļu veikali

Preces, kas ir nopirktas beznodokļu veikalos lidostās un uz kuģiem, var ievest ASV saskaņā ar vispārējiem muitas noteikumiem līdzīgi kā jebkuras citas lietas. Arī preces, kas ir nopirktas beznodokļu veikalos ASV, var atkārtoti ievest ASV saskaņā ar vispārējiem muitas noteikumiem un tās var aplikt ar muitas un ieņēmumu nodokli.

Avots: Amerikas Savienoto Valstu vēstniecība Latvijā

Foto: Stock.XCHNG

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti