Dalies:

Kā veiksmīgāk remigrantu bērniem iekļauties Latvijas izglītības sistēmā

Kā veiksmīgāk remigrantu bērniem iekļauties Latvijas izglītības sistēmā
  • 11. Feb. 2019

Katru gadu aptuveni 800 skolēnu ģimenes atgriežas uz dzīvi Latvijā. Tās bieži sastopas arī ar grūtībām iekļauties mācībās un saziņā ar apkārtējiem skolā, jo izglītības sistēma atšķiras no tās, kas bija mītnes zemē. Tāpēc Latvijas Radio raidījums “Globālais latvietis. 21. gadsimts.” apkopo padomus, kā rīkoties, lai savai atvasei palīdzētu veiksmīgi iekļauties Latvijas izglītības sistēmā.

 

Lasītākās ziņas

Galvenās pamatproblēmas, kāpēc skolēniem grūti iekļauties jaunajā, iespējams, neierastajā vidē ir:

  • valodas barjera,

  • atkšķirīgās izglītības sistēmas,

  • informācijas trūkums

  • tas, ka vecāki, būdami aizņemti ar savām problēmām, neaizdomājas, kā jaunajā vidē jūtas viņu bērns, visu atstāj skolas ziņā.

Raidījuma viesi: četru bērnu mamma Lelde Burve-Alksne kopā ar vecākajiem bērniem Albertu, Gustavu un Hermīni, ģimene šogad atgriezusies no Norvēģijas pēc deviņu gadu prombūtnes, un visi bērni ir skolas vecuma. Latviešu valodas aģentūras metodiķe zinātņu doktore pedagoģijā Ērika Pičukāne un Kurzemes plānošanas reģiona remigrācijas reģionālā koordinatore Kristīne Smilga.

Pirms pārcelšanās noteikti svarīgi pieņemt lēmumu, kurā reģionā ģimene vēlas dzīvot atgriežoties. Pirmais solis, ko vajadzētu veikt, - sazināties ar konkrētās pilsētas/novada izglītības speciālistu un izrunāt visus interesējošos jautājumus. Novadu, pilsētu izglītības speciālistu kontaktinformācija pieejama Izglītības un zinātnes ministrijas mājaslapā.

Tāpat raidījuma ekspertes iesaka apmeklēt vietni www.paps.lv, kas izveidota ar moto “Palīdzam atgriezties pašu sētā”. Uz neskaidrajiem jautājumiem atbildi palīdzēs rast katra reģiona reemigrācijas konsultants.

"Mēs priecājamies par katru jaunu skolēnu, kurš atgriežas skolā Latvijā ar ārzemēs gūtu pieredzi. Tajā brīdī, kad jūs zvanāt uz skolu un jūtat, ka jūs īsti nesaprot, izmantojiet iespēju sazināties ar remigrācijas koordinatoriem. Mums jau nav maģisku ieroču, bet mēs varam sazināties ar  rajonu/novadu/pašvaldību Izglītības pārvaldēm. Tas ir lielisks veids, kā turēt roku uz pulsa rūpēs par konkrēto ģimeni, kas atgriežas Latvijā," saka Kristīne Smilga.

Liels palīgs vecākiem, kuri plāno atgriezties Latvijā ar bērniem un kurus uztrauc bērnu iekļaušanās izglītības sistēmā, ir arī vecāku izveidotā domu biedru grupa “Reemigrantu bērni Latvijas skolās”, kas atrodama sociālajā vietnē “Facebook”. Savukārt Ērika Pičukāne ir radījusi "Facebook" grupu ar nosaukumu “Dalīsimies pieredzē”, kur pedagogiem ir iespēja uzdot jautājumus.

“Pirmais darbs, pirms atgriezties, ir apzvanīt skolas. Noteikti iesaku sazināties facebook.com domubiedru grupā “Remigrantu bērni Latvijas skolās” ar mammām, kuras jau dzīvo Latvijā un  ir izgājušas cauri remigrācijas procesam. Mammas atbild, un arī es pati atbildu un palīdzu. Ar skolu svarīgi sazināties, jo skolas sazinās ar Latviešu valodas aģentūru un viņi jautā, kā palīdzēt pedagogiem,’’ stāsta Ērika Pičukāne.

Tās ģimenes, kuru bērniem par lielu klupšanas akmeni varētu būt latviešu valodas prasmes, aicinātas izmantot Latviešu valodas aģentūras sagatavotos palīgmateriālus interaktīvai valodas apguvei.

Ģimenei atgriežoties Latvijā, balstoties uz 2015.gadā apstiprinātajiem Ministru kabineta noteikumiem, skolēni, kuri iepriekš mācījušies Latvijā, pēc atgriešanās saņem nepieciešamos atbalsta pasākumus pamatizglītības programmas apguvei vismaz viena mācību gada garumā. Skolēni, kuri iepriekš nav mācījušies Latvijā, atbalstu var saņemt līdz par trīs mācību gadiem. Turklāt bērns, kurš ierodas no mācībām citā valstī, izglītības iestādē jāuzņem klasē, kas atbilst skolēna vecumam.

Kā liecina Izglītības un zinātnes ministrijas statistika, skolēnu skaits, kuri ierodas Latvijā no citām valstīm 2015./2016. mācību gadā bija 664, 2016./2017. mācību gadā 874, bet 2017./2018. mācību gadā skolas gaitas Latvijā uzsākuši 835 skolēni, kuri pirms tam mācījušies citviet pasaulē.  

Foto: Globālais latvietis. 21. gadsimts

Nedēļas lasītākās ziņas

Jaunākās ziņas tēmā

Reklāmraksti