Dalies:

Kādas ir tiesības, ja koronavīrusa dēļ atcelts ceļojums?

Kādas ir tiesības, ja koronavīrusa dēļ atcelts ceļojums?
CC0 licence
  • 03. Mar. 2020

Tūrisma operatoram atceļot plānoto ceļojumu, klientiem ir tiesības saņemt atpakaļ visas iemaksātās avansa summas par ceļojumu, tostarp gan par lidojumu, gan par viesnīcu, aģentūru informē Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) pārstāve Evija Lene.

Tomēr, ja ceļotājs pats atsakās doties ceļojumā, baidoties doties uz konkrēto galamērķi jaunā koronavīrusa dēļ, pakalpojumu sniedzējam nav pienākums atmaksāt iemaksātās avansa summas par ceļojumu.

Izņēmums ir gadījumā, ja ceļojuma galamērķī vai tiešā tā tuvumā ir izveidojušies nenovēršami un ārkārtas apstākļi, kas būtiski ietekmē tūrisma pakalpojuma sniegšanu vai nonākšanu galamērķī, piemēram - izsludināta ārkārtas situācija vai noteikta karantīna. Šādā situācijā ceļotājam ir tiesības nemaksāt līguma izbeigšanas maksu un saņemt atpakaļ no tūrisma pakalpojuma sniedzēja visas iemaksātās avansa summas par ceļojumu, bet nav tiesību saņemt papildu kompensāciju.

Lasītākās ziņas

Katrs gadījums ir vērtējams individuāli, ceļotājam neskaidrību gadījumā vispirms ir jāvēršas pie konkrētā tūrisma pakalpojuma sniedzēja, norāda PTAC pārstāve.

Ja ceļojuma galamērķī nonākts, taču ārkārtas apstākļu dēļ nav iespējams tikt mājās paredzētajā laikā, tūrisma operatoram jānodrošina ceļotāju izmitināšana nākamās trīs diennaktis. Par tālāko laiku būs jāmaksā pašam.

Arī gadījumā, ja tiešais pakalpojuma sniedzējs, piemēram, aviokompānija vai viesnīca atceļ plānoto reisu vai rezervāciju naktsmītnē, ceļotājam ir tiesības saņemt atpakaļ par naudu. 

PTAC aicina ceļotājus un tūrisma pakalpojuma sniedzējus vērtēt katru plānoto ceļojumu, ņemot vērā situācijas attīstību. 

Pirms ceļojuma apdrošinoties, vēlams apdrošinātājam īpaši pārvaicāt, ko sedz konkrētā apdrošināšanas polise.

"Vēršam uzmanību, ka epidēmija un pandēmija lielākajai daļai apdrošinātāju ir iekļauta izņēmumos kā nepārvaramas varas jeb "Force Majeure" apstāklis, kā rezultātā radušos zaudējumus apdrošinātājs nesedz. Taču, kamēr konkrētajā teritorijā nav izsludināta epidēmija, apdrošinātājs medicīniskos izdevumus segs. Tāpat ceļotājiem jāņem vērā, ka citus riskus, kuru iestāšanās nav cēloņsakarīgi saistīta ar koronavīrusu (vai citu epidēmiju) polise segs - piemēram, ja ceļotājs lauž kāju, pazaudē bagāžu, dokumentus, vai reiss tiek atcelts citu apstākļu dēļ, atlīdzību varēs saņemt," skaidroja Lene.

PTAC aicina patērētājus "neuzķerties" uz maldinošiem dažādu preču, piemēram, mutes aizsargmaskas piedāvājumiem, kuriem piedēvēta ārstnieciska vai profilaktiska iedarbība attiecībā uz koronavīrusa izraisīto slimību "Covid-19". Lene uzsvēra, ka piedāvātās preces var nebūt ne individuālie aizsardzības līdzekļi, ne medicīnas preces un nenodrošina piedāvājumos minēto iedarbību.

"Pat pārbaudīti un prasībām atbilstoši individuālie aizsardzības līdzekļi respiratori - negarantē aizsardzību pret šo vīrusu," brīdina PTAC pārstāve Lene.

Kā ziņots, jaunais koronavīruss pirmo reizi konstatēts 2019.gada 31.decembrī Ķīnā. Kopš tā laika tas reģistrēts vēl vairākos desmitos valstu.

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti